در این مقاله از استاده مگ، چند علت اصلی جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی را نام برده و روش تعمیر آن و همچنین در مورد علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی بوش توضیحاتی خواهیم داد. ممکن است که مشکل ماشین ظرفشویی شما با روش‌های گفته شده در این مقاله، رفع نگردد که در این حالت لازم است با یک تعمیر‌کار متخصص مشورت نموده یا به نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی خود جهت رفع خرابی مراجعه کنید.

در دنیای امروز، ماشین ظرفشویی به یکی از ارکان اصلی آشپزخانه تبدیل شده که خراب شدن آن، سبب مختل شدن برخی امور خواهد شد. ساختار پیچیده ماشین ظرفشویی باعث شده که خرابی‌های آن به سختی توسط افراد عادی شناسایی و تعمیر شود. برای مثال برخی اوقات شما مشاهده می‌کنید که از زیر ماشین ظرفشویی شما آب نشت کرده و آشپزخانه شما را خیس نموده است.

گاهی از اوقات نیز  هنگام باز کردن در ماشین ظرفشویی، با حجم زیادی از آب درون دستگاه مواجه خواهید شد که نمی‌دانید این آب از کجا آمده و به چه علت در ماشین ظرفشویی جمع شده است.

مهم‌ترین علل جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی

عوامل مختلفی سبب بروز این مشکل می‌گردند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

خرابی برد الکترونیکی:

برد الکترونیکی قطعه‌ای در ماشین ظرفشویی است که دستورات شما را گرفته و پیام را به اجزا مختلف، منتقل می‌کند. خروج آب از ماشین ظرفشویی، به نوعی یک دستور است که در طی مراحل شستن ظروف باید انجام پذیرد. اگر برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی دچار ایراد گردد، این دستور انجام نشده و آب در کف ماشین ظرفشویی باقی خواهد ماند.

راه حل:

خرابی این قطعه، از مواردی است که رفع آن به دست افراد معمولی امکان پذیر نبوده و حتما نیاز به فرد متخصص دارد.

خرابی فیلتر تخلیه:

باقی مانده‌های غذا همیشه تهدیدی بزرگ برای ماشین ظرفشویی هستند. این موارد می‌توانند وارد راه‌های خروجی آب شده و کار ماشین ظرفشویی را مختل کنند. برای رخ ندادن این اتفاق در جلوی راه‌های خروجی، نوعی فیلتر تعبیه شده که از ورود مانده‌های غذا و آشغال به داخل راه‌های خروجی آب، جلوگیری خواهد کرد. در برخی مواقع، شدت ورود مواد مازاد به فیلتر زیاد بوده و فیلتر تخلیه دچار مشکل و انسداد خواهد شد. این مورد یکی از مهم‌ترین دلایل جمع شدن آب، کف ماشین ظرفشویی است. چرا ظرف در ماشین ظرفشویی خشک نمی‌شود؟

راه حل:

برای درست کردن مشکل این قطعه باید آن را از ماشین ظرفشویی جدا کنید و با آب شست و شو دهید تا گرفتگی آن بر‌طرف شود.

آموزش کامل جرم گیری ماشین ظرفشویی را در این صفحه از استاده مگ بخوانید.

خرابی پمپ تخلیه:

پمپ تخلیه قطعه‌ای مهم است که وظیفه هدایت آب به سمت راه‌های خروجی را دارد. بروز ایراد در این قطعه باعث مختل شدن کار تخلیه آب شده و آب در کف ماشین ظرفشویی خواهد ماند. جهت اقدام برای تعمیر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ و بوش می‌توانید کلیک کنید.

راه حل:

خرابی پمپ تنها توسط فرد ماهر امکان پذیر است و تعمیر آن توسط شما ممکن است که کل سیستم را دچار مشکل کند.

خرابی شلنگ تخلیه:

شلنگ تخلیه، واسطه میان پمپ و ورودی فاضلاب است که آب را مستقیما از ماشین ظرفشویی خارج کرده و درون فاضلاب می‌ریزد. گرفتگی یا خرابی این شلنگ باعث تخلیه نشدن آب و ماندن آن در کف ماشین ظرفشویی خواهد شد.

راه حل:

برای رفع ایراد این قسمت از ماشین ظرفشویی لازم است که شلنگ را باز نموده و با تست کردن آن، دلیل خرابی را پیدا کنید در برخی موارد شلنگ تخلیه نیاز به تعویض داشته که بهتر است این کار توسط فرد متخصص صورت گیرد.

پیشنهاد می‌کنیم نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی پریل و فینیش را مطالعه کنید.

گرفتگی لوله فاضلاب منزل:

اگر مشکل جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی شما این مورد باشد، باید خوشحال باشید زیرا این ایراد نشان از سالم بودن ماشین ظرفشویی دارد. گرفتگی لوله فاضلاب به هر دلیل، خروج آب از ماشین ظرفشویی را دچار مشکل کرده و کار آن را مختل خواهد کرد.

راه حل:

برای رفع این مشکل لازم است تا با یک لوله کش متخصص مشورت نمایید و در صورت لزوم از روش‌های مختلفی مثل تخلیه لوله، ریختن مواد اسیدی قوی و … برای رفع گرفتی لوله فاضلاب استفاده کنید.

خرابی شیر برقی:

شیر برقی قطعه‌ای است که وظیفه رساندن آب به داخل ماشین ظرفشویی را دارد. شیر برقی هوشمند بوده و میزان آب لازم برای ماشین ظرفشویی را می‌داند. اگر این شیر خراب شود و مقدار آبی بیش از اندازه لازم برای ماشین ظرفشویی را وارد آن کند، آب در کف دستگاه جمع شده و خارج نمی‌شود. علت خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی چیست؟

راه حل:

در اکثر موارد خرابی شیر برقی قابل حل نیست و باید آن را عوض کنید. بهتر است برای خرید قطعه نو و نصب آن به نمایندگی ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید.

گرفتگی پوشش شکاف هوا:

این قطعه در کنار شیر آب قرار گرفته و می‌تواند به دلیل وجود مازاد غذا، دچار گرفتگی شود. گرفتگی پوشش شکاف هوا، کار خروج آب را دچار مشکل کرده و باعث جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی خواهد شد. شما می‌توانید دلایل علت حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی را اینجا مشاهده کنید و راهکارهای آن را بخوانید.

راه حل:

برای حل این مشکل لازم است تا قطعه را پیدا کنید و آن را با احتیاط از ماشین ظرفشویی جدا کنید. سپس آن را به خوبی بشویید و پس از برداشتن موانع و کثیفی‌ها، قطعه را سر جای خود قرار دهید.

برای تعمیر این مشکل لازم است بررسی کنید که ایراد از کدام یک از قطعات ماشین ظرفشویی است و سپس به رفع آن بپردازید. عیب یابی ماشین ظرفشویی نیاز به تخصص داشته و بهتر است توسط افراد عادی انجام نگیرد برای این امر می‌توانید از متخصصین معرفی شده در استاده جهت تعمیر ماشین ظرفشویی بهره گیرید.

علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی خاموش

برای بررسی علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی خاموش لازم است که یک مورد را بررسی کنید. باید بفهمید که آب داخل ماشین ظرفشویی با کف همراه است یا خیر. اگر با کف همراه بود به این معنی است که تخلیه ماشین ظرفشویی به درستی صورت نگرفته و آبی که هنگام شستن ظروف استفاده شده، از ماشین ظرفشویی خارج نشده است. ریست ماشین ظرفشویی برای انواع برندها را اینجا بخوانید.

 اگر آب بدون کف و همانند آب لوله کشی بود، ایراد از شیر برقی ماشین ظرفشویی است. همانطور که توضیح دادیم، شیر برقی  واسطه میان شیر آب و ماشین ظرفشویی است و آب را به داخل دستگاه هدایت می‌کند. این قطعه در حالت خاموش بودن ماشین ظرفشویی نیز کار کرده و با کنترل نمودن ورودی، مانع از راه یافتن آب به داخل ماشین ظرفشویی خواهد شد. اگر شیر برقی خراب شود، این کنترل از بین رفته و کف ماشین ظرفشویی خاموش شما، پر از آب خواهد شد.

علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی بوش

علل جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی بوش می‌تواند گرفتی راه‌های خروجی و خراب شدن قطعه‌هایی مثل فیلتر و پمپ باشد. این قطعه‌ها بر اثر قرار گرفتن ظروف بسیار کثیف در ماشین ظرفشویی که مازاد غذا از آن خارج نشده، معیوب خواهند شد که جهت تعمیر آن‌ها می‌توانید از روش‌های اشاره شده در بالا استفاده کنید.

طبقه بندی شده در