از بین بردن موریانه با نفت و گازوئیل [ چوب و دیوار ]

از بین بردن موریانه

برای از بین بردن موریانه چه‌کار باید کرد؟بهترین راه از بین بردن موریانه چیست؟چگونه این کار را انجام بدهیم؟ممکن است برای شما هم این سوالات پیش آمده باشد در این مقاله از “استاده مگ” با ما همراه باشید تا با راهکارهای از بین بردن موریانه با نفت و گازوئیل و انواع سم، اسپری و قرص موریانه آشنا شوید. موریانه حشره‌ای مرموز است که ممکن است در چوب و یا دیوار پیدا شود و اگر از وجود آن‌ها باخبر نشوید ممکن است وسایل خانه شما را از بین ببرد.

قبل از اینکه اقدام به از بین بردن موریانه بکنید باید با علائم وجود موریانه در منزل آشنا شوید که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • هنگام گردگیری وسایل و اجسام چوبی را مورد توجه بیش‌تری قرار دهید زیرا ممکن است که متوجه فضله‌های موریانه شوید که نشان‌دهنده حضور آن‌ها در منزل و وسایل چوبی است.
 • به شکل چوب‌ها دقت کنید. اگر در منزل شما لوازم چوبی زیادی موجود است باید نظافت را رعایت کنید تا باعث درگیری موریانه‌ها با چوب نشوید که اگر چوب‌ها شکل خوردگی و یا پوک شدن داشته باشند به معنای وجود داشتن موریانه در آن‌هاست.
 • اگر رنگی ترک خورده باشد و یا باد کرده باشد ممکن است نشانه‌ای از حضور موریانه زیر آن باشد.
 • هنگام نظافت به بال‌های ریز بی توجهی نکنید زیرا امکان دارد نشان‌دهنده وجود موریانه در لوازم چوبی شما باشد.

راهکارهای از بین بردن موریانه

روش‌های گوناگون و مختلفی برای از بین بردن موریانه موجود است که شما با توجه به شرایطتان می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

1- با نمک می‌توان موریانه‌ها را از بین برد: با استفاده از آبی گرم و مقدار زیادی نمک که باهم ترکیبشان کردید و داخل سرنگ ریخته‌اید می‌توانید با ریختن محتویات این سرنگ در محل زندگی موریانه باعث خشک شدن بدن آن‌ها و در نتیجه مرگ آن‌ها شوید زیرا زمانی که موریانه از این آب تغذیه کند آب بدنش را از دست می‌دهد.

قیمت سمپاشی موش و مارمولک در منزل و آپارتمان در سال 1400 را مشاهده درخواست کنید.

2- از تله برای از بین بردن موریانه استفاده کنید: کارتن یا مقواهای زخیم را در اندازه‌های مناسب ببرید و سپس آن‌ها را کمی خیس کنید و در خانه موریانه بگذارید چون مقوا دارای سلولز است و پس از خوردن موریانه از آن‌ها زمانی که موریانه‌ها به آن چسبیدند آن را بیرون آورده و بسوزانید. این کار را چندین بار انجام داده تا از دست تمامی موریانه‌ها رهایی یابید. بهترین روش سمپاشی منازل شرکت و آپارتمان را مطالعه کنید.

3- مانع ورود نور خورشید به منزل نشوید: از طبیعی‌ترین روش‌های خلاصی از دست موریانه‌ها نورخوشید می‌باشد.

4- از کمک متخصصین کنترل آفات استفاده کنید: یکی از روش‌هایی که متخصصین برای درمان موریانه مبلمان و لوازم منزل استفاده می‌کنند بهره بردن از گرما و سرما است به طوری که در روش درمان به وسیله سرما نیتروژن مایع را به مکان محاصره شده توسط موریانه پمپ می‌کنند و در روش استفاده از گرما یک وسیله گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد که درجه گرمای منزل را به ۱۲۰تا۱۴۰ درجه فارنهایت برساند و تا زمان تقریبی حداقل ۳۵ دقیقه این دما در منزل وجود داشته باشد.

5- از وارد نشدن قطره‌ای آب به چوب اطمینان حاصل کنید.

6- نماتد نوعی کرم که بلای جان موریانه است: این حشره بی‌خطر برای گیاه و انسان موریانه را نابود می‌کند که می‌توانید از اسپری آن‌ها استفاده کنید.

جهت اقدام برای سمپاشی سوسک ریز آشپزخانه و قیمت سمپاشی سوسک کلیک کنید.

7- از امدادرسانی سرکه و آبلیمو بهره ببرید: سرکه و لیمو به تنهایی قاتل حشرات از جمله موریانه محسوب می‌شوند که برای افزایش سرعت از بین بردن آن‌ها می‌توانید از هر دو به صورت هم‌زمان استفاده کنید. نصف فنجان لیمو و یک فنجان سرکه را مخلوط کنید و درون یک بطری که قابلیت اسپری کردن را دارد بریزید و در محلی که موریانه آسیب وارد کرده است اسپری کنید.

8- از بوراکس برای فضای باز استفاده کنید: یک گالن آب گرم و نیمی از فنجان که پودر بوراکس در آن موجود است را با هم مخلوط کنید به طوری که پودر به طور کامل حل شود و در ظرف پمپ بریزید و سپس چند بار به مناطق آلوده شده توسط موریانه اسپری کنید.

9- اسید بوریک عامل کشنده موریانه: اسیدبوریک را به منطقی که تحت آسیب موریانه قرار گرفته‌اند با دستکش و کلاه اسپری کنید تا سیستم عصبی آن‌ها را مختل کنید.

10- آب زیاد می‌تواند موریانه را از بین ببرد.

11- روغن نئیم برای نابودی موریانه کارساز است: این روغن شامل ترکیبی است که مانند سم برای موریانه عمل می‌کند و آن‌ها را می‌کشد و باید از آن درجایی که آن‌ها به طور مستقیم با آن تماس دارند استفاده کنید.

از بین بردن موریانه با نفت

می‌توانید بعد از پیدا کردن جای موریانه‌ها از نفت کمک بگیرید و در آن محل بریزید و یا آن‌ها را بسوزانید. همچنین می‌توانید از نفتالین برای جلوگیری از به وجود آمدن موریانه استفاده کنید زیرا از زیرمجموعه‌های نفتی است و نفت هم در کشتن و از بین بردن موریانه‌ها بسیار موثر است.

جهت اقدام فوری سمپاشی شپش منازل برای کلیک کنید.

از بین بردن موریانه با گازوئیل

همانطور که می‌دانید گازوئیل نیز از مشتقات نفتی است و برای از بین بردن موریانه نیز موثر است پس می‌توانید از گازوئیل هم استفاده کنید تا موریانه را از خانه خود دور کنید.

از بین بردن موریانه چوب

روش‌های زیر را برای از بین بردن موریانه‌های چوب مورد استفاده قرار بدهید.

 • 1-نور خورشید مانند توضیحاتی که پیش‌تر داده شد برای ریشه‌کن کردن موریانه چوب موثر است.
 • 2-برق عاملی موثر برای کشتن موریانه‌های چوب است.

آیا می‌دانستید که روغن پرتقال در از بین بردن موریانه موثر است؟

با ایجاد شکافی در چوب آسیب دیده توسط موریانه یک الی دوهفته مقداری از روغن پرتقال را داخل آن بریزید و از تماس آن با چشم و پوستتان خودداری کنید زیرا برای انسان کاملا ضرر دارد.

توجه داشته باشید که موریانه فقط در چوب موجود نیست و ممکن است از دیوار سیمانی برای پیدا کردن غذا بگذرند و یا حتی از طریق پلاستیک و یا فوم حمله بکنند اما غذای اصلی آن‌ها شامل هر چیزی است که دارای سلولز باشد.

بعد از سمپاشی چه چیزهایی بخوریم؟

از بین بردن موریانه دیوار

برای از بین بردن موریانه دیوار می‌توانید اکثر راهکارهای گفته شده را پیاده سازی کنید و اگر نتیجه نگرفتید از سم‌ها و اسپری‌ها و قرص‌های مخصوص موریانه استفاده کنید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

از بین بردن موریانه با سم

یکی از روش‌های بسیار موثر برای رهایی از موریانه‌ها از بین بردن آن‌ها به وسیله سم موریانه است که نیاز به بررسی توسط متخصصین دارد زیرا پس از بررسی محل موردنظر روش سم‌پاشی و یا روش‌های دیگر مورد استفاده قرار خواهد گرفت و سم موریانه برای هرروش سم‌پاشی متفاوت است. چرا و در چه زمانی باید از خدمات سم پاشی استفاده کنیم؟

سم موریانه termidor termiticide

روش مصرف این سم به این گونه است که سم را با یک گالن آب مخلوط کنید و سوراخی ۱۵ در ۱۵ سانتی متر در هر ۴ سمت خانه و در پایین دیوارها درست کنید که برای دیوارهای بتنی باید سوراخ‌های نیم اینچ در ۱۸ اینچ درست کنید و سم را در سوراخ‌ها بریزید به این روش،روش سدمایع گفته می‌شود زیرا دور خانه یک سد مایع درست شده است که تا ۱۰ سال از وارد شدن موریانه به خانه جلوگیری می‌کند.

این سم برای موریانه‌ها قابل شناسایی نیست ولی بهتر است هر چند سال یک بار این کار را تکرار کنید تا از ورود موریانه جلوگیری کرده باشید. در استفاده از این سم دقت داشته باشید زیرا برای سلامتی انسان خطرناک است و به یاد داشته باشید که از این سم برای از بین بردن موریانه غیرزیرزمینی و چوب خشک کارامد نیست و این روش هزینه زیادی را بر دوش شما می‌گذارد زیرا باید مقدار زیادی سم خریداری کنید.

سم اسپری یا کف خشک termidor foam

روش مصرف به این صورت است که  بعد از پیدا کردن مکان محاصره شده توسط موریانه نازل اسپری را در سوراخی که در وسیله چوبی یا دیوار ایجاد کرده‌اید قرار دهید و سوراخ را پر کنید که احتیاط کنید و از محافظ چشم و دستکش استفاده کنید و دوباره ۳۰ روز بعد این کار را تکرار کنید. هر بطری از این سم به اندازه پنج گالن فوم خشک است و این کف بعد از مصرف آرام آرام تبخیر می‌شود و از دید خارج می‌شود ولی تاثیرش را از دست نمی‌دهد و تاثیر آن یک ماه است و بدون بو است.

سم موریانه bio advanced

این سم حاوی ماده‌ای فعال برای کنترل و ازبین بردن موریانه‌های چوب و زیرزمینی و فورموسان به کار می‌رود از این سم می‌توان به صورت اسپری هم برای درزها و شکاف‌ها و لوله ها وهمچنین اطراف پنجره و در و ساختمان استفاده کرد. روش مصرف این سم به این صورت است که یک لیتر از سم را با ۵ لیتر آب مخلدط کنید و با برس رنگ و یا پمپ دستی برروی محل مورد نظر بریزید و تا بیشتر از ۷ سال از موریانه‌ها رهایی یابید و همچنین هیچ لک و بویی از آن برروی سطوح باقی نماند.

سم موریانه posioned bait

از این سم می‌توانید به عنوان طعمه استفاده کنید که روش آن به شرح زیر است:

نسبت به اندازه محیط ده الی بیست بسته طعمه مسموم مورد استفاده قرار می‌گیرد. طعمه‌ها در فاصله یک تا دو متری دیوار و یا وسایل چوبی مورد حمله قرار گرفته بگذارید و بیش‌تر از ده متر آن‌ها را دور نکنید و هر دوازده ماه یک بار طعمه‌ها را جایگزین کرده و اگر طعمه‌ای زودتر خورده شده بود آن را نیز عوض کنید. از این روش بیشتر برای از بین بردن موریانه‌های زیرزمین استفاده می‌کنند و برای موریانه چوب خشک تاثیر کمی دارد و باید دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی قرار گیرد.

حشره کش موریانه

اسپری کفی فیپرونیل ترمیدور یا فوم فیپرونیل

این اسپری تاثیر طولانی و زیادی بر کشتن موریانه‌ها دارد که این اثر بعد از گذشت هشت الی ده ساعت بروز داده می‌شود و نحوه اثرگذاری آن به این صورت است که موریانه نمی‌تواند مزه و بوی این اسپرس را حس کند.

حشره کش مایع فیپرونیل

بعد از اینکه این حشره کش مایع با آب ترکیب شد و زمین توسط آن خیس شد موریانه‌ها و حشرات از خانه دور می‌شوند. البته لازم به ذکر است که این ماده شیمیایی قیمت بالایی دارد.

حشره کش سمسازول

این حشره کش به وسیله پمپ‌های پاششی برروی خاک و کف و بدنه کانال‌ها و یا وسایل پاششی دستگاهی و دستی و برای سمپاشی موریانه کف ساختمان و زمین و مکان‌های صنعتی و مسکونی و بناهای تاریخی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در مراحل مختلف ساخت ساختمان طریقه مصرف متفاوتی دارد که روش و اصول خاص خود را دارد که برای این کار بهتر از متخصصین سمپاشی کمک بگیرید.

اسپری تررو

از این اسپری برای از بین بردن حشرات و سوسک و زنبور و موریانه‌های چوب استفاده می‌شود. اثر این اسپری تا چهار ماه باقی است و اگر دنبال اسپری برای از بین بردن حشرات نام‌برده شده هستید که از آن در داخل و خارج خانه استفاده کنید به شرطی که لک و بوی آن برجا نماند می‌توانید از این اسپری استفاده کنید اما به این نکته توجه داشته باشید که مراقب سلامتی خود و حیوانات خانگی خود بعد از استفاده از آن باشید زیرا خطرناک است.

اسپری ایمیداک لوپرید گرانول

برای از بین بردن موریانه‌های چوب به روش شیمیایی می‌توانید از این اسپری و یا محصولاتی که دارای ایمیداک لوپرید هستند استفاده کنید.

قرص موریانه

همچنین برای از بین بردن موریانه می‌توانید از قرص موریانه استفاده کنید که نمونه‌ای از آن‌ها قرص گازسوز خانگی هلاک است که بیشتر برای عمل تکمیل کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد به این صورت که بعد از سم‌پاشی و یا روش‌های دیگر و بستن درز و شکاف و … تعداد قرص را بر حسب متر مکعب یعنی حجم محیط محاسبه کنید.

سپس قرص‌ها را روی زمین بگذارید و توجه کنید که روی اجسام غیرقابل اشتعال قرار گیرند و محل را خالی کرده و افراد را از محل خارج کنید و با کبریت لبه قرص را روشن کنید. این قرص با شعله کمرنگ و بدون بو و دود میسوزد و گاز تولید می‌کند که بعد از گذشت پانزده دقیقه سوختن گرد سیاه رنگی از آن می‌ماند. باید بعد از گذشت مدت زمان دو تا چهار ساعت تمامی پنجره‌ها و درب‌ها را باز کنید تا هوای خانه عوض شود.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. ناشناس گفت:

  گازوئیل به کل چوب باید بزنیم یا چند قسمت

 2. ناشناس گفت:

  هیچ چیز ویکی مثل گازوعیل موریانه روازبین نمیبره فقط گازوعیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *