برای جلوگیری از بروز هر نوع حادثه‌ای در هر ساختمانی که آسانسور وجود دارد، باید به صورت دوره‌ای و در فواصل زمانی منظم، اقدام به خدمات سرویس و نگهداری درست آسانسور کرد. به همین منظور می‌توانید این کار را به یکی از شرکت‌های معتبری که در زمینه خدمات آسانسور فعال هستند، بسپارید تا دوره‌ای آسانسور شما را بازدید کنند و در صورت وجود عیب یا خرابی احتمالی، قبل از هر حادثه‌ای، برای تعمیر آسانسور اقدام کنید. در این صفحه قصد داریم بدانیم سرویس آسانسور شامل چه خدماتی از سوی سرویس کاران می‌شود؟

خدمات سرویس آسانسور

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در سرویس آسانسور در نظر بگیرید، این است که این کار باید در فواصل منظم انجام بگیرید تا بازدهی لازم را داشه باشد و شما نتیجه مورد نظرتان را از این اقدام دریافت کنید. خدمات سرویس آسانسور از طرف سرویس کار شامل بازرسی و بررسی موارد زیر است:

استفاده از آسانسورها در ساختمان‌های چندین و چند طبقه علاوه بر آسایش و راحتی که برای افراد آن ساختمان به وجود می‌آورد، نیازمند رسیدگی و نگهداری درست و اصولی است. در سال‌های گذشته و سال‌های اولیه استفاده از این وسیله بالابر افراد، شاهد صدمات جانی و مالی بسیاری بوده‌ایم که به دلیل عدم توجه کافی به سرویس‌های دوره‌ای آسانسور اتفاق می‌افتاد.

خدمات قسمت داخلی آسانسور:

 • بازرسی درب‌ها (درب اصلی و درب محدود کننده) و تعمیر درب آسانسور در صورت نیاز
 • بررسی نرده مخصوص آسانسور و نصب صحیح آن
 • بررسی وضعیت ظاهری و سلامت اتاق آسانسور
 • بررسی سطح تراز آسانسور

اتاقک یا موتورخانه آسانسور:

 • بررسی تمام قطعات و تعویض قطعات نیم سوخته
 • بررسی سیم‌کشی‌ها و اطمینان از عدم قطعی، شل بودن یا پوسیدگی
 • بررسی روغن موتور گیربکس
 • بررسی ترمز موتور، لنت و فنر ترمزها
 • بررسی و رفع صدای آسانسور و هر گونه صدای و لرزش غیرعادی

چاه آسانسور:

 • بررسی سیم بکسل‌ها و کابل حرکت و اطمینان از عدم پوسیدگی
 • بررسی ریل‌ها
 • بررسی کفشک‌ها

شما می‌توانید در خدمات سرویس‌های دوره‌ای چک و بررسی تمام این موارد را از تکنسین و متخصص درخواست کنید و در صورت نیاز از او چک لیست خدمات انجام گرفته را نیز دریافت کنید. خدمات دوره‌ای و منظم باعث خواهد شد تا شما تمام قطعات و ملزومات آسانسور خود را چک نموده و از سلامت و صحت عملکرد آن‌ها مطمئن شوید. با همین سرویس آسانسور به شکل منظم می‌توانید هم بسیاری از خطرات جانی بکاهید و هم جلوی هزینه زیاد برای تعمیر آسانسور را با هزینه‌کرد اندکی بگیرید.

جهت اقدام برای بازسازی کابین آسانسور و اطلاع هزینه نوسازی کابین آسانسور در استاده روی آن کلیک کنید.

این موضوع را نیز باید در نظر داشته باشید که زمان کارکرد آسانسورها، بین ۲۰ تا ۲۵ سال است. البته این عمر مفید بستگی به نوع و میزان استفاده شما از آسانسور را نیز دارد و نحوه و میزان استفاده از آسانسور می‌تواند عمر آن را کم یا زیاد کند. به عنوان مثال اگر شما با آسانسور نفربر، بار سنگین و اثاثیه جابه‌جا کنید، قطعا عمر آسانسور کم‌تر خواهد شد.

اگر استفاده شما از آسانسور زیاد است یا تعداد طبقات و واحدهای و تردد در ساختمان زیادتر از حالت عادی است باید حتما به صورت ماهیانه اقدام به خدمات سرویس آسانسور کنید. این کار به شما این فرصت را می‌دهد که با تعویض یک قطعه کوچک که آسیب کمی‌ دیده است، هم امنیت آسانسور را تامین کنید و هم از خرابی‌های بیش‌تر آسانسور جلوگیری کنید.

بهترین زمان انجام خدمات آسانسور

قبل از هر چیزی، احتمالا می‌خواهید بدانید که آسانسور شما در چه فواصل زمانی به سرویس احتیاج دارد و شما باید با یک تکنسین برای حضور تماس بگیرید. بسیاری از مدیران و هیئت مدیره‌های ساختمان‌ها برای رهایی از این دغدغه، با انعقاد یک قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور با یک شرکت و پیمانکار، این دغدغه را برطرف می‌کنند و این کار را از صفر به متخصصین این امر می‌سپارند. اما اگر این کار برای ساختمان شما مقدور نیست یا نمی‌خواهید اقدام به بستن قرارداد کنید، زمان سرویس آسانسور کاملا بستگی به شرایط آسانسور شما دارد؛ سن، میزان استفاده، تعداد طبقات و …، همه برای مشخص شدن زمان‌ و فواصل سرویس آسانسور شما مهم و تاثیرگذار هستند. بهترین و دقیق‌ترین روش برای فهمیدن زمان درست برای سرویس آسانسور این است که از یک سرویس کار متخصص آسانسور کمک بگیرید.

در پایان

شاید فکر کنید سرویس دوره‌ای اهمیتی نداشته باشد و برای شما و ساختمان‌تان هزینه اضافی دربرداشته باشد و هر زمان که مشکلی برای آسانسور پیش آمد، به راحتی می‌توان از تکنسین درخواست حضور و تعمیر و رفع عیب کرد؛ اما باید بدانید که این کار نه تنها مقرون به صرفه نیست، بلکه جان ساکنین و افراد در حال تردد در ساختمان را نیز به خطر می‌اندازد. شاید در مدت کوتاهی خدمات سرویس و تعمیر موردی آسانسور، هزینه‌های شما را کاهش دهد، اما اگر دید بلندمدت داشته باشید، سرویس دوره‌ای بسیار مناسبتر خواهد بود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در