گران بودن قرص ماشین ظرفشویی و در دسترس نبودن آن، افراد را برای استفاده از ماشین ظرفشویی دچار تردید خواهد کرد. اما جالب است بدانید که شستن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی بدون استفاده از قرص نیز انجام پذیر بوده و می‌توان مواد دیگری را جایگزین قرص ماشین ظرفشویی کرد. البته این کار خطرناک بوده و ممکن است در صورت رعایت نکردن موارد ایمنی به شما آسیب وارد کند و شما را در کوتاه مدت نیازمند تعمیر ماشین ظرفشویی کند.

گاهی اوقات می‌توانید قرص ماشین ظرفشویی را خودتان بسازید. برای انجام این کار لازم است که از ترکیبات قرص ماشین ظرفشویی اطلاع داشته باشید. ما در ادامه این مقاله از استاده مگ، تمام مواردی را که لازم است در مورد قرص ماشین ظرفشویی و جایگزین‌های آن بدانید، برای شما توضیح داده‌ایم.

مواد تشکیل دهنده قرص ماشین ظرفشویی

قرص ماشین ظرفشویی انواع مختلفی دارد که کاربرد و کیفیت آن‌ها با هم متفاوت است. تمامی قرص‌ها از مقداری نمک، جلا دهنده و مواد قلیایی تشکیل شده که قابلیت پاکسازی بالایی دارند. برخی از قرص‌ها، نمک و جلا دهنده کافی در خود ندارند که برای استفاده از آن باید مقداری از مواد گفته شده را به صورت جداگانه به ماشین ظرفشویی اضافه کرد.

آموزش شستن میوه در ماشین ظرفشویی بوش را اینجا بخوانید.

نوع کلاسیک قرص‌های ماشین ظرفشویی که در بازار موجود هستند این ویژگی را دارند و باید به همراه آن، کمی نمک و جلا دهنده نیز برای شست و شو داخل مخزن ماشین ظرفشویی بریزید. مدل کوانتوم قرص ماشین ظرفشویی از سایر موارد بهتر بوده و نیاز به اضافه نمودن هیچ ماده دیگری برای شست و شو ندارد. اگر با مشکل خشک نشدن ظرف‌ها مواجه هستید می‌توانید مقاله چرا ظرف در ماشین ظرفشویی خشک نمی‌شود؟ در استاده را مطالعه کنید.

نکته: اگر بتوانید موادی را پیدا کنید که ترکیب‌های فوق را داشته و همانند قرص ماشین ظرفشویی عمل کند، می‌توان آن را به طور موقتی جایگزین نمود و تا زمان تهیه قرص، از شوینده دیگر استقاده کرد.

توجه بفرمایید که استفاده طولانی مدت از موادی جز قرص، برای ماشین ظرفشویی مضر بوده و عملکرد آن را دچار مشکل خواهد کرد.

چه موادی را می‌توان جایگزین قرص ماشین ظرفشویی نمود؟

در ابتدا باید توجه کنید که ماده جایگزین شده حتما خاصیت قلیایی داشته باشد تا بتواند ظروف را چربی زدایی کند. اگر نمی‌خواهید که ماشین ظرفشویی و آشپزخانه شما از کف پر شود، نباید از مایع ظرفشویی به جای قرص استفاده کنید. ما در ادامه، چند ترکیب خانگی ساده به شما پیشنهاد می‌دهیم که با توجه به امکانات خود می‌توانید آن‌ها را تهیه و استفاده کنید. ریست ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ، بوش و ایندزیت را بخوانید.

جایگزین اول

می‌توانید مقداری جوش شیرین، سدیم کربنات و نمک کوشر را تهیه نموده و با هم مخلوط کنید. مواد را به اندازه مساوی بردارید؛ مثلا دو لیوان از هر کدام را با هم ترکیب نمایید. میزان هر کدام را با توجه به حجم ظروف می‌توانید کم یا زیاد کنید.

دلیل روشن شدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی بوش و ال جی مطلبی است که شاید با آن مواجه شوید. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

جایگزین دوم

یک لیوان جوش شیرین را با حدود دو قطره مایع ظرفشویی ترکیب نموده و برای تأثیر بیشتر مقداری نمک کوشر نیز به آن‌ها اضافه کنید. این ترکیب جایگزین خوب و کم هزینه‌ای برای شما است. استفاده نکردن طولانی مدت از ماشین ظرفشویی خوب نیست!

جایگزین سوم

روش دیگر این است که می‌توانید یک لیوان پودر خردل و یک لیوان سودا را با هم ترکیب نمایید. اگر به سودا دسترسی نداشتید، مقداری آب گاز‌دار را جایگزین آن کنید. در آخر دو قطره مایع ظرفشویی را به مخلوط مورد نظر اضافه کنید و سپس آن را استفاده نمایید.

جایگزین چهارم

می‌توانید کمی صابون رنده شده، مقداری آب گرم و سودا را ترکیب نمایید. مقدار صابون باید بسیار کم باشد تا داخل ماشین ظرفشویی کف زیادی ایجاد نشود. اگر علت حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی را نمی‌دانید پیشنهاد می‌کنیم این صفحه را مطالعه کنید.

جایگزین پنجم

یک لیوان پودر لباسشویی را به همراه سودا و نمک ترکیب نمایید. بهتر است کمی جلا دهنده مخصوص نیز به این مخلوط اضافه کنید تا عملکرد بهتری داشته باشد. نمک ماشین ظرفشویی چیست و نحوه استفاده از آن به چه صورت است؟

جایگزین ششم

در این روش دو لیوان جوش شیرین را با یک لیوان آب و یک لیوان نمک ترکیب کنید. سپس نصف لیوان اسید سیتریک را را به آن‌ها اضافه کنید و در نهایت مخلوط را داخل قالب‌هایی به شکل مربع‌های کوچک بریزید و اجازه دهید تا خشک شود؛ سپس برای شستن ظروف از آن استفاده کنید.

به جای موارد ذکر شده می‌توانید از پودر‌ها و ژل‌های مخصوص ماشین ظرفشویی که در مغازه‌ها موجود هستند نیز استفاده کنید.

استفاده از کدام ماده برای ماشین ظرفشویی بهتر است؟

جواب این سوال، هیچ کدام است!

هیچ کدام از موارد بالا اثر کاملی مثل قرص ماشین ظرفشویی نداشته و استفاده طولانی مدت از آن باعث آسیب دیدن ماشین ظرفشویی و کدر شدن ظرف‌های شما خواهد شد. علاوه بر این، ترکیب کردن مواد گفته شده در برخی موارد خطرناک بوده و به خاطر شیمیایی بودن آن‌ها ممکن است خطر‌های جبران نا‌پذیری برای سلامت شما داشته باشد.

اگر به هیچ وجه امکان تهیه قرص ماشین ظرفشویی یا شستن ظرف‌ها به شیوه سنتی را ندارید، جایگزین شماره شش، نسبت به سایر موارد بهتر است؛ زیرا شباهت بیشتری به قرص ماشین ظرفشویی دارد. برای تهیه آن نیز لازم است تا تمام نسبت‌ها و مقادیر گفته شده را به دقت با هم ترکیب نمایید و در صورت ایجاد هر‌گونه گاز از ترکیب تهیه شده، فورا جلوی دهان و بینی خود را بگیرید تا گاز را استشمام نکنید.

طبقه بندی شده در