آموزش حمام کردن گربه و خشک کردن بچه گربه

حمام کردن گربه

گربه‌ها در طول شبانه روز، در حال لیسیدن و تمیز کردن پاها و دست‌های خود می‌باشند؛ بنابراین این حیوان‌ به ندرت کثیف خواهد شد. با این حال شستشوی گربه می‌بایست به تعداد دفعات مناسب انجام شود. در واقع نحوه صحیح حمام کردن گربه از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد؛ چون اگر به صورت اصولی انجام نگیرد، ممکن است برای گربه عوارضی را به دنبال آورد. با ما همراه باشید تا در این صفحه از استاده به آموزش حمام کردن گربه بپردازیم تا بتوانید گربه خود را به خوبی شست‌وشو دهید. 

آموزش حمام کردن گربه در خانه

برای آموزش حمام کردن گربه در خانه لازم است که مراحل زیر را با دقت و به ترتیب انجام دهید.

مرحله اول: تهیه وسایل مناسب شست‌وشو

اولین مرحله حمام کردن گربه در خانه، تهیه وسایل مناسب جهت شست‌وشوی گربه است. این وسایل شامل یک یا چند عدد حوله با قدرت جذب بالا، شامپو مخصوص گربه، وان، لیف، برس یا شانه مخصوص می‌باشد. (در واقع این مرحله، مرحله‌ای است که باید قبل از حمام کردن گربه انجام شود.)

دومین مرحله: آرام کردن گربه

دومین مرحله، آرام نمودن گربه می‌باشد که در این مرحله، شما می‌توانید با گربه خود با لحنی دلنشین حرف بزنید تا آرام شود. همچنین می‌توانید یکی از اسباب بازی‌های مورد علاقه گربه  را به حمام ببرید تا حین شست‌وشو گربه با آن بازی کرده و سرگرم شود. بدین ترتیب شما می‌توانید بهتر به شست‌وشوی گربه بپردازید.

سومین مرحله: خیس نمودن گربه

در مرحله بعدی باید به خیس نمودن گربه بپردازید. برای انجام این کار، بهتر است که آب را به آرامی از سر تا دم گربه بکشید. سپس گربه را درون وان آب نیمه پر قرار دهید. اکنون از بالا به روی گربه آب بریزید. توجه داشته باشید که در حین شست‌وشو، گربه را نیز به آرامی نوازش کنید. همچنین دمای آب را نیز کنترل نمایید تا آب به صورت ناگهانی داغ یا سرد نشود. در واقع داغ شدن یا سرد شدن ناگهانی آب باعث اذیت و عصبانی شدن گربه خواهد شد.

شستن گربه با شامپو بچه

چهارمین مرحله: استفاده از شامپو

در مرحله چهارم باید با استفاده از شامپو، گربه را بشویید. بدین صورت که باید با استفاده از شامپو مخصوص ابتدا گردن و شکم گربه را بشویید و سپس پاها و دم گربه را با شامپو شست‌وشو دهید. توجه داشته باشید که شست‌وشو باید به آرامی و با حالت ماساژ انجام گیرد تا گربه احساس راحتی کرده و به شما صدمه‌ای وارد نکند.

برای شست‌وشوی صورت گربه می‌بایست به جای شامپو، از لیف و آب استفاده نمایید. حین شست‌وشو دقت کنید که آب به چشم، دهان، گوش و بینی گربه وارد نشود.

مرحله پنجم: آبکشی گربه

در مرحله بعدی باید به آبکشی گربه بپردازید. آبکشی گربه به منظور شست‌وشوی کامل کف‌ها باید چندین بار انجام شود. برای انجام این مرحله می‌بایست دقت و حوصله فراوان داشته باشید.

مرحله ششم: خشک کردن گربه

در مرحله آخر باید با استفاده از حوله‌هایی که دارای قدرت جذب بالا هستند، گربه را خشک نمایید. سپس می‌توانید برای خشک کردن کامل موهای گربه از سشوار استفاده کنید. همچنین اگر گربه شما مو بلند است، می‌توانید برای جلوگیری از گره خوردن موها، هنگام سشوار از شانه مخصوص استفاده نمایید.  

می‌توانید به منظور آسان‌تر حمام کردن گربه از یک دستیار کمک بگیرید.

آموزش حمام کردن گربه در خانه

هر چند وقت یکبار باید گربه را شست

معمولا گربه‌ها با استفاده از بزاق دهانشان به تمیز کردن خود می‌پردازند که همین امر در سلامت پوست و موهایشان، اثر مفیدی دارد. بنابراین لازم نیست که گربه‌ها به تعداد دفعات زیادی شست‌وشو شوند. البته باید این موضوع را نیز در نظر بگیرید که شست‌وشوی منظم گربه‌ها، بسیار مفید می‌باشد و باعث تمیز شدن پوست و موی آن‌ها از کثیفی‌ها و انگل‌ها می‌شود. همچنین حمام کردن گربه‌ها در درمان عفونت‌های پوستی آن‌ها نقش موثری دارد و موجب القای احساس شادی به آن‌ها خواهد شد.

هر چند وقت یکبار باید گربه را شست

تعداد دفعات شست‌وشوی گربه‌ها به عوامل متعددی بستگی دارد. برای مثال یکی از عوامل تاثیرگذار، می‌تواند اندازه موی گربه ‌باشد. معمولا تعداد دفعات شست‌وشوی گربه‌ای که دارای موی بلند است نسبت به گربه‌ای با موی کوتاه، بیشتر می‌باشد. به صورتی که دامپزشکان بر این باورند که می‌بایست گربه‌های مو بلند را چهار الی شش نوبت در سال و گربه‌های مو کوتاه را دو بار در سال بشویید. با این حال بعضی افراد که گربه‌هایی با موهای بلند و چرب دارند، ترجیح می‌دهند که گربه خود را ماهی یکبار، حمام کنند.

شستن گربه با شامپو بچه

استفاده از شامپو بچه نسبت به سایر شامپوها، عوارض کم‌تری به دنبال دارد؛ به همین دلیل بعضی افراد از شامپو بچه علاوه بر شست‌وشوی کودکان، برای کاربردهای دیگری نیز استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که شستن گربه با شامپو بچه به دلایل زیادی، کار نادرستی محسوب می‌گردد.

شستن گربه با شامپو بچه

مهم‌ترین این موارد به شرح زیر می‌باشد:

  • شامپو بچه دارای pH بالایی می‌باشد و استفاده از آن برای شستن گربه، باعث خشک شدن پوست گربه می‌شود و باعث گذشت زمان ممکن است باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی خواهد شد.
  • استفاده از شامپو بچه برای شست‌وشوی گربه به دلیل دارا بودن pH بالای شامپو، موجب آسیب رساندن به مو و ریشه‌های موی گربه نیز می‌شود.
  • از آن جایی که در تهیه شامپو بچه از اسانس‌های قوی استفاده می‌شود، معمولا بوی شدیدی خواهند داشت که همین بو هنگام شستن گربه با شامپو بچه، ممکن است برای گربه حساسیت‌ ایجاد کند و به سیستم تنفسی آسیب جدی وارد نماید.

بنابراین با توجه به عوارض شست‌وشوی گربه با شامپو بچه، توصیه می‌شود که از انجام این کار خودداری نمایید و به منظور شست‌وشوی گربه از شامپو مخصوص گربه استفاده فرمایید.  

سشوار کشیدن گربه

معمولا سشوار کشیدن گربه برای گربه‌های مو بلند انجام می‌پذیرد. این کار علاوه بر خشک نمودن موهای گربه، باعث جلوگیری از مبتلا شدن حیوان به بیماری‌هایی از قبیل قارچ خواهد شد. توجه داشته باشید که هنگام کار با سشوار از دور کند دستگاه استفاده کنید تا صدای سشوار گربه را نترساند. همچنین توصیه می‌شود که از گرمای ملایم سشوار استفاده کنید؛ زیرا گرمای زیاد سشوار می‌تواند به گربه آسیب برساند.

شستن گربه بعد از دستشویی

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، گربه‌ها به تمیزی و نظافت خود بسیار اهمیت می‌دهند. آنها به طور دائم و پیوسته بدن خود را لیس می‌زنند و تمیز می‌کنند. بنابراین شستن گربه بعد از دستشویی تنها برای شرایطی که پت بوی نامطلوبی می‌دهد و یا کثیفی او مشخص باشد، توصیه می‌شود.

نتیجه گیری 

در این مقاله سعی کردیم که شما را با نحوه صحیح حمام کردن گربه آشنا سازیم تا بتوانید به نحو مطلوبی این کار را انجام دهید.   

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *