باز کردن درب ورودی خانه برای گذاشتن ماشین به داخل پارکینگ یکی از خسته‌کننده‌ترین و وقت‌گیر‌ترین کار‌هایی است که در طول روز باید انجام دهیم. پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر این مشکل را حل کرده و کار باز کردن درب پارکینگ را برای ما آسان‌تر کرده است. لازم است بدانید که برای نگهداری جک درب پارکینگ لازم است آن را به طور مرتب چک کرده و در صورت لزوم گریس کاری جک درب پارکینگ را را انجام دهید.

برای تعمیر جک پارکینگ ابتدا باید محل خرابی و علت آن را کشف نمود، سپس نسبت به تعمیر و گریس کاری اقدام کرد.

ما در ادامه این صفحه تمام نکات درباره جک درب پارکینگ را برای شما توضیح داده و نحوه گریس کاری آن را نیز آموزش خواهیم داد.

لیست تعمیرکاران جک درب پارکینگ | کرکره برقی | درب اتوماتیک | آرامبند

جک درب پارکینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

جک درب پارکینگ قطعه‌ای است که روی درب پارکینگ نصب شده و این امکان را فراهم می‌کند تا درب را به صورت خودکار باز و بسته کنید. این کار برخی اوقات به وسیله سنسور‌های حساس به ماشین انجام شده و در برخی از موارد نیز به وسیله یک ریموت انجام می‌گیرد. این قطعه از چندین جزء مهم تشکیل شده که در کنار هم درب پارکینگ را کنترل می‌کنند. این اجزاء عبارتند از:

 • مرکز فرمان: این قطعه مثل مغز در جک پارکینگ عمل کرده و فرمان باز و بسته شدن درب را از ریموت به جک، منتقل می‌کند.
 • ریموت کنترل: این قطعه با مرکز فرمان ارتباط داشته و فرمان باز و بسته شدن درب را از طرف شما به مرکز فرمان انتقال می‌دهد.
 • فلاشر: این قطعه از خود علامت‌هایی را صادر می‌کند تا شما از زمان باز یا بسته شدن درب، مطلع شوید.
 • جک بازویی: این قطعه وظیفه دارد تا از برق، انرژی لازم برای حرکت جک درب پارکینگ را فراهم کند.
 • چشمی: این قطعه یک سنسور حساس به حرکت است که موانع ورود ماشین به داخل پارکینگ را تشخیص داده و در زمان مناسب درب را باز یا بسته می‌کند.

غیر از موارد گفته شده، قطعات داخلی دیگری نیز مثل پیستون، بلبرینگ، چرخ دنده، گیریبکس و… وجود دارند که باعث حرکت جک درب پارکینگ می‌شوند.

جک درب پارکینگ چه مواقعی نیاز به گریس کاری دارد؟

لازم است هر چند وقت یک‌بار جک درب پارکینگ خود را بررسی کنید تا در صورت نیاز آن را گریس کاری نمایید. جک درب پارکینگ به علت تعدد استفاده از آن و ایجاد اصطکاک بین اجزاء، زیاد دچار خشکی می‌شود. هنگامی که جک دچار خشکی شود، حرکت آن نرم و راحت نبوده و عملکرد آن مختل خواهد شد. این اتفاق در فصل‌های سرد سال بیشتر اتفاق می‌افتد. زیرا دمای هوا به خشک شدن جک پارکینگ سرعت خواهد داد. دلیل خرابی درب ریلی پارکینگ چیست؟

خشک شدن قطعات داخلی جک درب پارکینگ چندین نشانه دارد. یکی از آن‌ها، شنیدن صدا‌های عجیب به هنگام باز و بسته شدن درب پارکینگ است. یکی دیگر از نشانه‌های خشک شدن جک، کند شدن آن به هنگام باز یا بسته کردن درب پارکینگ است. به طوری که گویا درب پارکینگ سنگین‌تر از همیشه شده است. دلیل بسته نشدن درب پارکینگ چیست؟ عیب یابی خرابی درب پارکینگ

در صورت مشاهده هر‌کدام از این موارد لازم است تا به سرعت جک را بررسی نموده و در صورت نیاز آن را گریس کاری کنید. اگر گریس کاری جک درب پارکینگ به موقع اتفاق نیفتد جک از کار افتاده و نیازمند تعمیر و تعویض می‌شود.

نحوه گریس کاری جک درب پارکینگ

در ابتدا لازم است توجه بفرمایید که گریس کاری جک درب پارکینگ کاری تخصصی بوده و بهتر است توسط افراد بی‌تجربه انجام نگیرد. اگر تجربه کافی را در زمینه شناخت قطعات جک درب پارکینگ دارید، مراحل زیر را برای گریس کاری جک طی کنید:

 • ابتدا باید جک را از درب پارکینگ جدا کنید.
 • سپس قطعات خارجی و داخلی را با کمک ابزار مخصوص از جک جدا کنید.
 • تمام قطعات را به وسیله یک دستمال تمیز کنید تا اثری از گریس کاری‌های قبلی باقی نماند.
 • توجه بفرمایید که نیازی به گریس کاری تمام قطعات جک نیست. تنها قطعاتی که در معرض حرکت هستند، نیاز به انجام این کار دارند. غلطک‌ها، فنر‌ها و ریل‌ها از جمله قطعاتی هستند که باید گریس کاری شوند.
 • برای گریس کاری موارد گفته شده نیاز نیست به طور مستقیم به آن‌ها گریس بزنید. مقداری از ماده گریس را بردارید و روی سطح صاف جک قرار دهید.
 • قطعات را به همان صورت ابتدایی ببندید و جک را دوباره روی درب پارکینگ نصب کنید.
 • درب پارکینگ را چندین بار باز و بسته نمایید تا گریس به طور کامل در قطعات ذکر شده نفوذ کند.
 • ممکن است در چند روز اول، اثر گریس کاری مشخص نباشد. اما نیاز نیست نگران باشید زیرا این مشکل پس از چند روز باز و بسته شدن درب پارکینگ و گرم شدن جک حل شده و درب مثل روز اول کار خواهد کرد.
 • برای نتیجه‌گیری بیشتر، بهتر است گریس یا هر روغن دیگری را پیش از استفاده کمی گرم کنید.

آیا می‌توان به جای گریس از روغن دیگری استفاده کرد؟

تمام روغن‌های موجود در بازار که برای چرب کردن قطعات استفاده می‌شوند را می‌توان برای روغن‌کاری جک درب پارکینگ به کار برد. بهتر است پیش از انتخاب نوع روغن و انجام روغن‌کاری جک درب پارکینگ با یک فرد با‌تجربه مشورت نمایید تا انتخاب درست‌تر و بهتری داشته باشید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در