این روزها و با توجه به افزایش گزاف قیمت‌ها پیش از خرید هر وسیله الکتریکی و گران، بهتر است نحوه نگهداری صحیح آن را هم بیاموزید. با رعایت مواردی هر چند کوچک عمر مفید دستگاه شما افزایش یافته و دیگر نیازی به هزینه کردن برای تعمیرات دستگاه نخواهید داشت. لپ‌تاپ هم جزیی از وسایل الکتریکی گران قیمت است که با افزایش نرخ ارز، قیمت آن هم افزایش یافته است. در این مطلب به نکاتی اشاره می‌کنیم که باعث خرابی لپ ‌تاپ شده و با رعایت نکاتی هر چند کوچک می‌توان از آن جلوگیری کرد تا نیاز کمتری به استفاده از خدمات تعمیرات لپ تاپ داشته باشیم.

حمل و نقل لپ‌تاپ

ابتدایی‌ترین نکته روش جابجایی لپ‌تاپ است. توجه داشته باشید که هیچ وقت لپ‌تاپ روشن و مخصوصا در حالتی که باز است را از قسمت نمایشگر بلند و جا به جا نکنید.

برای حمل لپ‌تاپ بهتر است از کیف‌های مخصوص استفاده کنید تا دچار کمر درد و یا دست درد نشوید و دستگاه هم دچار کمترین تکان باشد.

باز و بسته کردن لپ‌تاپ

برای باز کردن لپ‌تاپ سعی کنید همیشه رو به روی آن باشید و آن را از وسط باز کنید. باز کردن صفحه نمایشگر از بغل فشار زیادی به صفحه وارد می‌کند. هم‌چنین هنگام بستن هم دقیقا به همین نکته توجه کنید.

خوردن و آشامیدن کنار لپ‌تاپ

قرار دادن نوشیدنی در کنار لپ‌تاپ کاری پر خطر است چه برسد به آنکه بخواهیم همزمان با کار با لپ‌تاپ غذا و نوشیدنی هم بخوریم.

سرریز شدن هر مایعی روی لپ‌تاپ می‌تواند حتی باعث سوختن قطعات و در نهایت کار نکردن لپ‌تاپ شود. بعلاوه اگر اضافه مواد غذایی هم زیر دکمه‌های لپ‌تاپ شما قرار گیرد به دردسر می‌افتید و حتی ممکن است حشراتی آن‌جا تجمع کنند.

اگر لپ‌تاپ شما خیس شد یا غذا زیر دکمه‌های کیبورد گیر کرد تنها روش خارج کردن و یا خشک کردن آن باز کردن قطعات است. عده‌ای دستگاه را داخل ماکروفر و یا کیسه برنج می‌گذارند که نه تنها بی فایده است بلکه ممکن است آسیب‌های بیشتری هم به آن وارد کند. برای تعمیر کیبورد لپ تاپ میتوانید بخوانید.

محل قرارگیری لپ‌تاپ

حتما شنیده‌اید که هوا باید در زیر لپ‌تاپ جریان داشته باشد و نباید روی وسایلی مانند پتو، بالشت و یا فرش و سطوح نرم قرار گیرد. اگر فن لپ‌تاپ نتواند گردش هوا در زیر آن ایجاد کند پس از مدتی دچار مشکل می‌شود.

هم‌چنین افرادی هستند که برای طولانی مدت لپ‌تاپ خود را روی پاهایشان قرار می‌دهند و ساعت‌ها با آن کار می‌کنند. این کار باعث آسیب رسیدن به بدن شما و لپ‌تاپ می‌شود و پزشکان هم این کار را توصیه نمی‌کنند. هارد SSD چیست ؟ 3 تا از معایب هارد SSD

11 دلیل نمایش صفحه آبی ویندوز معروف به صفحه مرگ ویندوز را در این صفحه از استاده مطالعه کنید.

بازه زمانی استفاده از لپ‌تاپ

گاهی حین کار کردن با لپ‌تاپ کاری برایتان پیش می‌آید و مجبورید از پشت سیستم بلند شوید. در این موارد بهتر است بسته به مدت زمانی که استفاده‌ای ندارید، آن را خاموش، استندبای و یا هایبرنیت کنید.

قبل از قرار دادن لپ‌تاپ در کیف مخصوصش حتما آن را خاموش کنید زیرا اگر روشن بماند خطر خرابی قطعات به دلیل عدم وجود تهویه مناسب وجود دارد و بسیار خطرناک است. دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ را بخوانید!

خاموش کردن لپ‌تاپ

عده‌ای با فشردن کلید پاور روی کیبورد آن را خاموش می‌کنند که این کار اصلا توصیه نمی‌شود. برای حفاظت و افزایش عمر لپ‌تاپ آن را به صورت نرم‌افزاری و با فشردن دکمه (شات داون) خاموش کنید.

پیشنهاد می‌کنیم 11 دلیل نمایش صفحه آبی ویندوز معروف به صفحه مرگ ویندوز را بخوانید.

باتری لپ‌تاپ

حتما افرادی را دیده‌اید که برای افزایش عمر باتری آن را خارج کرده و مستقیم به برق متصل می‌کنید. اگر جزء افرادی هستید که فراموش می‌کنید که لپ‌تاپ را از برق شارژ بکشید و یا حتی در حالت خاموش اتصال آن هم‌چنان برقرار است، باید بدانید که این کار به باتری شما فشار بالایی وارد می‌کند و باید پس از مدتی آن را تعویض کنید.

در رابطه با باتری هم‌چنین پیشنهاد می‌شود که فرصت دهید لپ‌تاپ در حالیکه خاموش است شارژ شود و بگذارید باتری فول شود. هم‌چنین وقتی آلارم عدم شارژ باتری را می‌بینید آن را به شارژ بزنید و نگذارید باتری به زیر ۱۰ درصد برسد.

تعمیر لپ‌تاپ در منزل

به لطف ویدیوهای آموزشی که به وفور یافت می‌شوند، با ایجاد هر علامت و خرابی می‌توان تا حدودی علت را متوجه شد. در این حالت اگر متخصص نیستید هرگز به فکر تعمیر لپ تاپ نباشید زیرا ممکن است شما شرایط را بدتر کنید و هزینه بیشتری روی دست خود بگذارید. پس لپ‌تاپ را خاموش کرده و آن را پیش متخصص ببرید.

تغییرات دمایی

لپ‌تاپ شما نباید در معرض اختلافات دمایی شدید باشد زیرا دچار آسیب و خرابی خواهد شد. برای مثال لپ‌تاپ خود را در صندوق عقب ماشین و مخصوصا در آفتاب رها نکنید.

آسیب فیزیکی

دستگاه خود را در جاهایی که احتمال ضربه خوردن وجود دارد قرار ندهید. زیرا این ضربه‌ها بسته به مکانشان می‌توانند باعث شکستن ال سی دی لپ تاپ و یا قطعات زیرین شوند.

استفاده از موس و کیبورد اضافه

اگر جزء افرادی هستید که زمان زیادی با لپ‌تاپ کار می‌کنید سعی کنید از کیبورد و تاچ پد آن استفاده نکنید. یک موس و کیبورد اضافه خریداری کنید تا در صورت خرابی به راحتی تعمیر و یا تعویض شوند.


کلام ‌آخر

با خرید هر وسیله الکترونیکی سعی کنید که در ابتدا دفترچه محصول آن را مطالعه کرده و مزایا و معایب آن را از دیگران جویا شوید. برای مثال بعضی از مدل‌های لپ‌تاپ در باتری ضعف دارند و برخی ال سی دی خیلی محکمی ندارند. بنابراین دستگاهی که خریداری می‌کنید را کاملا بشناسید و به نکات بالا برای داشتن دستگاهی با عمر بالا توجه کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در