ما در این مقاله از مگ استاده به توضیح درباره علت خرابی شیر برقی که یکی از مهم‌ترین اجزای ماشین ظرفشویی است پرداخته‌ایم تا در صورت بروز مشکل در این عضو، اطلاعاتی درباره راه حل آن و همچنین تعویض شیر برقی ظرفشویی داشته باشید. دقت داشته باشید استاده با معرفی بهترین تعمیرکاران برای تعمیر ماشین ظرفشویی در محل این امکان را برای شما فراهم آورده تا در صورت مشاهده خرابی دستگاه با تعمیرکار تماس گرفته و پس از مشاوره لازم اقدام به حضور متخصص در محل نمایید.

امروزه به دلیل مشغله و کار زیاد، شستن ظرف‌ها چه در مهمانی و چه در منزل، به امری زمان بر تبدیل شده است. تکنولوژی به عنوان یاور انسان،‌ دوباره وارد عمل شده و ماشین ظرفشویی را به عنوان یک کمک بزرگ، به زندگی بشریت وارد کرده است. ماشین ظرفشویی نیز همانند سایر لوازم برقی، دچار خرابی‌هایی با علل مختلف شده که تعمیر آن چه به دست خود فرد یا به دست متخصص این امر، از دغدغه‌های صاحب آن است. در ادامه این مقاله از خدمات استاده به طور کامل در مورد خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی و تعویض آن صحبت خواهیم کرد.

شیر برقی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

شیر برقی عضوی حیاتی در ماشین ظرفشویی بوده که آب را از شیر آب گرفته و به ماشین ظرفشویی متصل می‌کند. با استفاده از این شیر، آب مورد نیاز برای شستن ظرف‌ها فراهم شده و ماشین ظرفشویی به وظیفه خود عمل خواهد نمود. با توجه به این که ماشین ظرفشویی، برند‌های مختلفی داشته و به دلیل ظرفیت‌ متغیر، به میزان آب متفاوتی نیاز دارد، هر برند یا ظرفیت، شیر برقی خاص خود را خواهد داشت.

برای مثال شیر‌های برقی شامل تعداد متفاوتی خروجی بوده و همچنین زوایای مختلفی در ناحیه ورود آب به داخل شیر برقی دارند که همین تفاوت سبب ایجاد میزان زیاد یا کم خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی در سایر برندها خواهد شد.

شیر برقی گاهی اوقات بدون هیچ دلیل خاصی و به دلیل استفاده طولانی مدت خراب شده و برخی اوقات نیز به دلیل اشکال در اتصالات یا موارد دیگر که در ادامه به آن پرداخته‌ایم، دچار مشکل خواهد شد.

می‌توانید نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی پریل، ال جی و فینیش را اینجا بخوانید.

نشانه خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی

 خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی چندین نشانه دارد؛ البته بهتر است بدانید که تشخیص علت خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی امری تخصصی بوده و با دیدن چند نشانه نمی‌توان اطمینان پیدا کرد که خرابی به طور قطع از کدام بخش است. اگر شیر برقی ماشین ظرفشویی شما دچار خرابی و مشکل شده باشد، احتمالا شاهد موارد زیر خواهید بود:

 • راه افتادن آب از زیر ماشین ظرفشویی (علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی)
 • پاک نشدن کامل ظروف از کثیفی‌ها پس از اتمام کار ماشین ظرفشویی
 • انجام نشدن عمل شستشوی ظروف پس از روشن شدن ماشین ظرفشویی
 • تخلیه نشدن آب داخل ماشین ظرفشویی

اگر با مشکل خشک نشدن ظرف در ماشین ظرفشویی مواجه شدید حتما برای رفع آن اقدام کنید.

چطور مطمئن شویم که علت خرابی، شیر برقی است؟

پس از مشاهده نمودن موارد بالا در ماشین ظرفشویی، برای حصول اطمینان از خرابی شیر برقی، لازم است اقداماتی را انجام دهید. توجه کنید که اگر این مراحل به درستی و با‌دقت انجام نشود، سبب بروز مشکل در سایر اجزا ماشین ظرفشویی خواهد شد.

لازم است جهت جلوگیری از رخ دادن حادثه، اتصال ماشین ظرفشویی را با برق قطع نموده و با بستن آب ، از ورود آن به داخل شیر برقی جلوگیری کنید. سپس با برداشتن رویه ماشین ظرفشویی از پشت آن، شیر برقی را بیابید. شیر برقی به چند سیم و دو شلنگ برای ورود و خروج آب وصل شده که لازم است با دقت و بدون آسیب زدن به آن‌ها، از شیر برقی جدا شود. سپس با متصل کردن شیر برقی به یک اهم متر و دیدن علامت بی‌نهایت، خرابی شیر برقی ظرفشویی ثابت خواهد شد.

توجه داشته باشید اگر پس از عیب یابی و تعویض شیر برقی ماشین ظرفشویی با مشکل ریست مواجه شدید میتوانید اطلاعات لازم جهت ریست ماشین ظرفشویی را بخوانید و از انواع آن مطلع شوید.

چه اقداماتی در صورت خرابی شیر برقی باید انجام شود؟

پس از انجام موارد بالا و مشورت با فرد متخصص، اگر خرابی شیر برقی ثابت شد، لازم است تا با چک کردن دوباره آن، از شدت خرابی و ناحیه آسیب دیدگی آن مطلع شوید. پس از انجام این مورد به دو طریق می‌توان آسیب دیدگی شیر برقی ماشین ظرفشویی را رفع نمود که این دو راه به شرح زیر است:

تعمیر شیر برقی ماشین ظرفشویی

ممکن است خرابی شیر برقی به سبب سفت نبستن آن، گرفتگی شیر برقی یا آسیب دیدگی مویی  باشد. در این صورت با اتصال صحیح شیر برقی، رفع گرفتگی با شستشوی شیر یا استفاده از مقدار کمی چسب، مشکل حل شده و شیر برقی ظرفشویی قابل استفاده خواهد بود. استفاده نکردن طولانی مدت از ماشین ظرفشویی خوب نیست!

توجه داشته باشید در صورت عدم تعمیر می‌توانید با شماره گیری متخصصین تعمیر ماشین ظرفشویی در استاده تماس بگیرید تا در کمترین زمان در محل شما حضور یابند.

تعویض شیر برقی ماشین ظرفشویی

اگر مشکل شیر برقی شامل موارد بالا نبود، لازم است تا با انجام اقداماتی شیر برقی تعویض شده و نمونه سالم آن، جایگزین شود. لازم است برای تعویض شیر برقی ماشین ظرفشویی مراحل زیر طی شود:

 1. پس از قطع کردن اتصال ماشین ظرفشویی با برق و بستن شیر آب اصلی، باید بدنه پشتی ماشین ظرفشویی را جدا کنید.
 2. سپس شیر برقی را به آرامی جدا کرده و از ماشین ظرفشویی خارج کنید.
 3. در ادامه شیر برقی جدید را وصل نموده و با متصل کردن سیم‌ها و شلنگ‌ها، شیر برقی را آماده به کار کنید.

چطور عمر شیر برقی ظرفشویی را طولانی کنیم؟

 • بهتر است قبل از اولین استفاده از ماشین ظرفشویی، اتصالات و شلنگ‌ها را چک کنید تا در صورت وجود مشکل، تعمیر یا تعویض گردد.
 • دمای آب نباید خیلی سرد باشد؛ زیرا آب سرد ظرف‌ها را پاک نکرده و فرآیند خشک شدن ظروف را با مشکل مواجه خواهد کرد. در این مورد پاک نشدن ظروف به اشتباه، خرابی شیر برقی برداشت شده و تعویض آن بیهوده خواهد بود.
 • استاندارد نبودن فشار آب نیز سبب آسیب دیدگی شیر برقی خواهد شد.
 • لازم است توجه کنید که استفاده نا‌مناسب از خنک کننده به خصوص در زمان کار نکردن ماشین ظرفشویی، امکان آسیب رساندن به شیر برقی را بیشتر خواهد کرد کرد.
 • شیر برقی را در فواصل زمانی کوتاه بررسی کرده تا در صورت بروز مشکل، سریعا به آن رسیدگی کنید.

جمع بندی

خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی علل متفاوتی داشته که در صورت بروز هر یک، لازم است که با دقت بالا شیر برقی تعویض یا تعمیر گردد. این امر حساسیت بالایی داشته و در صورت انجام حتی یک اشتباه کوچک، ماشین ظرفشویی دچار مشکلات بزرگی خواهد شد. بهتر است که تشخیص خرابی و رفع و تعویض شیر برقی ماشین ظرفشویی توسطمتخصص صورت گیرد تا مراحل آن به درستی طی شود.

طبقه بندی شده در