در این صفحه از خدمات نظافت منزل در استاده قصد داریم به بررسی و آموزش شش روش از بین بردن قارچ و کپک سرویس بهداشتی بپردازیم. از شما عزیزان دعوت می‌شود تا در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید.

امروزه حضور قارچ و کپک در سرویس بهداشتی به عنوان یکی از شکایاتی به شمار می‌رود که در بیشتر منازل شاهد آن هستیم. به طور معمول محیط مرطوب که تهویه‌ی خوبی در آن انجام نمی‌شود به عنوان محیطی بسیار مناسب جهت رشد قارچ و کپک در نظر گرفته می‌شود. برخی از انواع قارچ‌ و کپک گزارش شده بسیار سمی و برای سلامت انسان خطرناک می‌باشند. اما خبر خوب این است که شما همراهان گرامی می‌توانید با کمک چند روش‌ ساده برای همیشه از قارچ و کپک سرویس بهداشتی خلاص شوید!

عوامل موثر بر رشد و گسترش قارچ و کپک سرویس بهداشتی

برخی از مهم‌ترین عواملی که بر رشد و گسترش قارچ و کپک حمام و سرویس بهداشتی تاثیرگذار هستند، شامل موارد زیر می‌باشد:

  • رطوبت هوا
  • عدم تهویه‌ی مناسب
  • عدم استفاده از کاشی و سرامیک‌هایی که استاندارد کاشی استخری را داشته باشند.

شما عزیزان می‌توانید در قدم اول برای پیشگیری از رشد و گسترش قارچ و کپک سرویس بهداشتی علاوه بر استفاده از مواد رطوبت‌گیر، عایق حرارتی و کاشی‌های استاندارد، تهویه‌ی مناسبی برای فضای مورد نظر فراهم نمایید. همچنین اطمینان حاصل فرمایید که هیچ یک از شیرآلات نشتی نداشته باشد.

از آنجایی که برخی از قارچ و کپک گزارش شده در سرویس بهداشتی بسیار سمی هستند و ممکن از برای سلامتی انسان خطرآفرین باشند، بنابراین پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که جهت پیشگیری از بروز جدی‌تر و جبران‌ناپذیر در اسرع وقت نسبت به از بین بردن قارچ و کپک سرویس بهداشتی منزل خود اقدام فرمایید.

روش‌های از بین بردن قارچ و کپک در حمام را اینجا مشاهده کنید.

6 روش ساده برای از بین بردن قارچ و کپک در سرویس بهداشتی

در این قسمت از مقاله به بررسی و آموزش مهم‌ترین روش‌ها برای از بین بردن قارچ و کپک در سرویس بهداشتی می‌پردازیم.

استفاده از محلول بوراکس سرکه

برای تهیه‌ی محلول بوراکس که با نام‌های اسید بوریک و بوریک سدیم نیز شناخته می‌شود، می‌بایست مواد زیر را با یکدیگر ترکیب کرده و سپس آنها را با تکان دادن به خوبی مخلوط نمایید.

مواد تشکیل دهنده:

  • 2 قاشق غذاخوری بوراکس
  • نصف لیوان سرکه
  • 2 لیوان آب نسبتا داغ

اکنون محلول حاصل را درون قوطی اسپری بریزید و سپس روی قارچ و کپک سرویس بهداشتی اسپری نمایید. در مرحله‌ی بعد با کمک برس مناسب یا اسکاچ زبر کپک و قارچ‌ موجود را از سطح جدا کنید. درنهایت سطح مورد نظر را با آب شستشو دهید. توصیه‌ می‌شود پس از انجام مراحل ذکر شده جهت پیشگیری از تشکیل قارچ و کپک در آینده، مجددا مقداری کمی از محلول بوراکس را روی سطح اسپری نموده و پس از گذشت 15 دقیقه کاشی‌ها را بشوئید و صبر بفرمایید تا رطوبت آن کاملا خشک شود. همچنین می‌توانید برای خشک شدن سریع‌تر سطح پنجره‌ها را باز کرده و یا از سیستم گرمایشی استفاده نمایید.

برای آموزش ساخت محلول لوله بازکن خانگی قوی روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

در پایان شما عزیزان می‌توانید محل مورد نظر را با رنگ و یا دوغاب تازه پوشش دهید.

لازم به ذکر است افراد مبتلا به آسم می‌بایست در استفاده از محلول بوراکس و سرکه احتیاط کرده و حتما از دستکش و ماسک استفاده نمایند. 

استفاده از محلول سرکه

استفاده از محلول سرکه برای از بین بردن قارچ و کپک سرویس بهداشتی

یکی از ساده‌ترین راهکارها برای از بین بردن قارچ و کپک سرویس بهداشتی استفاده از محلول سرکه می‌باشد که به عنوان ضدعفونی‌کننده قوی شناخته می‌شود. در این روش بهتر است از سرکه‌ی سفید خالص استفاده نمایید. نسبت ترکیب آب و سرکه می‌بایست به صورت یک به یک انجام شود. سپس مانند روش قبل مراحل اسپری سرکه بر روی قارچ و کپک و سپس شستشوی سطح مورد نظر را انجام دهید.

توجه داشته باشید که از ترکیب سرکه با مواد سفیدکننده به شدت پرهیز نمایید؛ چراکه ترکیب این دو ماده به دنبال واکنش شدیدی که ایجاد می‌شود، بخارهای بسیار سمی و خطرناک برای سلامتی انسان تولید می‌کند.

استفاده از روغن درخت چای

به‌کارگیری از روغن درخت چای یکی از راهکارهای قدرتمند و طبیعی برای از بین بردن قارچ و کپک از روی کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی به شمار می‌رود. در این روش می‌بایست 2 قاشق غذاخوری روغن درخت چای را به همراه دو پیمانه آب مخلوط نموده و سپس مراحل اسپری و شستشوی سطح مورد نظر را مانند روش‌های قبل انجام دهید.

استفاده از آب اکسیژنه

آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید به دلیل خواص آنتی باکتریال بالایی که دارد برای از بین قارچ و کپک سرویس بهداشتی استفاده می‌شود. شما همراهان گرامی استاده می‌توانید پس از تهیه‌ی محلول آب اکسیژنه، همانند روش‌های قبل نسبت به اسپری نمودن آن و شستن سطح مورد نظر اقدام فرمایید.

شایان ذکر است قدرت آب اکسیژنه برای از بین بردن قارچ و کپک سطوح در مقایسه با سایر روش‌ها کمتر می‌باشد و توصیه‌ می‌شود درصورتی که لایه‌های قارچ و کپک ضخیم هستند، از روش‌های دیگر استفاده نمایید.

استفاده از مایع سفیدکننده

با اسپری مقدار کمی وایتکس بر روی سطح مورد نظر و سپس شستشوی آن می‌توانید از رشد و گسترش قارچ و کپک سرویس بهداشتی جلوگیری نمایید.

توجه: هنگام استفاده از مایع سفیدکننده می‌بایست تهویه‌ی مناسب هوا برقرار باشد و از ماسک و دستکش استفاده شود.

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن قارچ و کپک سرویس بهداشتی

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن قارچ و کپک سرویس بهداشتی

ترکیب یک لیوان جوش شیرین به همراه چهار قاشق غذاخوری صابون مایع و مقداری آب نیز برای از بین بردن قارچ و کپک حمام و سرویس بهداشتی کاربرد دارد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در