ماشین ظرفشویی در این روزهای شلوغ و زندگی‌های پر از هیاهو، به یکی از لوازم پرکاربرد و مصرفی مدرن تبدیل شده است که زندگی را مثل دیگر لوازم برای ما راحت‌تر کرده است. حضور ماشین ظرفشویی در آشپزخانه‌ها باعث شده تا بعد از صرف غذا، دیگر کسی دغدغه شستن ظروف را نداشته باشد و به سادگی با قرار دادن همه ظرف‌ها داخل ماشین ظرفشویی خیال همه از تمیزی ظروف راحت شود. برای مشاوره می‌توانید از متخصصین تعمیر ماشین ظرفشویی در استاده کمک بگیرید.

همین ماشین ظرفشویی نیز ممکن است مشکلاتی داشته باشد که ظرف‌هایتان را آن طور که دلتان می‌خواهد برایتان تمیز نکند و باعث ناراحتی و آزار شما بشود. یکی از این مشکلات خشک نشدن کامل ظروف در ماشین ظرفشویی هستند که سبب می‌شود ظروف شما به خصوص ظروف بلور و شیشه‌ای لک شوند. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا ظرف در ماشین ظرفشویی خشک نمی‌شود؟

ما در این صفحه از استاده قرار است دلایل یه وجود آمدن این مشکل را در این نوشته با هم بررسی کنیم تا شما بتوانید ظروفی شفاف و درخشان از ماشین ظرفشویی بیرون بیاورید، پس با ما تا انتها همراه باشید.

دلایل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از دلایل خشک نشدن ظرف در ماشین ظرفشویی می‌تواند دلیل و مشکل فنی باشد که در این صورت کاری از دست شما بر نخواهد آمد و باید با یک متخصص و تکنسین تماس بگیرید و مشکل را برای او بگویید تا او به شما کمک کند و آن را برطرف کند. اما قبل از این باید به نکات و دلایل زیر توجه کنید، چرا که ممکن است ماشین ظرفشویی شما به لحاظ فنی هیچ مشکلی نداشته باشد و بتوانید با چند روش ساده این دغدغه را برطرف کنید و ظرف‌ها را بعد از شستشو خشک و بدون هیچ لکه‌ای تحویل بگیرید.

تنظیمات برنامه

ممکن است برنامه‌ای که شما برای شستن ظروف انتخاب کرده‌اید اصلا قابلیت خشک کردن ظرف را نداشته باشد؛ اغلب ماشین‌های ظرفشویی در برنامه پیش شستشو یا pre-wash و شستشن سریع یا quick wash ظرف‌ها را خشک نخواهند کرد. پس برای اطلاع درست از برنامه‌هایی که قابلیت خشک کردن دارند، دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی‌تان را یک دور مطالعه کنید و برنامه درست و مناسب را انتخاب کنید. راه حل برای زمانی که نمی­‌خواهیم از ماشین ظرفشویی استفاده کنیم!

مایع جلادهنده

حضور مایع جلادهنده باعث می‌شود مولکول‌های آب و ظروف پیوند نداشته باشد و آب‌ روی ظرف باقی نماند. از وجود و کافی بودن مایع جلادهنده در مخزن ماشین ظرفشویی مطمئن شوید. مایع جلادهنده بی‌کیفیت هم ممکن است باعث خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی شود. نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی را اینجا بخوانید.

آموزش کامل جرم گیری ماشین ظرفشویی را در این صفحه از استاده مگ بخوانید.

خرابی دریچه هوا

در بسیاری از مدل‌های ماشین ظرفشویی یک دریچه هوا وجود دارد که هوا و رطوبت را از محفظه ماشین ظرفشویی تخلیه می‌کند، اگر این دریچه دقیق کار نکند یا خراب باشد، رطوبت اضافی خارج نخواهد شد و ظروف خیس باقی خواهند ماند. ممکن است دلیل خشک نشدن ظروف خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی باشد که می‌توانید راهکارهای آن را بخوانید.

خراب بودن المنت حرارتی

وظیفه المنت حرارتی در ماشین ظرفشویی گرم کردن ظرف‌ها بعد از شستشو و خشک کردن آن‌ها است، اگر این المنت وظیفه خود را به‌طور صحیح انجام ندهد، ظرف‌های شما خشک نخواهند شد. شما برای اطمینان از سالم بودن المنت حرارتی می‌توانید پنل زیر ماشین ظرفشویی‌تان را باز کرده و با یک مولتی متر از اتصال جریان برق مطمئن شوید، اگر جریان برق متصل نبود، المنت حرارتی دستگاه شما خراب شده و باید آن را تعویض یا تعمیر کنید.

توصیه می‌کنیم علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی را به همراه راهکارهای آن بخوانید.

چیدمان نادرست ظروف

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است در انتهای شستشو ظرف در ماشین ظرفشویی خشک نشود این است که ظروف را به صورت مناسب داخل دستگاه نچیده‌اید. ظرف‌ها نباید خیلی به هم چسبیده باشند یا روی هم قرار گیرند؛ این موضوع باعث می‌شود تا آب باقیمانده روی ظرف‌ها کامل خشک نشود و ظرف در ماشین ظرفشویی خشک نشود. جایگزین در صورت نداشتن قرص ماشین ظرفشویی را اینجا بخوانید.

درب ماشین ظرفشویی را بعد از اتمام شستشو باز کنید!

باز کردن درب ماشین ظرفشویی سریعا بعد از تمام شدن برنامه شستشو سبب می‌شود تا گرما و بخار حاصل از شستن از دستگاه بیرون شود و ظرف‌ها سریع‌تر خشک شوند. برخی از مدل‌های ماشین ظرفشویی خود این قابلیت را دارند که بعد از اتمام شستشو درب دستگاه را به صورت اتوماتیک باز می‌کنند تا پروسه خشک شدن ظرف‌ها بهتر انجام شود. اگر دلیل حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی را نمی‌دانید اینجا کلیک کنید.

خرابی ترموستات

ترموستات در ماشین ظرفشویی نقش دماسنج را بازی می‌کند و اجازه نمی‌دهد تا ماشین ظرفشویی بیش از اندازه داغ شود؛ که اگر این قطعه درست عمل نکند یا خراب شده باشد، سبب خواهد شد تا ماشین ظرفشویی قبل از اینکه ظرف‌ها به طور کامل خشک شود، المنت حرارتی از کار افتاده و پروسه خشک شدن ظرف در ماشین ظرفشویی ناقص بماند. برای امتحان خرابی ترموستات با کمک از یک مولتی متر می‌توانید این کار را انجام دهید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که برای تعویض این قطعه نیاز است حتما از یک متخصص کمک بگیرید تا به قطعات دیگر ماشین ظرفشویی آسیبی نرسد.

نکات و دلایل مختلفی برای خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی وجود دارد که بعضی از آن‌ها که در بالا به آن اشاره کردیم را به راحتی می‌توانید خودتان تست کنید و اگر مشکلی وجود داشت آن را برطرف کنید، اما برخی دلایل فنی دیگر نیاز به حضور کارشناس و تکنسین مجرب دارد تا مشکل و دغدغه شما را برطرف کنند و ظروف خشک و شفاف و براقی داشته باشید.

طبقه بندی شده در