امروزه یکی از فناوری‌های مدرن، به کاربردن درب اتوماتیک پارکینگ است. این درب‌ها با کمک برق کار می‌کنند و تکنولوژی خاص خود را دارد. گاهی اوقات کارکرد درب پارکینگ با اختلال مواجه می‌شود. دلیل برای بسته نشدن درب پارکینگ می‌تواند متنوع باشد و دلایل زیادی وجود دارد. می‌توان با عیب یابی خرابی درب پارکینگ آن را تعمیر کرد و دوباره به کار انداخت.

لیست تعمیرکاران جک درب پارکینگ | کرکره برقی | درب اتوماتیک | آرامبند

عیب یابی و دلایل بسته نشدن درب پارکینگ

گیر کردن لنگه‌های درب

وقتی درب پارکینگ در ابتدای کار راه اندازی می‌شود، برای آن که جلوی برخورد لنگه‌های درب هنگام استفاده درب گرفته شود، یک اختلال زمانی میان حرکت لنگه‌های درب به‌وجود می‌آید. البته رفته رفته به خاطر مواردی مثل بیشتر شدن سایش لولا و یا شرایط آب و هوایی ممکن است به مرور لنگه درب‌ها موقع باز و بسته شدن به هم برخورد کند.

اگر دلیل برای بسته نشدن درب پارکینگ این مسئله بود، اول میبایست لولای درب را روغن کاری کنید تا روان شود، بعد از آن به دنبال رفع اشکالات آهنگری درب باشید. در صورتی که عیب یابی خرابی درب پارکینگ با این مسئله حل نشد، باید به دنبال تنظیمات نیروی جک‌ها بود و بعد از آن مجدداً زمان دستگاه فرمان را درست کنید.

با توجه به اینکه دلایل متعددی برای خرابی درب پارکینگ وجود دارد، در این نوشته سعی می‌شود علت‌های مختلف بسته نشدن درب پارکینگ و راهکار تعمیر آن به صورت جداگانه بیان شود.

ضربه زدن درب پارکینگ حین حرکت

ممکن است با این مسئله مواجه شوید که درب پارکینگ در هنگام بسته شدن ضربه بزند. مدارهای فرمان مورد استفاده در درب پارکینگ امروزه به صورت دو سرعته هستند و در پایان حرکت ترمز می‌کنند. پس اگر وسیله نقلیه به درب پارکینگ ضربه وارد کند، لولای درب دچار مشکل شده و در پارکینگ نیز از حالت معیار خارج می‌شود.

روشن ماندن موتور بعد از باز شدن درب

در این حالت ممکن است پس از اینکه درب پارکینگ را به طور کامل باز کردید، موتور فرمان در حال کار کردن باشد و از طرفی برق موتور قطع نشود.

دلیل این اشکال فعال نشدن مگنت انتهای ریل است. به احتمال زیاد مگنت‌های روی ریل سر جای خود نیستند. برای عیب یابی خرابی درب پارکینگ در این حالت باید چک کنید که اول و آخر دنده شانه بر درب مگنت متصل شده باشد. علاوه بر آن باید مگنت روی ریل در محل صحیح خود قرار گرفته باشد.

نیمه ماندن درب پارکینگ

در این حالت ابتدا دستگاه روی درب پارکینگ را کاملاً خلاص کنید و درب را به‌طور دستی ببندید و همچنین ببینید که مانع در مسیر درب نباشد. اگر چنین مانعی وجود نداشت، برای عیب یابی خرابی درب پارکینگ باید چرخ‌های زیر درب بررسی شود؛ ممکن است آن‌ها دچار ایراد شده باشند که برای رفع این اشکال باید از آهنگری کمک بگیرید تا مشکل چرخ‌ها را حل کند. در اکثر مواقع دلیل برای بسته نشدن درب پارکینگ وجود زنگار و یا خورده شدن بلبرینگ‌ها است؛ این خوردگی بلبرینگ به دلیل سرویس نامناسب درب پارکینگ است. برای اینکه مجددا این مشکل ایجاد نشود، به طور منظم درب توسط سرویس کار بررسی شود. نحوه گریس کاری جک درب پارکینگ را اینجا بخوانید.

بسته نشدن درب پارکینگ

علت ایراد در فتوسل دستگاه است؛ باید برای عیب یابی خرابی درب پارکینگ فتوسل هایی که بر روی درب وصل کرده‌اند چک شود تا میدان دید آن وضوح داشته باشد. اگر مانعی در دید فتوسل نبود ولی هنوز با این مشکل مواجه هستید بهتر است با یک تکنسین مجرب برای رفع آن تماس بگیرید.

پارکینگ با زدن دکمه ریموت فاقد عمل است

امکان دارد موقع استفاده از ریموت برای باز کردن درب پارکینگ متوجه شوید که اپراتور فاقد هر عملی است؛ در این حالت ابتدا باتری ریموت را چک کنید و یا در صورت نیاز به تعمیر ریموت درب پارکینگ اقدام کنید و در مرحله بعد پیگیری کنید که صدای موتور دستگاه میشنوید یا خیر.

اگر موتور صدایی نداشت باید در مرحله اول سیم کشی مدار فرمان دستگاه بررسی شود که اتصالات آن به درستی باشد و قطعی در مسیر سیم‌ها ایجاد نشده باشد. علاوه بر آن عملکرد مگنت ابتدا و انتهایی هم باید چک شود تا به مدار کنترل متصل باشد ممکن است مگنت و سیم کشی هیچ ابهامی نداشته و اتصالات آن‌ها کاملا برقرار باشد. در این صورت باید به دنبال تعمیر گیربکس و موتور بود.

فلاشر درب پارکینگ خراب است

در این حالت لامپ فلاشر سوخته است. باید در موقع تعویض لامپ فلاشر از یک لامپ با وات مشابه استفاده کرد و همچنین دقت کنید که آب به داخل فلاشر نفوذ نکرده باشد.

سخن پایانی

علت‌های متفاوتی می‌تواند دلیل برای بسته نشدن درب پارکینگ باشد. در هنگام عیب‌ یابی خرابی درب پارکینگ وقتی که مشکل با اطلاعات جزئی قابل رفع بود می‌توانید خودتان دست به کار شوید. اما اگر ایراد مربوط به داخل موتور و سیم کشی و اتصالات آن بود بهتر است برای رفع هر چه سریع‌تر و راحت‌تر ایراد با تکنسین کاربلد این حوزه تماس بگیرید تا مشکل را رفع نماید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در