با ما در “استاده” همراه باشید تا در این مقاله به منظور آگاهی شما کاربران از اینکه چطور گوشی را به تلویزیون وصل کنیم؟! با انواع روش‌های مختلف اتصال گوشی به تلویزیون از جمله اتصال گوشی‌های اندروید و IOS به تلویزیون آشنا شویم و به آموزش نحوه وصل کردن گوشی به تلویزیون بپردازیم.

تماشای انواع محتواها بر روی صفحه بزرگ تلویزیون‌های امروزی از مهم‌ترین محبوبیت‌های کاربران به شمار می‌رود. امروزه همراه با پیشرفت تکنولوژی، با اتصال انواع گوشی‌های هوشمند به تلویزیون این امر میسر خواهد شد. به همین دلیل با آموزش وصل کردن گوشی به تلویزیون در این صفحه آشنا خواهید شد.

روش‌های مختلف اتصال گوشی(اندروید و IOS) به تلویزیون

به طور کلی برای اتصال گوشی‌ها به تلویزیون و نمایش تصاویر بر صفحه آن، توجه به مدل و نوع گوشی‌ها و همچنین هوشمند یا غیر هوشمند بودن تلویزیون بسیار حائزاهمیت می‌باشد. بر مبنای طراحی ساخت و تکنولوژی هر یک از این دستگاه‌ها، نحوه اتصال و برقراری ارتباط میان گوشی و تلویزیون مشخص خواهد شد. بنابراین، هر یک از روش‌های انتقال تصویر گوشی به تلویزیون متفاوت خواهد بود.

لیست برنامه های اتصال گوشی به تلویزیون را در این صفحه از استاده مگ مشاهده کنید.

علی‌رغم اینکه راه‌های زیادی برای صورت گرفتن انتقال تصویر گوشی به تلویزیون از طریق کابل‌های رابط وجود دارد، با پیشرفت تکنولوژی و فناوری‌های روز دنیا روش‌های بیسیمی و اتصال از راه دور نیز بسیار محبوب هستند. این روش‌ها تا حد زیادی جایگزین روش‌های قدیمی‌تر شده‌اند.

روش‌های تصویری اتصال گوشی آیفون به تلویزیون

انواع سیستم‌های IOS اپل از جمله آیفون‌ها و آیپد‌های آن، قابلیت اتصال به تلویزیون و نمایش محتواهای خود از طریق صفحه تلویزیون را دارند. به طور کلی دو روش برای اتصال گوشی‌های آیفون به تلویزیون وجود دارد که عبارتند از:

وصل گوشی به تلویزیون از طریق اپل TV و قابلیت Airplay آیفون

اتصال گوشی آیفون به تلویزیون با اپل TV

همه انواع سیستم‌های IOS از جمله آیفون و آیپدهای آن، قابلیت پشتیبانی از ایرپلی را دارند و این سیستم تنها در این دستگاه‌ها قابل اجراست. به منظور نحوه اتصال گوشی آیفون به تلویزیون، نیاز به تهیه اپل TV یا همان کابل HDMI متصل شونده مخصوص گوشی آیفون به تلویزیون را دارید.

چرا گوشی هنگ می‌کند؟ رفع هنگ گوشی به سادگی!

به منظور اتصال گوشی آیفون به تلویزیون طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. ابتدا اپل TV را به تلویزیون وصل کنید. پس از آن، اپل TV را به شبکه وای فای مشترک با گوشی آیفون خود اتصال دهید و اجازه دهید تا سیستم Airplay، گوشی آیفون اپل TV را شناسایی و با آن ارتباط برقرار کند.
 2. اکنون با گوشی آیفون خود برنامه اپل موزیک را باز کرده و موزیکی را از آن پخش کنید.
 3. در این مرحله، گزینه اتصال بیسیم را از قسمت انتهایی صفحه انتخاب و در منوی باز شده گزینه Apple TV را انتخاب نمایید.
 4. در نهایت اتصال گوشی آیفون به تلویزیون برقرار شده. شما می‌توانید به دو صورت محتواهای پخش شده در گوشی خود را در تلویزیون به نمایش بگذارید

در روش اول، هر عملی که بر روی گوشی خود انجام دهید، بر روی صفحه تلویزیون نیز منعکس می‌شود. تمامی مراحل انجام شده در گوشی نیز توسط تلویزیون به نمایش گذاشته می‌شود.

در روش دوم، گوشی آیفون در نقش یک ریموت کنترلر عمل خواهد کرد. فقط و فقط محتوایی که مد نظر شماست بر روی صفحه تلویزیون نمایان می‌گردد و هیچ یک از عملیات انجام شده با گوشی به نمایش گذاشته نخواهد شد.

وصل گوشی به تلویزیون توسط آداپتور Lightening digital AV

اتصال گوشی آیفون به تلویزیون با آداپتور Lightening digital AV

سیستم اپل، کابل تبدیل کننده مخصوص Lightening digital AV یا همان آداپتور را جهت وصل شدن گوشی آیفون به تلویزیون ارائه کرده است که همراه با استفاده از کابل HDMI به راحتی محتوای گوشی را از تلویزیون پخش می‌کند.

چگونه کروم را مرورگر پیش فرض کنیم؟

به منظور نحوه اتصال گوشی به تلویزیون و پخش فیلم از گوشی روی تلویزیون با استفاده از آداپتور طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. ابتدا یک طرف کابل HDMI را به پورت یا خروجی مخصوص خود در تلویزیون اتصال دهید و آن طرف آن را نیز به کابل تبدیل Lightening digital AV اتصال دهید.
 2. اکنون گوشی آیفون خود را به طرف دیگر کابل Lightening digital AV وصل کنید تا اتصالات میان گوشی و تلویزیون به کمک کابل رابط آداپتور یا همان Lightening digital AV برقرار شود.
 3. در این مرحله تلویزیون را روشن کرده و تنظیمات آن را به گونه‌ای قرار دهید که ورودی HDMI را دریافت و محتواها را نمایش دهد
 4. پس از مراحل فوق تنها با روشن کردن صفحه گوشی آیفون، محتوای گوشی بر روی تلویزیون انعکاس داده می‌شود. در این صورت می‌توانید هرگونه محتوایی را از طریق تلویزیون متصل به گوشی به نمایش بگذارید.

روش‌های اتصال گوشی اندروید به تلویزیون

چگونه موبایل را به تلویزیون وصل کنیم؟ به منظور اتصال گوشی‌های اندرویدی به تلویزیون راه‌های متنوعی وجود دارد. هر یک از این راه‌ها بر اساس مدل و برند گوشی همراه، مراحل خاص خود را دارند. به طور کلی، روش‌های اتصال سیمی و بیسیمی اتصال گوشی اندروید به تلویزیون به شرح زیر است.

آموزش تصویری اتصال گوشی به تلویزیون

نحوه اتصال هر یک از انواع گوشی به تلویزیون با توجه به تنظیمات و مدل مربوطه، متفاوت است که آموزش تصویری اتصال گوشی به تلویزیون طبق موارد زیر است:

آموزش تصویری اتصال گوشی به تلویزیون

ویدئو اتصال گوشی به تلویزیون

پخش فیلم از گوشی روی تلویزیون با کابل

گفتنی است برای وصل کردن گوشی به تلویزیون با استفاده از کابل، انواع متفاوتی از روش‌های اتصال سیمی و استفاده از انواع کابل‌ها وجود دارد که پاسخ به پرسش چگونه گوشی خود را به تلویزیون کنیم؟! به شرح موارد و توضیحات ادامه مطلب می‌باشد:

وصل گوشی اندروید به تلویزیون با کابل HDMI(High definition multimedia interface)

اتصال گوشی با تلویزیون با کابل HDMI

در این روش به منظور انتقال صوت و تصویر گوشی به تلویزیون و اتصال این دو دستگاه به یکدیگر، کافی است یک طرف کابل HDMI را به پورت یا خروجی مخصوص خود در تلویزیون‌ها و طرف دیگر آن را به گوشی اندرویدی خود وصل کنید.

لازم به ذکر است هنگام خرید کابل HDMI برای اتصال گوشی به تلویزیون به سایز سوکت آن دقت داشته باشید که با پورت گوشی شما همخوانی داشته باشد و سایز آنها با یکدیگر مطابقت داشته باشد.( پورت کابل HDMI در 3 سایز بزرگ، مینی و میکرو عرضه می‌گردد و گوشی‌های اندرویدی نیز معمولا با mini HDMI و micro HDMI سازگاری و مطابقت دارند.)

وصل گوشی اندروید به تلویزیون از طریق کابل MHL یا Slimport

اتصال گوشی به تلویزیون با Slimport

با استفاده از این کابل‌ها انتقال صدا و تصویر به صورت هماهنگ در یک زمان از گوشی به تلویزیون صورت می‌گیرد. در این روش نیز همانند روش قبلی با اتصال یک سر کابل به تلویزیون و سر دیگر آن به گوشی، قابلیت اتصال گوشی‌ها به تلویزیون و نمایش محتواهای آن روی صفحه تلویزیون برقرار خواهد شد.(تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد! علت این مشکل را در استاده بخوانید.)

دقت کنید که تلویزیون و گوشی اندروید شما با پورت اینگونه کابل‌ها سازگاری و مطابقت لازم را داشته باشند.

نمایش صفحه گوشی در تلویزیون با کابل USB

اتصال گوشی به تلویزیون با کابل شارژر

به منظور وصل کردن گوشی به تلویزیون و راهکار اینکه چگونه می‌توان گوشی را به تلویزیون وصل کرد؟! طبق این روش، تنها با استفاده از کابل شارژر و بدون نیاز به آداپتور یا مبدل مخصوصی، اتصال گوشی و تلویزیون برقرار می‌گردد. در این صورت تلویزیون اجازه دسترسی به محتواهای گوشی از قبیل فیلم، عکس و انواع موسیقی‌ها را خواهد داشت و قابلیت نمایش آنها روی صفحه تلویزیون وجود دارد. برای این منظور طبق روش زیر عمل کنید:

 1. ابتدا یک سر کابل شارژر خود را به خروجی تلویزیون و سر دیگر آن را به گوشی خود وصل کنید و در منوی تنظیمات آن نیز گزینه use USB for file را انتخاب نمایید تا تلویزیون اجازه دسترسی به محتواهای گوشی را داشته باشد.
 2. در نهایت پس از برقراری ارتباط میان گوشی و تلویزیون و اتصال آنها، تمامی محتواها قابلیت نمایش بر روی صفحه تلویزیون را خواهند داشت.

پخش فیلم از گوشی روی تلویزیون بدون کابل

امروزه با پیشرفت فناوری، انواع روش‌های اتصال از راه دور و بیسیمی و بدون کابل نیز به منظور اینکه چه جوری گوشی را به تلویزیون وصل کنیم وجود دارد که توضیحات نحوه بهره‌مندی از آنها به شرح زیر است:

اتصال گوشی اندروید به تلویزیون از طریق بیسیم میراکست(Miracast)

اتصال گوشی به تلویزیون با اتصال Miracast

میراکست در واقع یک اتصال بیسیم مابین تلویزیون و گوشی و همان کابل HDMI بدون سیم می‌باشد که تحت شرایط خاصی و بدون نیاز به هیچگونه کابل خارجی یا سیستم سخت افزاری اتصال میان گوشی‌ها و تلویزیون‌ها را برقرار می‌کند. زمانی که گوشی اندروید شما از نسخه 4.2 و یا نسخه‌های بالاتر بهره‌مند باشد و مدل تلویزیون شما نیز طبق اطلاعات دفترچه راهنمای آن از توانایی وصل میراکست پشتیبانی کند، به راحتی می‌توانید طبق مراحل زیر گوشی اندروید خود را به تلویزیون اتصال دهید. لذا طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. تلویزیون را روشن نموده و از قسمت منوی تنظیمات، گزینه اتصال میراکست را فعال کنید.
 2. قابلیت اتصال میراکست را در گوشی همراه خود نیز فعال کنید. پس از آن قادر هستید هرگونه محتوای گوشی خود را بر روی صفحه تلویزیون به نمایش بگذارید.

آموزش کامل تعمیر کنترل تلویزیون (ال جی، سامسونگ و سونی) را اینجا بخوانید.

اتصال گوشی اندروید به تلویزیون از طریق کروم کست گوگل(Google chromecast)

اتصال گوشی به تلویزیون با Google chromecast

چگونه تلویزیون را به گوشی وصل کنیم؟ کروم کست در واقع ابزاری مانند فلش مموری است که به تلویزیون متصل می‌شود. این ابزار قابلیت مرتبط کردن گوشی و تلویزیون را دارد. در صورتی که گوشی اندرویدی شما از سیستم عامل اندروید 4.4.2 به بالا بهره‌مند باشد، به منظور وصل کردن گوشی به تلویزیون، نرم‌افزار Google home و یا سایر نرم‌افزارهای پشتیبانی شده توسط کروم کست از جمله خود نرم‌افزار کروم کست را بر روی گوشی خود نصب کنید و به راحتی با انتخاب گزینه Cast screen/Audio و به دنبال آن انتخاب گزینه زردرنگ برنامه، نمایش محتوای گوشی خود را به تلویزیون منتقل کنید.

توجه داشته باشید که به منظور وصل شدن گوشی به تلویزیون از طریق سیستم کروم کست گوگل، گوشی خود را به همان شبکه wifi و اینترنتی اتصال دهید که کروم کست به آن کانکت شده است.

اتصال گوشی اندروید به تلویزیون از طریق نمایش وایرلس WiDi(Wireless display)

این سیستم به منظور رقابت با سیستم Airplay اپل ارائه شده است و شباهت‌هایی نیز با آن روش دارد. در صورت پشتیبانی تلویزیون از قابلیت WiDi و یا با خرید کابل اختصاصی سیستم وایرلس و با اتصال آن به پورت HDMI، به راحتی می‌توانید گوشی خود را به تلویزیون وصل کنید و محتوای آن را روی صفحه تلویزیون به نمایش بگذارید.

اتصال گوشی به تلویزیون با نرم‌افزار DLNA

با نصب این برنامه بر روی گوشی خود، اتصال مابین گوشی و تلویزیون برقرار می‌شود. در این روش، یک دستگاه سرور و دستگاه دیگر کلاینت در نظر گرقته می‌شود که فایل‌های DLNA توسط دستگاه سرور به اشتراک گذاشته می‌شود.

لازم به ذکر است انواع گوشی‌های دارای قابلیت پشتیبانی از سیستم DLNA، از جمله مدل‌هایی چون Samsung Galaxy S6، HTC One M9 و Samsung Galaxy S6 Edge، می‌توانند محتویات خود را به تلویزیون منتقل کنند و به آن وصل شوند.

نحوه اتصال موبایل به تلویزیون سامسونگ

تلویزیون سامسونگ یکی از پرمصرف‌ترین و معتبرترین برندهای تلویزیون در منازل می‌باشد که آموزش نحوه اتصال انواع گوشی به تلویزیون سامسونگ از مهم‌ترین دغدغه‌های کاربران این وسایل به شمار می‌رود.

از بهترین راه‌های اتصال موبایل به تلویزیون سامسونگ، استفاده از نرم‌افزار Smart view می‌باشد. لازم به ذکر است این برنامه قابلیت پشتیبانی از هر سه نسخه اندرویدی، IOS و ویندوزی را دارا می‌باشد و تنها با کره‌ای بودن برند تلویزیون سامسونگ، اتصال گوشی با تلویزیون برقرار می‌گردد.

چگونه می‌توان گوشی را از طریق اپلیکیشن Smart view به تلویزیون سامسونگ وصل کرد؟ به منظور انجام چنین فرآیندی طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. ابتدا برنامه مورد نظر را بر روی گوشی خود نصب کنید و تلویزیون هوشمند سامسونگ را نیز به شبکه اینترنت و وای فای مشترک با گوشی خود وصل نمایید.
 2. برنامه Smart view را باز کنید و گزینه Connect to TV را بزنید.
 3. اکنون در آخرین گام، تلویزیون مورد نظر خود را از میان گزینه‌های لیست نمایان شده در برنامه انتخاب نمایید و اتصال گوشی به تلویزیون سامسونگ را با موفقیت انجام دهید.

لازم به ذکر است بر حسب مدل تلویزیون سامسونگ پس از وصل شدن موبایل به تلویزیون، دو حالت اتفاق می‌افتد:

 • در مدل‌های قدیمی‌تر تلویزیون سامسونگ پس از زدن گزینه Allow از تلویزیون، اتصال گوشی و تلویزیون برقرار می‌گردد.
 • در مدل‌های جدیدتر و به روز تلویزیون سامسونگ، نوعی کد چهار رقمی بر روی صفحه نمایش تلویزیون نمایان می‌گردد که پس از وارد کردن آن در گوشی موبایل، ارتباط و اتصال میان گوشی و تلویزیون با موفقیت انجام می‌شود.

نتیجه نهایی

در نهایت، لازم به ذکر است این نکته را در نظر داشته باشید که به منظور اتصال هر یک از انواع گوشی‌های اندرویدی از جمله سامسونگ و ال‌جی به تلویزیون‌هایی با برند مشابه خود راهکارهای متفاوتی وجود دارد. شما می‌توانید با نصب انواع گوناگون برنامه‌ها یا اپلیکیشن‌های خاص بر روی گوشی تلفن همراه خود به شرط پشتیبانی تلویزیون، انواع محتواها را بر روی صفحه نمایش تلویزیون خود به اشتراک بگذارید و گوشی را با فعال نمودن اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های نصب شده، به تلویزیون متصل نمایید.