کروم نیز یکی از کارآمدترین این مرورگرها بوده که بسیار پرطرفدار است. این مرورگر با این که نسبت به سایر رقبای خود، دیرتر به بازار عرضه شده ولی در همین مدت توانسته است که تعداد بیشتری از کاربران را به خود جذب کند. ما در این مقاله از استاده مگ قصد داریم روش پیش­فرض کردن مرورگر کروم را در ویندوزهای گوناگون و تلفن­‌های همراه معرفی کنیم.

امروزه با فراگیر شدن وسایل ارتباطی هوشمند، میزان استفاده از مرورگرها برای جست­و­جوی موضوعات مختلف نیز افزایش یافته است. تاکنون مرورگرهای زیادی طراحی و عرضه شده‌­اند که می­‌توانند اطلاعات مرتبط با موضوعی که جستجو نموده­اید را جمع‌آوری کرده و نمایش دهند. اما در این میان، تنها چند مرورگر هستند که ویژگی­‌های آن­ها سبب شده بیشترین تعداد کاربر را به خود اختصاص دهند.

پیش­ فرض کردن مرورگر کروم در ویندوز 7 و 8

با وجود انتشار نسخه‌­های جدیدتر ویندوز، هنوز ویندوز 7 و 8 به دلیل ساده بودن کار با آن­ها، بسیار مورد توجه هستند و افراد زیادی در سراسر جهان از آن­ها استفاده می­‌کنند. برای این که مرورگر محبوب شرکت گوگل یعنی کروم را هنگام بازکردن لینک‌­ها و جست­و­جو در اینترنت در اختیار داشته باشید، چند روش متفاوت وجود دارد که به توضیح آن­ها خواهیم پرداخت:

روش اول

 1. ابتدا نرم‌­افزار گوگل کروم را روی سیستم رایانه خود نصب نمایید.
 2. وارد بخش کنترل پنل (Control Panel) شده و روی قسمت Programs کلیک کنید.
 3. در پنجره مقابل با باز کردن گزینه Default Programs، بر روی عبارت Set your default programs کلیک کنید. بعد از باز شدن این صفحه همه برنامه­‌های نصب شده روی کامپیوتر شما نمایش داده می‌­شوند.
 4. روی مرورگر کروم کلیک کرده و Set this program as default را انتخاب کنید.
 5. با کلیک کردن روی دکمه Ok تنظیمات انجام داده را نهایی کنید.

روش دوم

این روش با کمی تفاوت جزئی مشابه روش قبلی است. در این روش می‌­توانید به جای رفتن به قسمت Control Panel، با کلیک کردن روی بخش استارت یا فشردن دکمه win روی کیبورد منوی مربوطه را باز کنید. سپس در کادر جست­و­جوی انتهای منوی استارت، عبارت Default Programs را نوشته و جست­و­جو نمایید؛ حال مشابه قسمت قبلی می­‌توانید روی عبارت Set your default programs کلیک کرده و مرورگر کروم را از میان نرم ­افزارهای نصب شده انتخاب کنید و با فشردن Set this program as default این مرورگر را به ­عنوان پیش ­فرض تنظیم کنید.

روش سوم

در این روش با استفاده از تنظیمات خود مرورگر کروم می­توانید این نرم ­افزار را پیش ­فرض کنید. به این منظور مراحل زیر را باید طی کنید:

 1. برنامه مرورگر گوگل کروم نصب ­شده روی سیستم خود را اجرا کنید.
 2. از بالای صفحه سمت راست منوی این مرورگر را باز کنید و از این منو گزینه تنظیمات (Default) را انتخاب نمایید.
 3. در بخش تنظیمات به دنبال گزینه Default Browser بگردید و روی آن کلیک کنید.
 4. در نهایت روی دکمه Make Default کلیک نمایید.

پیش ­فرض کردن مرورگر کروم در ویندوز 10

در این ویندوز به طور پیش­فرض از مرورگر Edge استفاده می­‌گردد. برای تغییر این مرورگر با مرورگر کروم باید به شرح زیر پیش رفت:

 1. بخش استارت (Start) ویندوز 10 را باز کرده و روی بخش تنظیمات (Setting) کلیک نمایید.
 2. بعد از باز شدن صفحه مربوط به تنظیمات، روی آیکون سیستم (System) کلیک کنید.
 3. در سمت چپ صفحه باز شده، گزینه برنامه­‌های پیش­فرض (Default Apps) را انتخاب کنید.
 4. در این پنجره به دنبال گزینه Web Browser بگردید و روی آن کلیک کنید.
 5. اکنون نام و آیکون تمام مرورگرهای نصب ­شده روی سیستم شما نشان داده می‌­شود. از میان این مرورگرها، کروم را انتخاب نمایید.

پیش ­فرض کردن مرورگر کروم در گوشی­‌های اندروید

پیش ­فرض کردن مرورگر کروم در گوشی­‌های اندروید

در گوشی‌­ها و تبلت‌­های دارای سیستم عامل اندروید نیز می­‌توانید تنظیمات گوشی را به صورتی انجام دهید که هنگام فشردن لینک­‌ها یا جست­و­جوی مطالب در اینترنت، نرم­ افزار کروم اجرا شود. برای تنظیم نمودن این برنامه به عنوان مرورگر پیش‌­فرض به صورت زیر عمل کنید:

 1. ابتدا به تنظیمات (Setting) گوشی خود بروید.
 2. از بخش تنظیمات، گزینه برنامه­‌ها (Apps) را انتخاب نمایید.
 3. حال از میان لیست باز شده، گزینه برنامه­‌های پیش­ فرض (Default Apps) را بفشارید.
 4. در این بخش به دنبال گزینه مرورگر (Browser) بگردید و در فهرست نمایش داده شده از میان مرورگرهای نصب شده، مرورگر کروم را انتخاب کنید.

پیش­ فرض کردن مرورگر کروم در گوشی­‌های آیفون

پیش­ فرض کردن مرورگر کروم در گوشی­‌های آیفون

در گوشی‌­ها و تبلت­‌های برند اپل نیز در صورتی که نسخه IOS آن­ها بروزرسانی شده باشد، می­‌توان مرورگر گوگل کروم را به عنوان مرورگر پیش­‌فرض برگزید. مراحل این کار به صورت زیر هستند:

 1. ابتدا مرورگر کروم را از App Store دانلود نموده و نصب کنید.
 2. بخش تنظیمات (Setting) گوشی خود را باز کرده و گزینه کروم (Chrome) را پیدا کنید.
 3. حال Default Browser App را انتخاب کنید.
 4. اکنون می­‌توانید در میان مرورگرهای مختلفی که روی گوشی شما نصب شده‌­اند، مرورگر کروم را انتخاب نمایید.