لیست تعمیرکاران جک درب پارکینگ | کرکره برقی | درب اتوماتیک | آرامبند

یکی از مهم‌ترین اجزای درب‌های پارکینگ اتوماتیک امروزی، جک درب پارکینگ می‌باشد. این قطعه، موثر‌ترین نقش را در عملکرد  باز و بسته شدن اینگونه درب‌ها ایفا می‌کند. با ما همراه باشید تا در این مقاله ضمن آشنایی با عملکرد جک درب و ساختار تشکیل دهنده آن، با مهم‌ترین قطعات جک درب پارکینگ نیز آشنا شویم و به بررسی عملکرد و حدود قیمت هر یک از قطعات جک پارکینگ بپردازیم.

قیمت قطعات جک درب پارکینگ

قیمت به تومانخدمت
400.000 الی 500.000تعویض سیم پیچ استاتور
50.000 الی 75.000چرخ دنده برنجی
550.000 الی 750.000مدار فرمان 220 ولت
800.000 الی 1.000.000استاتور

گفتنی است خرابی استاتور و روتور به ندرت پیش می‌آید و نهایتا خرابی مربوط به خوردگی چرخ دنده سر روتور می‌باشد که با هزینه ناچیز تراشکاری برطرف می‌گردد. قیمت چرخ دنده نیز بر اساس نوع آن که شامل مدل‌های چرخ دنده سر گیربکس، چرخ دنده سر خلاص کن، چرخ دنده تفلونی و… می‌شود، متفاوت خواهد بود.

آموزش نحوه کد دهی ریموت درب پارکینگ را در این صفحه از استاده مگ بخوانید.

نوع برند سازنده و کشور تولیدکننده جک نیز در تعیین قیمت اجزای آن بسیار تاثیرگذار است؛ به گونه‌ای که جک ایتالیایی با وجود قیمت بسیار بالای آن از عملکرد خیلی خوبی برخوردار است و کیفیت اجزای آن از جمله چرخ دنده‌ها بسیار بالا می‌باشد.

به طور کلی، هزینه و قیمت واحد یا ثابتی برای هر یک از قطعات سازنده جک درب پارکینگ در بازار وجود ندارد و هزینه کلی تعمیرات بر اساس میزان خرابی و با احتساب میزان ایاب و ذهاب و اجرت تعمیرکار تعیین می‌گردد.

عملکرد قطعات جک درب پارکینگ

جک درب پارکینگ به منظور باز و بسته شدن اتوماتیک درب‌های پارکینگ به کار می‌رود. به گونه‌ای که عملکرد درب‌های اتوماتیک پارکینگ تا حد زیادی به جک درب وابسته است.

جک درب پارکینگ که با نام‌های جک برقی و جک ریموتی نیز شناخته می‌شود. به صورت یک‌طرفه در درب‌های تک لنگه و به صورت دوطرفه در درب‌های دولنگه نصب می‌شود. با فرمان ریموت کنترل و حرکت بازوها با فعالیت قطعات جک درب پارکینگ به طرفین، فرآیند باز و بسته شدن درب به صورت اتوماتیک و غیر دستی را انجام می‌دهد.

قطعات جک درب پارکینگ

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده جک اتوماتیک درب پارکینگ علاوه بر تسهیل فرآیند نصب و جاسازی، پروسه عیب‌یابی اینگونه درب‌ها را نیز آسان می‌کند و در تعمیر آن نیز موثر است. اگر جک درب به تعمیر نیاز دارد، بهتر از تکنسین متخصص بخواهید این کار را انجام دهد. (تعمیر جک پارکینگ)

برخی از مهم‌ترین قطعات جک درب پارکینگ به شرح زیر موارد زیر است:

استاتور یا سیم‌ پیچ

استاتور یا سیم پیچ یکی از قطعات استوانه‌ای و بدون حرکت جک درب پارکینگ به حساب می‌آید. این قطعه از کنار هم قرار گرفتن و اتصال اجزای فلزی از جمله قاب، هسته و سیم پیچ ساخته شده است. استاتور به عنوان یکی از قطعات جک درب پارکینگ با به‌وجود آوردن یک میدان مغناطیسی در پشتیبانی مکانیکی از موتور نقش دارد. و انرژی موردنیاز آن را تولید می‌کند. در واقع هسته استاتور که نقش اصلی را بر عهده دارد، از قطعات آلومینیومی و آهنی ساخته شده است. با ایجاد انرژی در باز و بسته شدن اتوماتیک درب نقش دارد.

روتور یا چرخانه

روتور یا چرخانه

روتور یا چرخانه، وسیله حرکت دهنده موتور یا ژنراتور الکتریکی جک درب پارکینگ می‌باشد که بر روی آن شکاف‌های جاذب رسانا از جنس آلومینیوم و فلز قرار گرفته است. این قسمت به واسطه بخش مارپیچی انتهایی خود، انرژی موردنیاز را از روتور به چرخ دنده متصل می‌کند.

چرخ دنده برنجی

چرخ دنده برنجی از جمله قطعات مهم جک درب پارکینگ می‌باشد. این قطعه ساختاری دندانه دندانه دارد و نیروی لازم جهت حرکت و باز و بسته شدن درب اتوماتیک را میان این چرخ دنده‌ها منتقل می‌کند.

بهتر است جنس چرخ دنده برنجی نسبت به روتور مقاوم‌تر و محکم‌تر باشد تا در صورت خرابی این قطعه، آسیبی به روتور وارد نشود و تنها با تعویض چرخ دنده‌ها مشکل برطرف و جک درب پارکینگ تعمیر شود.

میل ماردان

میل ماردان یکی از متعلقات مارپیچ جک درب پارکینگ می‌باشد. کار آن به حرکت درآوردن پیستون جک می‌باشد. از وظایف دیگر این قطعه ایجاد حرکات رفت و برگشتی درب از طریق نیروی چرخشی موتور می‌باشد.

از دیگر قطعات جک درب پارکینگ می‌توان به موتور الکتریکی، انواع چرخ‌دنده‌ها و بلبرینگ اشاره کرد. این قطعه در تعامل با اجزایی مانند سنسور چشمی و قطعات اجرایی مانند برد منجر به حرکت درب‌ها و باز و بسته شدن آنها می‌گردد.

از آنجایی که درب اتوماتیک پارکینگ و هر یک از قطعات آن از جمله جک درب بر اساس فناوری روز و تکنولوژی بالایی ساخته شده‌اند، عیب‌یابی ایرادات آنها و تعمیر یا تعویض قطعات و اجزای تشکیل دهنده ساختار درب اتوماتیک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین، توصیه می‌شود خدمات مرتبط با تعمیر درب اتوماتیک و به خصوص جک درب پارکینگ خود را به دست تعمیرکاران مجرب بسپرید و محدوده‌ هزینه و لیست قیمت اجزا را نیز در مجموعه استاده بیابید.

انواع جک درب پارکینگ

به طور کلی جک درب پارکینگ در انواع مختلفی طراحی شده است. درواقع انواع متفاوتی از آن با برندهای معتبر نیز در بازار هست. گفتنی است باکیفیت‌ترین مدل و برند جک درب پارکینگ، ساخت کشور ایتالیا می‌باشد.

انواع مختلف جک درب پارکینگ طبق چهار گروه زیر طبقه‌بندی می‌شود:

جک الکترومکانیکی

جک الکترومکانیکی درب پارکینگ

یکی از بهترین انواع جک درب پارکینگ، جک الکترومکانیکی می‌باشد. این جک وزن بسیار ناچیزی دارد و برای درب‌هایی با وزن بین 100 تا 500 کیلوگرم کاربرد دارد. این نوع از جک در اماکن کم‌تردد و کم‌جمعیت از لحاظ رفت و آمد نصب می‌شود.

به واسطه چرخنده و گیربکس حرکت‌های چرخشی درب را به تنوع خطی مبدل می‌کند. بنابراین، بدین صورت سبب باز و بسته شدن درب پارکینگ می‌گردد.

برای نگهداری جک درب پارکینگ حتما آن را هرازگاهی بررسی کنید و زمان نیاز به گریس کاری جک درب پارکینگ آن را انجام دهید.

جک هیدرولیکی

این نوع جک پارکینگ قیمتی بالاتر از نوع الکترومکانیکی دارد و یکی از انواع پرکاربرد جک درب پارکینگ می‌باشد. در جک هیدرولیکی پارکینگ به واسطه فشاری که به محفظه استوانه‌ای روغن وارد می‌شود، پیستون استوانه با نیروی وارد شده از طرف روغن، قطعات جک درب پارکینگ حرکت می‌کنند و در نتیجه باعث باز و بسته شدن درب اتوماتیک می‌گردد.

جک بازویی

جک بازویی پارکینگ برای نصب در درب‌های کشویی و دولنگه کاربرد دارد.

از آنجایی که این نوع جک قابلیت باز شدن تا حدود 90 درجه زاویه را داراست، برای درب اتوماتیک پارکینگ حیاط و ویلاهایی با فضای باز و وسیع مناسب است.

جک پنوماتیک

جک پنوماتیک

اینگونه جک درب پارکینگ یکی از قدیمی‌ترین انواع جک درب پارکینگ به شمار می‌رود. بدون نیاز به وجود موتور برای تامین نیروی باز و بسته شدن درب، عملکرد باز و بسته شدن را برعهده دارد. به همین دلیل کوچکترین سروصدایی در حین کارکرد قطعات جک درب پارکینگ تولید نمی‌شود. 

جک پنوماتیک پارکینگ از نوع کم‌قدرت و ساخته شده بر اساس سیستم‌های کنترل سرعت می‌باشد. هر یک از لنگه‌های این جک قابلیت تحمل وزن درب‌هایی تا حدود 250 کیلوگرم را دارند.

طبقه بندی شده در