نصب چشمی درب پارکینگ یکی از عملیاتی است که بهتر است قبل از اقدام به آن اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید. این مطلب از استاده به آموزش نصب چشمی درب پارکینگ و بهترین ارتفاع چشمی درب اشاره دارد و در پایان نکات مهمی را که هنگام نصب چشمی باید بدانید خواهید خواند. جهت اقدام برای تعمیر چشمی درب پارکینگ در استاده روی آن کلیک کنید.

لیست تعمیرکاران جک درب پارکینگ | کرکره برقی | درب اتوماتیک | آرامبند

آموزش نصب چشمی درب پارکینگ

نقشه نصب فتوسل (چشمی) درب پارکینگ

از آنجایی که تمام چشمی‌ها عملکردی مشابه دارند، کلیت نصب آن‌ها به شکل یکسانی انجام می‌پذیرد. با این حال بهتر است نصب چشمی درب پارکینگ را به تکسنین ماهری بسپارید که مهارت، تجربه و اطلاعات کاملی درباره ‌نحوه‌ی عملکرد درب اتوماتیک دارد و تمام قطعات را به‌خوبی می‌شناسد. برای آشنایی با قطعات جک درب پارکینگ روی آن کلیک کنید.

آموزش نصب چشمی درب پارکینگ

ممکن است باتوجه به قیمت بالای چشمی درب پارکینگ جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها نوع غیراصل آن را خریداری کنید که از نظر عملکردی تفاوت چندانی با چشمی اصل ندارد ولی حتما در هنگام نصب باید توجه بیشتری داشته باشید.

با ما همراه باشید تا نکاتی برای نصب چشمی غیراصل درب پارکینگ را به شما آموزش دهیم:

 1. هنگام نصب چشمی درب پارکینگ نگران برق گرفتگی نباشید! این دستگاه ولتاژ تغذیه‌ی 24 ولت دارد که نگران کننده نیست و درصورتی که سیم 24 ولتی با دست شما تماس پیدا کند، صرفا باعث سوزش بسیار کمی خواهد شد.
 2. چشمی‌ها باید کاملا رو‌به‌روی یکدیگر وصل شوند. برای این کار ‌می‌توانید از خط تراز کمک بگیرید و یا در صورت هم‌سطح بودن زمین، فاصله‌ی ریل تا چشمی را محاسبه کنید. آموزش نحوه کد دهی ریموت درب پارکینگ را در این صفحه از استاده مگ بخوانید.
 3. درب چشمی جک معیوب را باز کنید.
 4. در یک سمت دو سیم به مدار چشمی متصل شده‌است و فقط یک مثبت و منفی 24 ولت دارد که باید با دقت در چشمی جایگذاری شود. اگر در این مرحله اشتباهی انجام شود و مثبت و منفی دستگاه به درستی وصل نشده باشد، دستگاه فتوسل خراب می‌شود. همچنین ممکن است درصورت برخورد دو سیم، فیوز برد جک شما بسوزد.
 5. در سمت دیگر 4 سیم به برد متصل می‌باشد که یکی از آن‌ها منفی و دیگری مثبت است که باید طبق توضیحات بالا نصب شوند. دو سیم باقی مانده را می‌توانید بدون نیاز به رعایت قانون یا ترتیب خاصی به هرکدام دو ورودی رله وصل کنید.

طرز کار فتوسل یا چشمی درب پارکینگ

دوقطعه‌‌ی مشکی رنگ که روی دیوارهای چهارچوب درب پارکینگ و رو‌به‌روی یکدیگر وصل شده‌اند، فتوسل یا چشمی نامیده می‌شود. این قطعه مهم‌ترین قسمت درب‌های اتوماتیک می‌باشد و وظیفه‌ی تشخیص موانع را برعهده دارد و از برخورد درب پارکینگ به خودرو، افراد و موانع جلوگیری می‌کند. امروزه انواع مختلفی از فتوسل‌ها در بازار موجود است که از نظر ساختار با یکدیگر تفاوت دارند. مانند: فتوسل‌های معمولی، گردان، وایرلس، آینه‌ای، دارای برد بلند و… .

جهت اقدام برای تعمیر می‌توانید با تعمیرکار درب اتوماتیک در استاده تماس بگیرید و اقدامات لازم را انجام دهید.

این وسیله یک دسته پرتو باریک مادون قرمز که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند را منتشر می‌کند. امواج مادون قرمز منتشر شده توسط چشمی به هیچ عنوان برای سلامتی انسال مضر و خطرناک نیستند.

فتوسل از دو قسمت فرستنده (TX) و گیرنده (RX) تشکیل شده‌است. روش کار به این حالت است که در زمان استفاده دستگاه فرستنده به وسیله دیود گالیم یک دسته پرتو نامرئی را تولید می‌کند و در مسیر مستقیم به دستگاه گیرنده که یک فتو دیود می‌باشد، می‌فرستد.

اگر درب پارکینگ باز باشد و مانعی بر سر راه قرار بگیرد، مسیر مستقیم و صاف امواج مادون قرمز منتشر شده منقطع می‌شود و درب همچنان باز خواهد ماند.

همچنین در هنگام بسته شدن درب و درصورت وجود مانع، سیگنال ایجاد شده از شکسته شدن پرتوهای نامرئی به جعبه کنترل دستگاه فرستاده می‌شود و به تبع آن تا زمانی که مانع حذف نشده باشد، از بسته شدن درب جلوگیری خواهد شد و درجهت معکوس، شروع به باز شدن می‌نماید. به این ترتیب نصب چشمی درب پارکینگ باعث امنیت شما، حفاظت از خودرو و صرفه‌جویی در انرژی می‌گردد.

همچنین در هنگام بسته شدن درب و درصورت وجود مانع، سیگنال ایجاد شده از شکسته شدن پرتوهای نامرئی به جعبه کنترل دستگاه فرستاده می‌شود و به تبع آن تا زمانی که مانع حذف نشده باشد، از بسته شدن درب جلوگیری خواهد شد و درجهت معکوس، شروع به باز شدن می‌نماید. به این ترتیب نصب چشمی درب پارکینگ باعث امنیت شما، حفاظت از خودرو و صرفه‌جویی در انرژی می‌گردد. علت 5 تا از مشکلات و عیب جک درب پارکینگ را در اینجا بخوانید.

چشمی‌ درب پارکینگ قطعه‌ی بسیار ساده‌ای‌ است که با دقت بالای خود می‌تواند از خسارات احتمالی وارد شده به خودرو جلوگیری و سلامتی عابران را تضمین کند.

درمواردی مانند: نفوذ آب به داخل فتوسل، شکستگی چشمی، قطع شدن سیم‌ها و شل بودن پیچ سوکت و… چشمی درب اتوماتیک خراب می‌شود و به تعمیر نیاز خواهد داشت. در صورت وارد شدن آسیبی جدی به قطعات ممکن است نیاز باشد به تهیه و نصب چشمی جدید برای درب پارکینگ خود اقدام کنید.

آموزش گریس کاری جک درب پارکینگ را مطالعه کنید و در صورت نیاز انجام دهید.

بهترین ارتفاع چشمی درب و نکات مهم آن

 1. جهت نصب چشمی درب پارکینگ حداقل و حداکثر ارتفاع پیشنهادی به ترتیب: 25 و 65 سانتی‌متر از سطح زمین مناسب می‌باشد.
 2. توصیه می‌شود برای نصب چشمی، ارتفاع 60 الی 65 سانتی‌متر را انتخاب کنید.

نکات مهمی که هنگام نصب چشمی درب پارکینگ باید رعایت شود:

 • نحوه‌ی سیم‌کشی داخل دستگاه بسیار مهم است و جهت جلوگیری از نقص در عملکرد دستگاه باید در نهایت دقت انجام شود. توجه به تعداد سیم‌ها جهت سیم‌بندی و نصب چشمی درب پارکینگ ضروری می‌باشد.
 • واشری که در اطراف فتوسل قرار دارد از ورود آب به دستگاه جلوگیری می‌کند.
 • اگر دیوارهای کناری چهارچوب درب قابلیت نصب چشمی را نداشته باشند، از پایه‌های مخصوص استفاده کنید.
 • توصیه می‌شود پس از پایان کار و نصب چشمی درب پارکینگ، دست خود را جلوی فتوسل تکان دهید تا با قطع و وصل شدن مسیر دید آن از صحت عملکرد دستگاه اطمینان حاصل فرمایید.

توجه داشته باشید که توقف حرکت یا حرکت در جهت معکوس به دنبال وجود مانع، صرفا در زمان بسته شدن درب‌ها اتفاق می‌افتد و اگر در هنگام باز شدن درب‌ها مانعی پدیدار شود، اختلالی ایجاد نخواهد شد.

طبقه بندی شده در