کاشی کاری از گذشته جز آثار هنری اسلامی به شمار می آید و هم اکنون نیز، طرفداران زیای دارد. انتخاب کاشی مناسب می تواند مکان مورد نظر شما را زیباتر کند.

برای این کار می توانید از معماران و طراحان داخلی کمک بگیرید. اگر شما هم به دنبال تفاوتی آشکار و زیبا هستید و می خواهید با کاشی کاری ساختمان خود این زیبایی را القا کنید، تا پایان این صفحه با ما همراه باشید.

تفاوت کاشی کاری مدرن و سنتی

به طور کلی کاشی کاری به دسته مدرن و سنتی تقسیم می گردد:

در کاشی کاری سنتی، طرح های هندسی وجود دارد که در مکان های تاریخی و همچنین مساجد دیده می شوند.

کاشی کاری در طرح سنتی برای پله

از آنجایی که این طرح ها در دوران اسلامی به تکامل رسیده، به عنوان هنر تلفیقی اسلامی مطرح شده اند به صورتی که تمام کاشی ها در گذشته به دلیل اعتقادات مذهبی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گرفتند. جهت اقدام برای نصب کاشی با چسب روی آن کلیک کنید.

امروزه در کاشی کاری مدرن، بیشتر تمرکز بر روی رنگ های گرم است تا سرد. رنگ های سرد را بیشتر در گذشته، مورد استفاده قرار می دادند.

کاشی کاری مدرن، می تواند ساده یا شلوغ باشد اما در هر دو صورت به تمیزی، نظم، خطوط صاف و انطباق درست لبه های کاشی، توجه زیادی می شود.

امروزه برای طراحی کاشی ها، تکنولوژی های جدید را مورد استفاده قرار می دهند تا بتوانند کاشی هایی یکپارچه تولید کنند. بدین صورت ابزارهای جدید به ما این قدرت را می دهند تا اشکال هندسی متفاوت با منحنی های کامل در این زمینه طراحی نماییم.

قیمت نصب سنگ اسلب و هزینه نصاب حرفه ای سنگ اسلب را در این صفحه بخوانید.

نصب کاشی مدرن برای کف

همانطور که می دانید تا مدتی قبل فقط شاهد کاشی ها و کتیبه های سنتی بوده ایم که در سردر مساجد و بناهای تاریخی وجود داشته است اما امروزه از کاشی کاری مدرن در طراحی و دکوراسیون داخلی منازل استفاده می شود.

در گذشته تنها رنگ های خاصی اعم از لاجوردی، فیروزه ای، زرد، حنایی و امثال اینها وجود داشته ولی اکنون طیف وسیعی از رنگ ها را در ساخت کاشی ها مورد استفاده قرار می دهند.

همچنین امروزه، جلوه بصری خاصی در طرح بندی انواع کاشی کاری مشاهده می کنید.

  محاسبه قیمت کاشی کاری و دستمزد نصاب کاشی

هنگام تعیین قیمت کاشی کاری با توجه به استفاده از دوغاب یا چسب برای نصب کاشی ها، هزینه نصب آنها متفاوت است.

محاسبه قیمت کاشی کاری

اگر حین اجرای کار از دوغاب استفاده شود، هزینه نصب آن برای هر متر مربع از 22000 تا 45000 تومان بر اساس جایی که می خواهید کاشی کنید (دیوار، بدنه آشپزخانه، بدنه حمام، کف، شمیری کنار پله و …) متفاوت است.

اگر حین اجرای کار از چسب استفاده می کنید، هزینه هر متر مربع از 20000 تا 42000 تومان، آن هم بر اساس مکان مورد نظر و اندازه سرامیک، متغییر است.

نکاتی که قبل از کاشی کاری باید رعایت شود:

نکات مهم هنگام نصب کاشی
 •  از جداکننده استفاده کنید تا بتوانید در حین کار دقت بیشتری داشته باشید.
 • بهتر است در هنگام خرید کاشی، ده درصد بیشتر از متراژ مورد نظر سفارش دهید تا در صورت شکستگی و پرتی احتمالی، از هزینه حمل و نقل دوباره جلوگیری کنید.
 • برش کاشی را با دقت بسیار زیاد انجام دهید. بهتر است از شابلون ها استفاده نمایید تا از بروز خطا جلوگیری کند.
 • بهتر است از پوکه در زیرسازی کاشی کاری استفاده نمایید.
 • دوغاب مورد استفاده در پشت یا زیر کاشی را با کیفیت تهیه کنید تا پس از مدتی کاشی ها لق نشوند.
 • در هنگام زیرسازی به لوله برق و گاز و اتصالات توجه کنید.
 • هرگز در طول نصب کاشی ها عجله نداشته باشید و با حوصله این کار را انجام دهید.
 • کاشی های درجه یک تهیه کنید، بدون تاب و بند بودن کاشی ها در کیفیت اجرای آنها موثر است.

دقت کنید قبل از اقدام به کاشی کاری حتما نمونه کارهای استادکار را ببنید و به تمیزی کار آنها توجه نمایید.

انواع چیدمان کاشی

انواع چیدمان کاشی هنگام نصب

چهار نوع چیدمان در کاشی کاری وجود دارد:

 1. آجری: این روش ساده ترین نوع اجرا کاشی به حساب می آید زیرا در این روش خطاهای کاشی کار گم می شود. این روش بیشتر برای کاشی های درجه 2 و 3 مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. ساده: اجرای مربعی یا ساده از متعارف ترین نوع اجرای کاشی به حساب می آید که معمولا دستمزد کاشی کار بر اساس این چیدمان تعیین می شود.
 3. لوزی: برای این نوع اجرا، دور ریز کاشی زیاد است و باید بیشتر از قسمت کف کاشی خریداری شود. از سخت ترین اجرا ها، کاشی کاری به صورت لوزی است. جهت مشاهده طرح کاشی کاری مدرن [منزل، سرویس بهداشتی، آشپزخانه] روی آن کلیک کنید.
 4. مرکب: در این اجرا، کاشی ها در اندازه های متفاوت کنارهم قرار می گیرند و طرح های مرکب را تشکیل می دهند.

برخی از افراد برای زیبا تر شدن و شکیل شدن منزل خود از ترکیب آینه کاری و کاشی در برخی از قسمت های خانه همچون نشیمن، راه رو و … استفاده می کنند که جلوه بی نظیری به خانه می بخشد.

جدیدترین مدل کاشی آشپزخانه در سال 2022 را در این صفحه از استاده مشاهده کنید.

صرفه جویی در مصرف کاشی و ترفندهای آن

صرفه جویی در مصرف کاشی

کاشی کاری ساختمان جزو موارد حساس به حساب می آید چرا که امروزه بسیاری از افراد با گفتن قیمت های پایین، فقط می خواهند کار را بگیرند و اصلا به اصول کار توجهی ندارند و در نهایت کاری با کیفیت حداقل تحویل خواهند داد.

با توجه به قیمت های بالای کاشی، باید توجه کنید که نباید هیچ کدام از کاشی ها را هدر دهید؛ به عنوان مثال با برش اشتباه یا چیدمان نادرست می توانید چندین کاشی را به راحتی از بین ببرید.

building tiling

در کاشی کاری ساختمان باید دقت شود که پس از سفت شدن دوغاب و چیدن کاشی، امکان دوباره چینی کاشی ها وجود ندارد.

توجه داشته باشید نقاشی ساختمان می بایست بعد از کاشی کاری انجام پذیرد.

در این قسمت با یک برش اشتباه، خسارت زیادی به کارفرما وارد می شود. بهتر است دقت زیادی در انتخاب استادکار داشته باشید تا کاشی کار ماهر و با تجربه را انتخاب کنید.

طبقه بندی شده در