سرویس ماهیانه آسانسور امری ضروری و در عین حال ساده است که می‌توانید با انجام دادن آن، جلوی هر گونه مشکل احتمالی برای آسانسور را بگیرید و با همین سرویس دوره‌ای و راحت، خیال‌تان از بابت کارکرد درست آسانسور ساختمان‌تان راحت باشد. در این صفحه قصد داریم بدانیم سرویس ماهیانه آسانسور شامل چه خدماتی می‌شود و مزیت‌ سرویس آسانسور به صورت دوره‌ای را با هم مرور کنیم.

دسترسی سریع به مطالب

خدمات سرویس ماهیانه آسانسور

آسانسورها این روزها کمک ویژه‌ای به افراد ساکن در ساختمان‌ها، خصوصا ساختمان‌های چندین و چند طبقه، می‌کند، فکرش را بکنید مثلا قرار بود تا طبقه دهم را با پله‌ها طی کنید تا به منزل یا محل کار خود برسید؛ حتی با فکر کردن به آن نیز پاهایمان سست خواهد شد. حالا فکر کنید که آسانسور باشد و نتوانید از آن استفاده کنید؛ خراب شدن آسانسور نیز یکی از مشکلاتی است که ممکن است روزها اهالی ساختمان را به دردسر بیندازد. سرویس آسانسور شامل چه خدماتی از طرف سرویس کار می شود؟

شما برای سرویس ماهیانه آسانسور می‌توانید با یک شرکت پیمانکار که خدمات آسانسور انجام می‌دهند، قرارداد کلی ببندید که متخصصین و تکنسین‌های آن‌ها، به شکل دوره‌ای و منظم اقدام به سرویس کلی آسانسور شما کنند. سرویس ماهیانه آسانسور شامل برخی موارد کلی و برخی موارد جزئی است که یک به یک توسط متخصصین بازرسی و بررسی خواهد شد تا علاوه بر ایجاد خسارت و هزینه بزرگ‌تر، از خسارت‌های جانی احتمالی نیز پیشگیری شود. هزینه سرویس و نگهداری آسانسور

در سرویس ماهیانه آسانسور، مواردی که می‌بایست بازبینی و بازرسی شوند، در یک چک لیست ذکر شده که همه آن‌ها توسط تکنسین مربوطه بررسی خواهد شد. چک کردن تمام قطعات داخل موتورخانه یا اتاقک آسانسور یکی از این موارد است. به طور کلی وضعیت اتاقک آسانسور باید مطلوب باشد و هیچ کاربری دیگری نداشته باشد، همچنین هیچ نوع ماده اضافی نباید داخل اتاقک وجود داشته باشد. علائم هشداردهنده هم در اتاقک آسانسور و هم در بخش‌های دیگر باید هم وجود داشته باشند و هم سالم باشند.

از موارد مهم دیگر روشنایی و نور اتاقک آسانسور است که باید به درستی کار کند هیچ کدام از این قطعات نباید نیم سوخته، روغنی، با حرارت بالا یا شل باشد. همه قطعات باید به دقت بازرسی شوند تا اگر قطعه‌ای مشکلی دارد و خطرآفرین است، آن قطعه تعویض یا تعمیر شود. که بهتر است به یک تعمیرکار آسانسور کاربلد این امر را بسپارید.

کابل‌ها و سیم‌های بکسل نیز یکی از موارد چک لیست سرویس ماهیانه آسانسور هستند که باید حتما مورد بررسی قرار بگیرند. پوسیده، کهنه یا شل بودن هر یک از کابل‌ها بسیار خطرناک است و حتما باید به درستی کار کنند. بخش مهمی از ایمنی آسانسور مربوط به همین بخش است و در صورت پارگی یکی از کابل‌ها و خرابی آن‌ها، خطرات جانی افراد ساکن را تهدید خواهد کرد.

روغن الکتروموتور گیربکس یکی دیگر از موارد چک لیست است که می‌بایست بررسی شود، روغن موتور گیربکس نباید نشتی داشته باشد و روغن ریزی موتور می‌تواند خطرساز باشد. بعد از اطمینان پیدا کردن از عدم نشتی و روغن ریزی، باید کاملا محفظه و خود موتور گیربکس تمیز شود.

ترمزها نیز در آسانسور نقش حیاتی دارند که باید در سرویس ماهیانه آسانسور این قسمت‌ها نیز به درستی بازبینی و بررسی شوند. مگنت ترمزها، کفشک‌های ترمز و لنت‌ها، ترمز ایمنی و دیسک‌های ترمز، باید به درستی کار خود را انجام دهند و همه قسمت‌ها باید با دقت کامل بازرسی شوند.

موتور آسانسور نیز جزء دسته‌های مهم است که باید در بازرسی و سرویس ماهیانه آسانسور با دقت چک شود و از سلامت آن اطمینان حاصل کرد. فن موتور، ترموستات فن، کنتاکتورها و رله‌ها باید به درستی کار کنند و هیچ مشکل و ایرادی نداشته باشند. تابلو فرمان نیز در این بخش باید بررسی و تمیز شود تا هیچ خطایی در عملکرد آن وجود نداشته باشد. اتصالات ترمینال‌های فرمان و قدرت نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و در صورت شل یا لق بودن اتصال‌ها باید آن‌ها را محکم نمود و از صحت عملکرد آن‌ها مطمئن شد. در انتها تمام پیچ و مهره‌های پایه موتور و گیربکس در صورت لزوم می‌بایست آچارکشی شوند یا از محکم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کرد.

از موارد مهم دیگر، صداهای غیرمعمول، عجیب و اضافی از هر بخشی آسانسور است که باید به دنبال علت آن‌ها بود؛ لرزش‌های غیرعادی نیز یکی دیگر از عوامل هشدار است که باید مرتفع شود و مشکلات و نقص‌ها برطرف شود. سیستم تهویه داخل کابین آسانسور مورد بعدی در چک لیست سرویس ماهیانه است که باید به درستی کار کند و از صحت عملکرد آن مطمئن شد.

جمع‌بندی

به طور کلی در سرویس ماهیانه آسانسور همه موارد ایمنی مربوط به جان و مال شما یک به یک چک و بررسی خواهد شد و در انتها طی گزارشی مکتوب، موارد همه به اطلاع مدیر ساختمان یا هیئت مدیره خواهد رسید. موارد خرابی و نیازمند تعمیر یا تعویض هم در این گزارش وجود خواهد داشت. آسانسور نیز مانند دیگر وسایل برای حفظ امنیت نیاز به سرویس دوره‌ای و منظم دارد تا هم به درستی عمل کند و آسایش و راحتی برایتان داشته باشد و هم جان شما را به خطر نیندازد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در