آموزش تعمیر کنترل تلویزیون

از آنجایی‌که تلویزیون یکی از پرکاربرد‌ترین ابزار هر منزلی برای سرگرمی و گذراندن اوقات فراغت به شمار می‌آید، استفاده‌ی مداوم و مکرر از دکمه‌های ریموت کنترل تلویزیون برای عملکرد‌های متفاوت آن، منجر به بروز صدمات و در نهایت تعمیر کنترل تلویزیون می‌شود. در این صفحه از استاده قصد داریم تا دلایل شایع خرابی ریموت کنترل تلویزیون و به دنبال آن، مهم‌ترین راهکار‌های تعمیر انواع کنترل تلویزیون معمولی و هوشمند را جهت تعمیر تلویزیون شرح دهیم.

دلایل خرابی کنترل تلویزیون چیست؟

 • معمولا مهم‌ترین و شایع‌ترین موارد خرابی کنترل تلویزیون شامل مدار و دکمه‌های آن می‌باشد که در اغلب موارد به‌دلیل کهنه و معیوب بودن باتری‌های آن اتفاق می‌افتد.
 • مطمئن شوید باتری‌های به‌کاررفته در ریموت کنترل سالم و نو هستند و قطب‌های آن به‌صورت کاملا صحیح در جایگاه خود در کنترل قرار گرفته‌اند.
 • گاهی علت عدم کارکرد مناسب ریموت کنترل، شکستگی آن در اثر ضربات در طولانی مدت یا پرت شدن آن از ارتفاع و برخورد محکم با زمین است. در این صورت برای عملکرد مجدد ریموت کنترل، معمولا نیاز به تعمیر و یا تعویض تخصصی برد کنترل خواهد بود.
 • از دیگر دلایل خرابی، وجود گرد‌ و غبار یا رطوبت و مایعاتی مانند روغن (دستان چرب!) بر روی سطح اجزای داخلی ریموت کنترل تلویزیون می‌باشد.
 • درصورت آب‌گرفتگی کنترل، به‌سرعت باتری‌های آن را خارج و قطعات داخلی کنترل را کاملا خشک کنید تا از آسیب برد آن جلوگیری شود و مشکل جدی پیش نیاید.
 • وجود دمای بالا در محل قرارگیری ریموت کنترل نیز به باتری‌های آن صدمه می‌زند و درنتیجه کنترل خراب می‌شود. بنابراین، درخصوص محل و شرایط مناسب قرارگیری ریموت کنترل توجه جدی لازم است.
 • وجود ایراد در حسگر یا سنسور‌های مادون‌قرمز تلویزیون نیز می‌تواند از علل کار نکردن و خرابی ریموت کنترل باشد. در این راستا با خاموش کردن لامپ‌ها و جلوگیری از رسیدن نور فلورسنت به حسگر، ارتباط میان تلویزیون و ریموت کنترل برقرار و مشکل برطرف خواهد شد.

قیمت تعویض برد تلویزیون و معرفی تعمیرکار متخصص جهت تعمیر برد تلویزیون

تعمیر کنترل تلویزیون ال جی

نکته‌ی حائزاهمیت درهنگام کار با ریموت کنترل معمولی تلویزیون ال جی رعایت حدفاصل معین بین کنترل و تلویزیون می‌باشد؛ چراکه درصورت فاصله‌ی بیش از اندازه میان ریموت کنترل و تلویزیون، ارتباط میان چشمی تلویزیون با کنترل برقرار نمی‌شود و دکمه‌های آن کار نخواهند کرد.

برای تعمیر این نوع از کنترل‌ها، ابتدا سالم بودن باتری‌ها را بررسی کنید و درصورت خرابی، آنها را تعویض یا شارژ کنید.

در گام بعدی نیاز به شستشو و پاکسازی قطعات ریموت کنترل می‌باشد. این کار غالبا به دو روش انجام می‌شود:

روش اول: در این روش از تعمیر کنترل تلویزیون ال جی، قطعات داخلی و آلوده‌ی ریموت کنترل به‌کمک کیت‌های حاوی پنبه، الکل یا استون پاکسازی می‌شود. درابتدا، لازم است تا باتری‌ها را از کنترل خارج کنید و پس از آن، به‌وسیله‌ی ابزاری محکم و تیز مانند نوک پیچ‌گوشتی، قاب پشتی ریموت کنترل را باز کنید. در این حالت، با استفاده از گوش‌پاک‌کن یا پنبه‌ی آغشته به الکل، قطعات داخلی ریموت کنترل را از هرگونه آلودگی پاک کنید.

می‌توانید قبل از باز کردن مدار و صفحه کلید از نحوه‌ی نصب آنها عکس بگیرید تا بعدا برای نصب دوباره‌ی قطعات آن به مشکلی برنخورید. پس از پاکسازی اجزا و وصل مجدد قطعات، در اغلب موارد مشکل خرابی و کار نکردن ریموت برطرف می‌شود.

روش دوم: در این روش پس از جداسازی قاب پشتی ریموت کنترل از بدنه‌ی آن و جداسازی صفحه کلید از مدار، فویل‌های آلومینیومی را به‌اندازه‌ی دکمه‌های کنترل برش داده و با چسب در پشت آنها بچسبانید. درنهایت، بدنه‌ی کنترل را طبق چینش اولیه‌ی آن وصل کنید. در اغلب موارد پس از اقدامات ذکر شده، مشکل خرابی ریموت کنترل برطرف و مشکل تعمیر کنترل تلویزیون حل می‌گردد.

تعمیر کنترل تلویزیون را به صورت تصویری ببینید:

در صورتی که درب پشت کنترل تلویزیون را باز کردید و متوجه سولفاته شدن جزئی باتری شدید یا آلودگی‌هایی را برروی جای باتری مشاهده کردید می‌توانید 3 روش زیر را پیاده سازی کنید:

 1. یک لیمو ترش را از وسط ببرید یا از آب لیمو استفاده کنید.
 2. گوش پاک کن را به آب لیمو آغشته کنید و حسابی قسمت فنری و سایز قسمت‌هایی که سولفاته یا آلوده شده است پاک کنید.
 3. به‌وسیله کاغذ سنباده قسمت‌های سولفاته شده را بتراشید اما به آرامی! و با یک دستمال تمیز کنترل را تمیز کنید.

تعمیر کنترل هوشمند (جادویی) تلویزیون ال جی

عملکرد کنترل هوشمند کاملا مشابه موس کامپیوتر است که به‌کمک مکان‌نمای آن می‌توان گزینه‌های متفاوت را بر روی صفحه‌ی تلویزیون انتخاب کرد. از آنجایی‌که چنین عملکردی مستلزم وجود سیستم وایرلس قوی بین ریموت کنترل و تلویزیون می‌باشد، بررسی خرابی و ضعیف شدن باتری‌ها از اصولی‌ترین کارهای اولیه برای تعمیر کنترل هوشمند است.

در گام بعدی درصورت برطرف نشدن مشکل، بررسی اتصال بی‌سیم ریموت کنترل و تلویزیون لازم است. برای این کار، طبق روش زیر عمل کنید:

 1.  را همزمان باهم نگه دارید.back+homeابتدا دکمه‌های
 2.  را فشار دهید. OKپس از این‌که چراغ ریموت کنترل شروع به چشمک زدن کرد، دکمه‌ی
 3. پس از انجام مراحل بالا، ریموت کنترل به‌صورت خودکار مراحل رجیستری را انجام می‌دهد و ریست می‌شود.

درصورتی که همچنان مشکل وجود داشته باشد و با طی مراحل گفته شده‌ی قبلی برطرف نشود، نیاز به تعمیر اساسی برد‌های کنترل توسط کارشناسان متخصص خواهد بود و اقدامی جزئی برای تعمیر کنترل هوشمند یا جادویی تلویزیون ال جی توسط خود مشتری نباید صورت گیرد تا از آسیب بیش‌تر جلوگیری شود. علت قطع شدن صدای تلویزیون ال جی را اینجا بخوانید.

تعمیر کنترل تلویزیون سامسونگ

درصورت کار نکردن کنترل تلویزیون سامسونگ در گام نخست، به مدت 20 الی 30 ثانیه باتری‌های آن را از ریموت کنترل خارج کنید و پس از گذشت مدت زمان ذکر شده با بررسی سالم بودن باتری‌ها، آنها را جا‌به‌جا کنید و مجددا در جایگاه قرارگیری خود در کنترل قرار دهید.

‌درصورت حل نشدن مشکل، برای کنترل غیرهوشمند سامسونگ، اتصال مجدد آن به تلویزیون باید انجام شود.

در گام آخر، با استفاده از یک پیچ‌گوشتی، قاب تخت پشت کنترل را باز کرده و بعد از جداسازی صفحه کلید آن از برد، بواسطه‌ی پنبه‌ی آغشته به الکل، نقاط چرب و آلوده را از چربی و گرد و غبار پاک کنید. در نهایت، با خشک کردن اجزای داخلی، مجددا قاب ریموت کنترل را بسته و قسمت‌های باز شده را به حالت عادی قبل برگردانید. درصورت نبود مشکل جدی و اساسی، با گام‌های ذکر شده، مشکل تعمیر کنترل تلویزیون سامسونگ حل خواهد شد.

علت چشمک زدن تلویزیون سامسونگ چیست؟ دلایل و راهکارهای رفع این مشکل را در این صفحه از استاده مگ مطالعه کنید.

تعمیر کنترل هوشمند سامسونگ

در اغلب موارد درصورت عدم کارکرد مناسب و درست ریموت کنترل‌های هوشمند و جادویی سامسونگ،  در وهله‌ی اول، نیاز به بررسی باتری‌های مورداستفاده و تعویض آنها درصورت معیوب یا کهنه بودن است. علت قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ را اینجا بخوانید!

در گام بعدی، درصورت برطرف نشدن مشکل، نیاز به ریست کردن ریموت کنترل یا جفت کردن مجدد (اتصال مجدد) آن است. برای این منظور، دو راه‌حل وجود دارد:

روش اول: دکمه‌ی بازگشت کنترل را برای چندین ثانیه فشار دهید و پس از آن، دکمه‌ی پخش یا مکث ریموت کنترل را به‌ مدت 2 الی 3 ثانیه نگه دارید.

روش دوم: دکمه‌ی منو را روی ریموت کنترل سامسونگ بفشارید و بعد از آن، دکمه‌ی بازگشت را برای مدت زمان 4 الی 5 ثانیه نگه دارید.

با اقدامات فوق، مشکل فنی دخیل در جفت شدن ریموت کنترل برطرف و ارتباط کنترل از راه دور تلویزیون با ریموت کنترل برقرار و تعمیر کنترل هوشمند تلویزیون سامسونگ با مشکل جزئی برطرف خواهد شد.

درصورتی که پس از ریست ریموت کنترل مشکل همچنان وجود داشته باشد، تعمیرات تخصصی اجزای داخلی کنترل لازم است که حتما توسط متخصصین ماهر در زمینه‌ی تعمیر کامل کنترل تلویزیون باید انجام شود.

تعمیر کنترل تلویزیون سونی

مهم‌ترین دلیل کار نکردن ریموت کنترل تلویزیون سونی، خرابی و کهنه بودن باتری‌های آن است. در صورتی که پس از تعویض یا شارژ باتری‌ها و یا جابه‌جایی قطب‌های آن مشکل برطرف نشد، برای تعمیر کنترل تلویزیون سونی، درب پشتی کنترل را باز کنید و بواسطه‌ی کیت‌های پاکسازی که معمولا حاوی پنبه و الکل هستند، اجزا و قطعات داخلی آلوده به گرد و غبار ریموت کنترل را تمیز کنید. در اغلب موارد تعمیر کنترل تلویزیون سونی به این شیوه برطرف خواهد شد.

درصورت وجود مشکلات جدی‌تر، تعمیرات تخصصی توسط تکنسین‌های معرفی شده در استاده جهت تعمیر تلویزیون قابل انجام است.

برای جلوگیری از خرابی کنترل تلویزیون سونی، نکات جزئی زیر را جدی بگیرید و تا حد امکان آنها را رعایت کنید:

1- از رسیدن رطوبت، آب یا مایعات به کنترل تلویزیون و اجزای آن جلوگیری کنید و با دستان آلوده، چرب و خیس دکمه‌های تلویزیون را لمس نکنید. برای این منظور دور تا دور کنترل را با پوشش پلاستیکی مناسب بپوشانید تا نفوذ مایعات و قطرات آب به داخل کنترل به حداقل برسد.

2- هر چند وقت یک‌بار باتری‌های ریموت کنترل را چک کنید تا سولفاته نشده باشد و درصورت نیاز به تعویض یا شارژ، آنها را با باتری‌های سالم دیگر جابه‌جا کنید.

3- برای ریموت کنترل جایگاه مشخصی در نزدیکی تلویزیون در نظر بگیرید تا از ضربه و آسیب به آن جلوگیری شود.  درصورت امکان نیز برای آن کاور محکم مشخصی قرار دهید تا در مواقع سقوط از ارتفاع و برخورد با زمین، آسیب جدی نبیند و قطعات داخلی صدمه نبینند.

4- تا حد امکان دکمه‌های ریموت کنترل را آرام لمس کنید و از محکم فشردن آنها، لمس همزمان دکمه‌های مختلف با زور و به شیوه‌ی نادرست آن و کارهایی از این قبیل خودداری کنید.

طبقه بندی شده در