چگونه دیوار گچی را تمیز کنیم و پاک کردن لکه سیاه از دیوار

تمیز کردن دیوار گچی

ممکن است شما هنگام تمیز کردن منزل متوجه خط‌هایی بی‌معنی با رنگ‌های مختلف روی دیوار منزلتان شده باشید. یا کوچولوی بازیگوش شما با ریختن قطره‌های قهوه، چای و یا آبمیوه روی دیوار منزل، شما را عصبانی کرده باشد. اگر این دیوار گچی باشد پاک کردن آن به مراتب سخت‌تر هم می‌شود. اما نگران نباشید همیشه برای هر مشکلی راه‌حلی وجود دارد. در این صفحه سعی داریم چند روش تمیز کردن دیوار گچی و لکه‌های سیاه را هنگام خانه تکانی و نظافت منزل به شما معرفی کنیم.

پاک کردن لکه‌ی خودکار از روی دیوار گچی

برای تمیز کردن رد خودکار از روی دیوار گچی می‌توان مقدار زیادی افشانه‌ی مو را در محل مورد نظر اسپری کنید. سپس با یک پارچه‌ی تمیز و نرم پاک کنید. یا یک گوش پاک‌کن را در محلول پاک کننده‌ی لاک ناخن و یا محلول اتانول فرو ببرید و به آرامی روی رد خودکار فشار دهید. نباید حرکات رفت و برگشت انجام گیرد. چون این کار سبب بیشتر شدن جوهر خودکار روی دیوار می‌شود.

همچنین می‌توان مقداری خمیردندان سفید رنگ را روی یک پارچه‌ی نرم و تمیز بمالید و روی لکه قرار دهید. به مدت حدودا پانزده دقیقه صبر کنید. سپس با یک حوله‌ی نرم و تمیز با ملایمت آن را پاک کنید. علاوه بر روش‌های ذکر شده می‌توان از محصولاتی که در بازار موجودند و به دستمال‌های جادویی مشهورند استفاده کرد.

تمیز کردن رد مداد از روی دیوار گچی

برای پاک کردن مداد از روی دیوار گچی می‌توان از چسب‌های هنری استفاده کرد. این چسب‌ها در جذب گرافیت مداد بسیار خوب عمل می‌کنند و می‌توان آن‌ها را از فروشگاه‌های لوازم هنری تهیه کرد. علاوه بر روش‌های بالا ماده‌ای را به شما معرفی می‌کنیم که در تمیزکاری جادو می‌کند و برای محو کردن انواع لکه‌ها کارساز است. این ماده جوش‌شیرین است. بدین طریق که جوش‌شیرین را در ظرفی از آب حل می‌کنیم. سپس پارچه‌ی تمیزی را در این محلول فرو کرده و به آرامی روی لکه‌های دیوار می‌کشیم.

می‌توان از شوینده‌های ملایم هم برای پاک کردن لکه‌ی مداد استفاده کرد. بدین صورت که مقداری از شوینده‌ی ملایم را در ظرفی از آب ریخته و پس از آن با یک پارچه‌ی تمیز به آرامی دیوار را پاک کنیم. اگر شوینده‌ی ملایم نتیجه بخش نبود، می‌توان شوینده را قوی‌تر کرد.

پاک کردن مداد رنگی و شمعی از دیوار گچی

پایه‌ی ساخت این محصولات وکس است. پس در مقابل حرارت به‌راحتی ذوب می‌شوند و می‌توان برای ذوب کردن آن‌ها از حرارت سشوار استفاده کرد. سپس با استفاده از یک پارچه‌ی تمیز و یک شوینده‌ی با درصد شویندگی مناسب به آرامی آن‌ها را پاک کرد.

روش دیگر برای پاک کردن رد مداد رنگی استفاده از سس مایونز است. سس مایونز به راحتی روی دیوار پخش می‌شود و در بافت دیوار فرو می‌رود. می‌توانید سس مایونز را روی سطح لکه‌ها پخش کنید .بعد از چند دقیقه با استفاده از یک پارچه‌ی تمیز هم سس و هم مداد رنگی از روی دیوار پاک کنید. بعد از اینکه یک بار این کار را انجام دادید با استفاده از یک پارچه‌ی نمدار دیوار را پاک کنید.

علاوه بر موارد بالا برای پاک کردن رد مداد رنگی می‌توان با استفاده از یک خط کش و یا یک شی صاف تا حدودی لکه‌ها را از روی دیوار بخراشید. انجام این کار باید به آرامی صورت گیرد تا دیوار صدمه نبیند. در مرحله‌ی بعد برای پاک شدن کامل لکه‌ها از یک شوینده‌ی ملایم استفاده کنید.

تمیز کردن لکه سیاه روی دیوار

مقداری جوش‌شیرین را به نسبت سه به یک در آب بریزید تا یک محلول سریشی مانند به وجود آید. سپس مقداری از آن را روی یک اسفنج مرطوب یا یک تکه پنبه بریزید. بعد با یک پارچه‌ی خشک پاک کنید. برای پاک کردن دوده‌های سیاه از روی دیوار یک اسفنج یا یک پارچه‌ی نرم را داخل تینر رنگ یا اتانول فرو برده و سپس به آرامی روی دیوار بکشید تا زمانی که مطمئن شوید همه‌ی لکه‌ها محو شده‌اند.

راهکار دیگر برای پاک کردن دود چراغ بخاری یا شومینه از روی دیوار گچی استفاده از تری سدیم فسفات و یک پیمانه تمیز کننده‌ی منزل یا سفید کننده‌ی کلرین در هر گالن آب گرم است. برای انجام این کار حتما از دستکش استفاده کنید. پس از آن سطح را با یک پارچه‌ی نم‌دار در آب گرم پاک و خشک کنید.

پاک کردن لکه‌ی قهوه و چای از روی دیوار

برای پاک کردن لکه‌ی قهوه از روی دیوار گچی می‌توان یک تکه پنبه را به مقداری سفید کننده کلرین آغشته کرد و روی محل مورد نظر فشار داد.
روش دیگر برای پاک کردن لکه‌ی قهوه از روی دیوار این است که ابتدا یک شوینده‌ی ملایم را روی لکه‌ی مورد نظر اسپری کنید. بعد از چند دقیقه توسط یک برس نرم مثل مسواک به آرامی سطح موردنظر را لایه برداری کنید. در مرحله‌ی بعد یک دستمال کاغذی نرم را از بالا به سمت پایین روی دیوار بکشید تا باقی مانده‌ی لکه‌ها و شوینده روی زمین بریزد. حالا جای لکه‌ها با ترکیبی برای ماسک کردن جای لکه رنگ کنید. فقط باید دقت شود که این ترکیب حاوی ترکیبات آلی فرار نباشد.

جمع بندی

در پایان باید بگوییم که در تمام روش‌های بالا تمیز کردن دیوار گچی باید با ملایمت انجام گیرد. چراکه دیوارهای گچی مقاومت کمتری نسبت به دیوارهایی که از رنگ روغن پوشانده شده است دارند و اگر ملاحظات لازم انجام نگیرد ممکن است دیوار آسیب ببیند. نکته‌ی دیگر اینکه هنگام کار با مواد شیمیایی حتما از دستکش لاستیکی، ماسک و عینک استفاده شود. تا از آسیب‌های احتمالی که ممکن است به فرد وارد شود جلوگیری گردد.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.