اگر شما نیز در منزل خود از حیوان خانگی نگهداری می‌کنید، احتمال خیلی زیاد در مسائلی از جمله حمام کردن سگ در خانه به مشکلاتی بر خورده‌اید. برای مثال در حمام کردن سگ ممکن است بخواهید حیوان به درون وان حمام برود و شستشو انجام شود؛ در حالی که خودش با استفاده از چنگ و دندان تقلا می‌کند که وارد وان نشود و اینجاست که کار شما سخت می‌شود.

گفتنی است اگر حتی در اینگونه موارد نیز سگ شما مقاومتی نداشته باشد، باید به سلسله نکاتی از جمله زمان شستشوی سگ، شستشوی آن با پودر، جوش شیرین و مواد متفاوت توجه کافی داشته باشید. در ادامه این مطلب از استاده به توضیح برخی از این موضوعات خواهیم پرداخت.

آموزش حمام کردن سگ در خانه

ابتدا لازم به ذکر است که تنها یک سری از نژادهای سگ نیاز به استحمام دارند. در نتیجه باید تحقیق کنید که سگ شما نیاز به انجام این کار دارد یا خیر. قبل از بردن سگ به درون حمام بهتر است از برسی مخصوص برای سگ خود استفاده کنید. این کار شما علاوه بر راحت‌تر کردن حمام آن، باعث می‌شود تا حد زیادی گرد و غبار روی بدن سگ و همچنین موهای زائد آن از بین برود. نحوه تربیت سگ و آموزش سگ خانگی، نگهبان و توله سگ را بخوانید.

همانطور که می‌دانید، ph بدن سگ با انسان (همانند هر موجود دیگری) متفاوت است. Ph سگ حدودا 7 می‌باشد؛ به این معنی که تقریبا خنثی است و با ph انسان 2واحد تفاوت دارد. به تبع آن، لازم است شامپوی آنها نیز با یکدیگر متفاوت باشد.

برای شستشوی این حیوان خانگی، درون وان و یا تشت حمام را تا نیمه از آب پر کنید. سپس مقداری شامپوی مخصوص درون آب حل کنید. به آرامی کف را روی سطح بدن حیوان کشیده (بهتر است پشت بدن سگ کف نریزید.) و سپس با آب کم فشار به خوبی بدن سگ خود را آب بکشید.

در حین شستشو توجه داشته باشید که بر روی پوست و یا موی سگ، صابون یا مایعی باقی نماند. زیرا اگر حواس شما به طور کافی جمع نباشد و صابون روی بدن سگ شما خشک شود، ممکن است منجر به سوزش و یا حتی آلرژی در بدن سگ شود.

مسئله دیگر این است که به علت حساس بودن گوش سگ نباید ابداً آب درون گوش داخلی آن برود. در غیر این‌ صورت سگ شما درد زیادی را متحمل خواهد شد. برای جلوگیری از نفوذ آب به درون گوش داخی سگ می‌توانید از توپ‌های پنبه‌ای در گوش استفاده کنید؛ اما سعی کنید به داخل گوش فرو نرود.

وسایل مورد نیاز برای حمام کردن سگ در خانه

  • بهتر است سگ خود را درون وان حمام استحمام کنید. اگر درون منزل وان نداشتید، می‌توانید تشت بزرگی را برای این کار تهیه نمایید.
  • حوله مناسبی را برای خشک کردن سریع سگ تهیه نمایید.
  • علاوه بر شامپوی مناسب، باید نرم کننده مخصوص سگ نیز داشته باشید.
  • خوراکی‌های خوشمزه و مناسبی درون حمام همراه خود داشته باشید تا به عنوان جایزه و تشویقی به سگ خود دهید. چرا که سگ‌ها از حمام و رسیدن آب به پوستشان خوششان نمی‌آید! مگر این که سگ شما استثنا باشد.
آموزش حمام کردن سگ

هر چند وقت یکبار باید سگ را شست؟

در ابتدا بگوییم که بهتر است استحمام سگ را از دوران تولگی آن شروع کنید. زیرا که اگر رفتاری را تکرار کنید، سگ می‌تواند خوب و یا بد بودن کار را درک کند. بنابراین اگر زودتر استحمام را شروع کنید، یاد می‌گیرد که این کار لازم و از کارهای طبیعی می‌باشد.

برای حمام کردن سگ در خانه نباید سن آن خیلی کم باشد؛ چرا که سگ‌ها در بدو تولد بدن ضعیفی دارند و اگر زیاد در معرض آب قرار بگیرند ممکن است در معرض خطراتی قرار گیرند. در نتیجه معمولاً توصیه می‌شود که سگ‌ها از 2ماهگی خود استحمام شوند.

همان طور که بالاتر گفته شد، شستشوی سگ باید به صورت دوره‌ای انجام شود تا پوست و پوشش حیوان سلامت باقی بماند. اگر نمی‌دانید که چند وقت یکبار باید سگ خود را استحمام کنید، با پزشکی در کلینیک دامپزشکی در این باره مشورت کنید. این موضوع بسیار حساس است و سگ نباید بیشتر از مقدار لازم شسته شود.

نحوه عقیم سازی سگ و هزینه عقیم کردن سگ نر و ماده را در استاده بخوانید.

هر چند وقت یکبار باید سگ را شست

شستن سگ با جوش شیرین

جوش شیرین در حالت کلی برای حیوان خانگی شما که در اینجا منظور سگ است، ضرری ندارد. ولی توجه داشته باشید که اگر مقدار آن بیش از حد شود، سمی و برای سگ شما خطرناک است! بنابراین لازم است درباره میزان آن با دامپزشک مشورت کنید.

پس از تایید پزشک، مقدار لازم جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و برای حیوان خانگی خود یک شامپوی مرطوب درست کنید (به طور معمول 1ونیم فنجان آب گرم به همراه یک قاشق غذاخوری جوش شیرین). این مخلوط غلیظ بوده و توانایی کاهش خارش سگ شما را دارد.

علاوه بر شستشو می‌توانید این مخلوط جوش شیرین را روی محل خارش پوست سگ خود بگذارید و به مدت حدود 20 دقیقه اجازه دهید روی پوست آن بماند. سپس آبکشی را انجام دهید. این کار سبب می‌شود که بوی بد حیوان خانگی شما نیز تا مقدار خوبی از بین برود. درواقع با یک تیر، چند نشان زده‌اید!

شستن سگ با شامپو بچه

به طور کلی، شامپوی بچه فرمولاسیونی دارد که مواد شیمیایی زیادی ندارد و با پوست‌های حساس سازگار است. بنابراین، استفاده کوتاه مدت از شامپو بچه برای پوست حیوان خانگی مانند سگ نیز مشکلی را ایجاد نمی‌کند؛ اما گفتنی است نمی‌توان برای مدت طولانی از این شامپو برای حمام کردن سگ در خانه استفاده کرد. PH شامپو بچه به گونه‌ای است که برای پوست انسان طراحی شده است و استفاده زیاد از آن برای شستشوی سگ، PH قلیایی پوست حیوان را برهم‌می‌زند و باعث حساسیت و خارش آن می‌شود. به همین جهت توصیه می‌گردد از شامپوی مناسب سگ‌ها برای شستن آنها استفاده نمایید.

شستن سگ با پودر لباسشویی

شاید شنیده باشید که برخی افراد می‌گویند پودر لباسشویی برای شستشوی حیوانی خانگی همچون سگ مضر است و به سلامت آن آسیب می‌رساند. ولی در واقع اگر در مقادیر کم استفاده شود، مشکلی ندارد. فقط لازم است که حمام مناسبی برای سگ خود تهیه کنید و به جای شامپو، از پودر لباسشویی برای شستشوی حیوان استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که بهتر است با شامپوهای مخصوص حیوانات خانگی عمل شستشو را انجام داد.

شستن سگ در حمام

شستن سگ بعد از دستشویی

اگر درون منزل خود از سگ نگهداری می‌کنید و سگ شما به هر دلیلی پا روی مدفوع خود گذاشت و یا قسمتی از آن به بدنش چسبید، خونسردی خود را حفظ کنید و برای پاکیزه کردن و شستشوی حیوان اقدام نمایید. در غیر این صورت ممکن است حیوان خانگی به بیماری‌های گوناگون عفونی دچار شود! نحوه آموزش دستشویی سگ در آپارتمان و بیرون همراه فیلم را مشاهده نمایید.

در صورتی که مشاهده کردید مدفوع خشک شده است، روش بهتر این است که با دستمال مرطوب ناحیه آلوده را تمیز نمایید. اگر مدفوع خشک نشده بود، وان حمام و یا تشت خود را کمی از آب پر کنید و سپس سگ را در حالتی قرار دهید که درحال بازی کردن باشد و شما بتوانید خیلی راحت آن را بشویید.

توجه داشته باشید که به علت اینکه سگ معمولا پر جنب‌وجوش است بهتر است فوراً بعد از این که دستشویی کرد، آن را تمیز نمایید تا مدفوع روی پوست حیوان خشک نشود و سبب رسیدن آسیب جدی به پوست نگردد.

طبقه بندی شده در