حمام، یکی از بخش‌های خانه است که در آنجا رطوبت بالا بوده و در بیشتر مواقع نیز به دلیل خاموش بودن چراغ حمام، داخل آنجا تاریک است. از این رو بهترین مکان برای رشد و تکثیر قارچ و کپک می‌باشد. در این راستا روش‌های از بین بردن قارچ و کپک در حمام از اهمیت زیادی برخوردار است.

بعضی از افراد با وجود اینکه دائما به نظافت تمام نقاط منزل خود می‌پردازند؛ اما گاهی لکه‌های کپک و قارچ را در بخش‌های مرطوب خانه از جمله حمام، مشاهده می‌کنند. وجود قارچ و کپک در حمام، علاوه بر اینکه باعث زشت شدن ظاهری حمام می‌شود بلکه ممکن است برای سلامتی افراد به خصوص کودکان، مضر باشد. بنابراین در این مقاله از “استاده مگ” سعی داریم که شما را با روش‌های از بین بردن قارچ و کپک در حمام آشنا سازیم. بنابراین می‌توانید به کمک روش‌های مذکور، حمام خود را به محیطی تمیز و عاری از هر گونه کپک و قارچ تبدیل نمایید.

روش‌های از بین بردن قارچ و کپک در حمام

برای از بین بردن قارچ و کپک در حمام، روش‌های زیادی وجود دارد که مهم‌ترین آنها به صورت زیر می‌باشند:

کپک روی دیوار و نحوه پاک کردن کپک از روی دیوار را بخوانید.

از بین بردن کپک داخل حمام با استفاده از روغن درخت چای

یکی از بهترین راهکارها به منظور از بین بردن کپک‌های داخل حمام، استفاده از روغن درخت چای است. روغن درخت چای، پاک کننده‌ای بسیار موثر می‌باشد که نقش زیادی در از بین بردن آلودگی‌ها دارد.

نحوه انجام کار

 1. برای انجام این روش باید داخل یک شیشه خالی، مقداری روغن درخت چای و به همان اندازه مقداری آب وارد کنید.
 2. حال این محلول را به محل کپک‌ها اسپری نمایید.
 3. پس از انجام این کار، باید نقاطی که اسپری کرده‌اید را با استفاده از یک اسفنج، پاک کنید.
 4. در آخر نیز باید محل مورد نظر را با آب بشویید.

جهت بهره‌مندی از خدمات زیر در “استاده” کلیک کنید:

از بین بردن کپک‌های حمام با استفاده از سرکه

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن کپک‌های داخل حمام، استفاده از سرکه است.

سرکه سفید، ماده‌ای است که برای نظافت و پاکسازی منزل و برخی از وسایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین استفاده از این ماده در از بین بردن کپک‌های روی دیوارها و سقف حمام نیز بسیار موثر می‌باشد.

نحوه انجام کار

 1. برای استفاده از این روش، لازم است که مقداری از سرکه سفید را داخل شیشه‌ای ریخته و آن را به نقاطی از حمام که کپک وجود دارد، اسپری نمایید.
 2. سپس با استفاده از یک اسفنج تمیز و زبر روی آلودگی‌ها را بکشید.
 3. در نهایت، محل مورد نظر را با آب ولرم بشویید.

از بین بردن قارچ و کپک حمام با استفاده از آب اکسیژنه (هیدروژن پر اکسید)

یکی دیگر از روش‌های موثر برای از بین بردن قارچ و کپک حمام، کمک از آب اکسیژنه یا هیدروژن پر اکسید است. هیدروژن پر اکسید ماده‌ای است که از آن برای ضد عفونی نمودن سطوح مختلف استفاده می‌شود.

نحوه انجام کار

 1. برای استفاده از این روش، باید مقداری از آب اکسیژنه را داخل ظرفی ریخته و آن را به قسمت‌های مورد نظر از قبیل کاشی‌ها، سرامیک‌ها و شیرآلات حمام اسپری کنید.
 2. سپس به مدت پانزده دقیقه صبر کنید تا این ماده شیمیایی روی قارچ‌ها و کپک‌های موجود، بماند و اثر خود را بگذارد.
 3. در نهایت، با استفاده از یک برس، روی سطوح بکشید.
 4. در آخر نیز آنها را با آب بشویید.

توصیه می‌شود که اگر لایه‌های قارچ و کپک موجود در حمام ضخامت زیادی دارد، بهتر است که از سایر روش‌ها برای از بین بردن قارچ و کپک استفاده نمایید. با این روش‌ها از سوسک‌های خانگی خداحافظی کنید.

از بین بردن قارچ و کپک حمام با استفاده از آب اکسیژنه (هیدروژن پر اکسید)

از بین بردن قارچ و کپک حمام با استفاده از آمونیاک

آمونیاک یکی از مواد ضد عفونی کننده شیمیایی بوده که از آن برای پاکسازی و از بین بردن آلودگی‌ها استفاده می‌شود. البته توجه داشته باشید که هنگام استفاده از این روش، نباید آمونیاک را با مواد دیگری از جمله مایع سفید کننده، شیشه پاک‌کن، شوینده‌های حاوی آمونیاک و… ترکیب کنید؛ چون ترکیب کردن آنها باعث تولید گازهای سمی شده که سلامتی افراد را به خطر می‌اندازد. همچنین برای استفاده از این روش، باید آمونیاک شفاف مورد استفاده قرار بگیرد و نباید از آمونیاک‌های کدر یا انواعی که کف آلود هستند، استفاده کنید.

نحوه انجام کار

 1. برای انجام این روش، باید مقداری از آمونیاک را داخل بطری ریخته و آن را به قسمت‌هایی از حمام که دارای قارچ و کپک هستند، اسپری نمایید.
 2. حال باید محل مورد نظر را توسط یک برس به صورت کامل بشویید.
 3. توصیه می‌شود از آن جایی که آمونیاک دارای بوی تند و ناخوشایندی است، پس از انجام این کار، درب حمام را باز گذاشته تا هوای داخل حمام خارج شود. همچنین افراد خانه نیز باید به مدت یک الی دو ساعت، مکان را ترک نمایند.

جهت آگاهی از نحوه انجام خدمات زیر کلیک کنید:

از بین بردن قارچ و کپک حمام با استفاده از جوش شیرین

یکی دیگر از روش‌های موثر برای از بین بردن قارچ و کپک حمام، استفاده از جوش شیرین می‌باشد. جوش شیرین ماده‌ای بدون بو و ارزان قیمت است که برای تمیزسازی قارچ‌ها و کپک‌های داخل حمام، مناسب می‌باشد.

نحوه انجام کار

 1. برای تهیه شوینده جوش شیرین، لازم است که در داخل ظرفی، نصف قاشق غذا خوری صابون مایع بریزید.
 2. سپس یک فنجان جوش شیرین به آن اضافه کرده و آنها را ترکیب نمایید.
 3. حال چند قطره اسانس (رزماری، نعناع، مرکبات، اکالیپتوس، اسطوخودوس و…) نیز داخل ظرف ریخته و مقداری آب نیز به ترکیب مورد نظر اضافه کرده و تمام مواد را با یکدیگر مخلوط نمایید.
 4. سپس این شوینده را با استفاده از یک اسفنج به محل مورد نظر بکشید و چند دقیقه صبر کنید.
 5. در آخر حمام را با میزان آب مناسب بشویید.

دقت نمایید آب باید به میزانی ریخته شود که ترکیب مورد نظر، شکل خمیری پیدا کند. روش‌های از بین بردن موریانه با نفت و گازوئیل از روی دیوار و چوب را بخوانید.

از بین بردن قارچ و کپک حمام با استفاده از جوش شیرین

از بین بردن قارچ و کپک حمام با استفاده از مایع سفید کننده (وایتکس)

استفاده از مایع سفید کننده نیز یکی دیگر از روش‌های از بین بردن قارچ و کپک است. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از مایع سفید کننده حتما درب و پنجره‌ها را باز بگذارید و از ماسک و دستکش نیز استفاده نمایید.

نحوه انجام کار

 1. برای استفاده از این روش، باید داخل یک ظرف، یک لیتر آب ریخته و سپس نیم لیتر مایع سفید کننده به آن اضافه کرده و آنها را ترکیب کنید.
 2. سپس این محلول را داخل یک بطری اسپری بریزید.
 3. حال آن را به قسمت‌های مورد نظر حمام، اسپری کرده و کمی صبر کنید تا خشک شود.
 4. پس از خشک شدن، مجددا همان نقاط را اسپری کنید و سپس با یک برس، روی نقاط بکشید.
 5. در نهایت حمام را با آب ولرم بشویید.

نتیجه گیری

به طور کلی، راه و روش‌های زیادی برای از بین بردن قارچ‌ها و کپک‌های داخل حمام وجود دارند. در حقیقت با استفاده از مواد گوناگونی مانند روغن درخت چای، سرکه، آب اکسیژنه، آمونیاک، جوش شیرین، مایع سفید کننده و… می‌توانید قارچ‌ها و کپک‌های داخل حمام را نابود کنید که در این مقاله به نحوه انجام هر کدام از این روش‌ها به طور دقیق پرداخته شد. توصیه می‌گردد در راستای بهره‌مندی از خدمات و روش‌های از بین بردن قارچ و کپک در حمام با کارشناسان ما در “استاده” در ارتباط باشید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در