در خرید لاستیک خودرو، رعایت نکاتی ضروری است. از جمله‌ی این نکات، قدیمی نبودن و قرار نداشتن لاستیک به مدت طولانی در انبار است. لاستیک نیز مانند هر پلاستیک دیگری که مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، از کیفیت مطلوب خود فاصله خواهد گرفت. بنابراین لازم است هنگام تعویض لاستیک‌های خودرو خود حین تعمیر خودرو، برای اطمینان از خرید لاستیک تازه تولید شده، تاریخ تولید لاستیک را از روی آن پیدا کرده و بخوانید.

 ما در این صفحه از “استاده” قصد داریم پیدا کردن تاریخ تولید لاستیک بارز و یزد تایر که از محبوب‌ترین برندهای تولید کننده‌ی لاستیک در کشور ما هستند را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

تعویض لاستیک خودرو

یکی از تأثیرگذارترین اجزای یک خودرو، لاستیک آن است که مناسب بودن آن علاوه بر ارمغان آوردن یک سواری راحت، تضمین‌کننده ایمنی سرنشینان خودرو خواهد بود. همه‌ی لاستیک‌ها عمر مفیدی داشته که بنا به میزان کارکرد اتومبیل برحسب کیلومتر، نوع اقلیم آب و هوایی، کیفیت جاده‌ها و… متغیر است.

لازم است هر ساله کیفیت لاستیک‌های خودروی خود و عمق آج‌های لاستیک را بررسی کرده و در زمان مناسب نسبت به خرید لاستیک جدید و تعویض آن اقدام کنید.

نشانه‌های تعویض لاستیک خودرو

همان‌طور که در بخش قبلی نیز اشاره شد، تعویض به موقع لاستیک خودرو یکی از مواردی است که هر راننده‌ای برای تضمین ایمنی خود و سرنشینان خودرو هر چند وقت یک بار باید انجام دهد. عواملی که خبر از تعویض لاستیک می‌دهند، طبق موارد زیر هستند:

  • میزان کیلومتر کارکرد ماشین
  • گذشت چهار الی پنج سال از تعویض لاستیک
  • از بین رفتن برآمدگی‌هایی روی سطح لاستیک که اصطلاحا با نام آج شناخته می‌شوند

بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو را در بازار “خدمات آنلاین استاده” بخوانید.

معنای جالب اعداد و علائم روی لاستیک خودرو

در تصویر زیر می‌توانید معنی عددها و علامت‌هایی که روی لاستیک ماشین درج می‌شود مشاهده کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید:

معنای اعداد روی لاستیک

تاریخ تولید لاستیک بارز

لاستیک بارز از جمله پرطرفدارترین لاستیک‌ها در بازار ایران است. لاستیک‌های بارز انواع مختلفی داشته و در عین قیمت مناسب، از کیفیت مطلوبی نیز برخوردار هستند. پس از پیدا کردن لاستیک مناسب با مدل و مشخصات خودروی خود، لازم است که مشخصات فنی و تاریخ تولید لاستیک بارز را نیز بررسی کنید.

تاریخ تولید لاستیک بارز

تاریخ تولید لاستیک بارز

روی لاستیک بارز یک عدد چهار رقمی حک شده است که دو رقم ابتدایی این عدد نمایانگر هفته‌‌ای از سال است که لاستیک بارز در آن تولید شده است.

توجه داشته باشید که هر سال 52 هفته دارد. دو رقم بعدی نیز سال تولید لاستیک به میلادی است. برای مثال اگر روی لاستیک بارز عدد 4219 را مشاهده نمودید، به این معنا است که این لاستیک در هفته چهل و دوم از سال 2019 میلادی تولید شده است.

جهت اقدام برای تودوزی ماشین: قیمت تودوزی صندلی، داشبورد، سقف خودرو در استاده روی آن کلیک کنید و پس از مشاوره لازم ثبت سفارش کنید.

ابعاد و مشخصات لاستیک

علاوه بر تاریخ تولید لاستیک بارز، عبارت دیگری که ترکیب حروف و اعداد است، روی این لاستیک وجود دارد. معنی آن به ترتیب بیانگر عرض مقطع لاستیک برحسب میلی‌متر، نسبت منظر لاستیک برحسب درصد که در واقع نسبت ارتفاع به عرض مقطع لاستیک است، نوع لاستیک که به وسیله حروف انگلیسی نشان داده می‌شود و در نهایت قطر داخلی لاستیک بارز برحسب اینچ هستند.

متاسفانه افزایش قیمت لاستیک‌ها سبب شده که لاستیک‌های مصرف شده یا تاریخ مصرف گذشته که مدت زمان زیادی در انبارها نگهداری شده‌اند، با قیمت کمتر به نام لاستیک نو به فروش برسند. استفاده از لاستیک فرسوده و نامناسب به حدی خطرآفرین بوده که هزینه‌ی کمتر خرید لاستیک تولید قدیم به جای لاستیک نو به هیچ وجه صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

تاریخ تولید لاستیک یزد تایر

کیفیت بالای لاستیک یزد تایر و تولید لاستیک برای انواع ماشین‌ها از جمله سواری، ماشین‌های سنگین، خودروهای کشاورزی، کامیون و… این برند را به محبوب‌ترین برند تولید لاستیک ایرانی تبدیل نموده است. اگر شما نیز قصد خرید لاستیک یزد تایر را برای خودروی خود دارید، پس از یافتن لاستیک مناسب با مشخصات اتومبیل خود، باید تاریخ را بررسی کنید. در این صورت به اشتباه لاستیک‌های انباری و تاریخ گذشته را به جای لاستیک تازه تولید شده نخواهید خرید.

تاریخ تولید لاستیک یزد تایر

تاریخ تولید لاستیک یزد تایر

 تاریخ تولید لاستیک یزد تایر نیز مانند لاستیک‌های دیگر با عدد چهار رقمی مشخص شده است که دو رقم اول آن هفته‌ی تولید لاستیک یزد تایر و دو رقم بعدی سال تولید لاستیک به میلادی است. برای نمونه اگر روی لاستیک یزد تایر عدد 0109 حک شده باشد، تاریخ تولید این لاستیک هفته اول سال 2009 میلادی است.

دقت داشته باشید که معمولا این عدد چهار رقمی در سمت راست لاستیک و درون کادر مستطیل شکلی حک شده است. در این صورت پیدا کردن و خواندن آن آسان‌تر می‌شود. اعداد دیگری که مربوط به مشخصات فنی لاستیک شامل عرض مقطع، سری تولید، قطر داخلی و… هستند نیز روی لاستیک یزد تایر حک شده‌اند.

تاریخ تولید لاستیک موتور سیکلت و دوچرخه

علاوه بر لاستیک خودرو، لاستیک‌های مربوط به موتور سیکلت و دوچرخه و… نیز به صورت مداوم نیاز به بررسی و تعویض دارند تا از خطراتی مانند لیز خوردن یا ترکیدگی لاستیک جلوگیری شود. لاستیک موتور و دوچرخه نیز مانند لاستیک‌های خودروهای سواری و سنگین دارای تاریخ تولید حک شده روی آن هستند. تاریخ تولید لاستیک موتور سیکلت و دوچرخه مانند خودرو، چهار رقمی بوده و به همان شیوه که دو رقم اول، هفته تولید و دو رقم بعد، سال تولید لاستیک موتور یا دوچرخه را نشان می‌دهد حک شده است.

طبقه بندی شده در

با برچسب در