نظافت تابلو فرش را به‌صورت حرفه‌ای اینجا یاد بگیرید!

نظافت تابلو فرش

فرش از قدیم‌الایام در خانه‌های ایرانی جایگاه ویژه‌ای داشته است. ثروتمندان از قدیم فرش را به نمادی برای نمایش ثروت خود تبدیل کرده‌اند. استفاده از فرش‌های دستباف تا نصب تابلو فرش بر روی دیوار از عواملی است که اهمیت فرش‌ها در زندگی ایرانی را می‌رساند. هرچند که امروز امکان استفاده از فرش‌ها و تابلو فرش‌های دستباف به علت قیمت بالای آن‌ها در همه خانه‌ها وجود ندارد اما تابلو فرش‌های گران‌قیمت ماشینی توانسته‌اند به‌خوبی این وظیفه مهم را بر عهده بگیرند. شستشوی و نظافت تابلو فرش در قالیشویی به دلیل قیمت بالا و ظرافت آن دارای نکات ظریفی است که در ادامه این صفحه به آن اشاره می‌کنیم.

لیست کارخانه‌های قالیشویی در تهران

روش شستن تابلو فرش در منزل

اگر برای شستشوی تابلو فرش محبوب خود به هیچ قالی‌شویی اطمینان ندارید می‌توانید با به‌کارگیری روش زیر به‌خوبی از پس تمیز کردن تابلو فرش خود برآیید. نکته مهم در شست و شوی حرفه‌ای تابلو فرش عدم استفاده از مواد سفیدکننده و برس‌های زبر و سیمی است. روش‌های قدیمی شستن فرش برای نظافت تابلو فرش اصلا کارآمد نیست. پس بهتر است آن‌ها را فراموش کرده و روش‌های جدید را امتحان کنید.

مواد لازم برای اینکه به یک تمیزکننده حرفه‌ای تابلو فرش تبدیل شوید: .

دستمال سفید تمیز، آب سرد و اسفنج نرم

شامپو فرش مخصوص فرش‌های حساس و قیمتی

جاروبرقی مجهز به سری گردگیری

 1. پیش از هر کار لازم است از رنگ ندادن تابلو فرش خود مطمئن شوید. تاروپودهای استفاده‌شده در تابلو فرش‌های ماشینی معمولا رنگ نمی‌دهند اما اگر یک تابلو فرش دستباف دارید از ثبات رنگ آن اطمینان حاصل کنید. برای این کار پارچه سفید را با کمی آب سرد خیس کرده و چند دقیقه به‌آرامی روی بخشی از تابلو که دارای رنگ بیشتری است بکشید.
 2. اگر پارچه همچنان بی‌رنگ ماند می‌توانید ادامه کار را انجام دهید. در غیر این صورت از یک قالیشویی معتبر بخواهید این وظیفه خطیر را بر عهده بگیرد. چطور فرش را با وایتکس بشوییم؟
 3. پس‌ازاینکه از ثبات رنگی مطمئن شدید، از جاروبرقی با سری گردگیری استفاده کنید.
 4. فراموش نکنید که پیش از همه این کارها تابلو فرش را از دیوار جدا کرده و آن را از قاب خارج کنید. با سری گردگیری جاروبرقی گردوغبارهایی که در طول زمان بر پیشانی فرشتان نشسته است را بزدایید. این کار تاثیر زیادی در نظافت تابلو فرش داشته و تا حد زیادی باعث رفع گرد پیری از چهره تابلو فرش می‌شود.
 5. در مرحله بعد مقداری شامپو فرش را با آب سرد مخلوط کرده و با اسفنج نرم روی تابلو فرش خود بکشید.
 6. اگر بتوانید از شامپو فرش مخصوص فرش‌های دستباف استفاده کنید نتیجه بسیار بهتری می‌گیرید. در غیر این صورت حتما از شامپو فرش‌هایی با مارک معتبر استفاده کنید تا تابلو فرش محبوبتان خراب نشود. آموزش شستشوی فرش با شامپو فرش در خانه
 7. پس از پایان کار تابلو فرش را در محیطی گرم پهن کنید تا کاملا خشک شود. از نصب تابلو فرش در حالت خیس یا نمدار جدا خودداری کنید. چراکه این امر باعث پوسیدگی تابلو فرش در طول زمان می‌شود. نور مستقیم آفتاب برای تابلو فرش بسیار مضر است!

هنگام نظافت تابلو فرش چه کار نکنیم؟

اگر می‌خواهید در پایان نظافت منزل خود، همه‌چیز مثل روز اول باشد، بهتر است هنگام نظافت تابلو فرش رعایت نکات زیر را دست‌کم نگیرید. عدم توجه به این نکات در حین تمیز کردن تابلو فرش می‌تواند آن را به یک تابلوی بی‌استفاده و بدقیافه بدل سازد.

 • از کشیدن برس‌های زبر و سیمی بر روی تابلو فرش جدا خودداری کنید. روش شست و شوی تابلو فرش مثل موکت یا فرش‌ها قدیمی نیست. نخ‌های به‌کاررفته در بافت این تابلوها بسیار حساس‌تر از فرش‌های معمولی است. به همین دلیل محکم کشیدن برس یا استفاده از برس‌های زبر می‌تواند تاروپود آن را از هم جدا کرده و درنهایت چندتکه نخ به شما تحویل دهد!

روش‌های براق کردن فرش را اینجا مطالعه کنید و ترفندهای آسان و جدید بیاموزید.

 • ترکیب مواد شوینده در شستشوی تابلو فرش دارای اهمیت بالایی است. شامپو فرش‌هایی که دارای مواد سفیدکننده هستند، رنگ‌های سفید تابلو فرش شما را درخشان‌تر و جذاب‌تر می‌کنند اما باعث رنگ‌پریدگی بقیه بخش‌های تابلو فرش می‌شوند. از طرف دیگر وجود ترکیبات اسیدی در شامپو فرش می‌تواند باعث ایجاد آسیب در تابلو فرش شما شده و بافت آن را از بین ببرد. این مورد در استفاده‌های طولانی‌مدت خیلی بیشتر به چشم می‌آید.
 • استفاده از آب گرم در نظافت تابلو فرش همه زحمات شما را به باد خواهد داد. آب گرم باعث شل شدن تاروپود تابلو فرش شده و بافت‌های آن را از هم باز می‌کند. از طرف دیگر استفاده از آب گرم می‌تواند باعث پخش شدن رنگ‌های تابلو فرش شده و ظاهر آن را خراب کند. البته اگر الیاف استفاده‌شده در بافت تابلو فرش از نوع باکیفیت باشد این امکان وجود ندارد. اما آب گرم به نخ‌های باریک بافته‌شده در تابلو فرش آسیب می‌رساند.
 • برای خشک‌کردن تابلو فرش به‌هیچ‌وجه آن را آویزان نکنید. این کار باعث کش آمدن تابلو فرش می‌شود. همچنین جای بند تا مدت‌ها از روی تابلو فرش حذف نشده و حتی باعث شکستن آن نیز می‌شود. برای خشک‌کردن تابلو فرش بهترین روش پهن کردن آن روی زمین است.
 • تابلو فرش را در برابر نور آفتاب قرار ندهید. این کار می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ و جلوه اولیه تابلو فرش و پوشیدگی بافت‌های آن شود. همچنین در درازمدت اثر آفتاب بر روی تابلو فرش مثل جای سوختگی خود را نمایش می‌دهد.

کلام آخر

امروزه تابلو فرش به خاطر قیمت بالایی که دارد، علاوه بر وسیله ای زینتی، یک محصول ارزشمند در خانه ها محسوب می شود. بنابراین دقت داشته باشید که تابلو فرش از حساسیت بالایی در شستشو و نظافت برخوردار است. در همین راستا سعی کنید پیش از دست به کار شدن از مساعد بودن تصمیم گرفته شده در مورد شستشوی تابلو فرش اطمینان حاصل کنید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.