لیست افراد کلید ساز در تهران

بدون شک قفل اتومبیل یکی از کلیدی‌ترین اجزا در تامین ایمنی آن است. از سوی دیگر باز شدن و بسته شدن مداوم قفل‌ها و نیز قرار گرفتن آن‌ها در معرض نور خورشید، گردوغبار و سایر عوامل محیطی امکان خرابی قفل را دوچندان می‌کند. سمند یکی از محبوب‌ترین خودروهای ساخت ایران‌خودرو در میان ایرانیان است. در ادامه تلاش می‌کنیم دلایل تعمیر قفل درب سمند و یا تعویض آن را ارائه کنیم.

تعویض قفل درب عقب سمند

قفل عقب سمند

با توجه به این‌که در اکثر خودروهای جدید از قفل مرکزی نیز استفاده می‌شود، در هر درب خودرو یک محرک برقی و یک محرک جانبی برای باز کردن قفل قرار دارد. محرک جانبی وسیله‌ای است که امکان باز و بسته کردن درب‌ها از داخل یا از طریق سوییچ را فراهم می‌کند. همچنین درصورتی‌که برق خودرو به هر دلیلی قطع شود، با استفاده از محرک جانبی امکان باز و بسته کردن درب‌ها فراهم است. درصورتی‌که نیاز به تعویض قفل درب عقب سمند خود پیدا کردید، ابتدا سیستم قفل مرکزی و برق خودرو را بررسی کنید. درصورتی‌که این قطعات سالم بودند لازم است اقدام به تعمیر قفل از طریق تعویض یا تعمیر محرک‌های جانبی کنید.

تعمیر قفل درب باک سمند

درب باک سمند

اگر شما مرتبا یا ناشیانه درب باک را باز و بسته کنید، فشار بنزین داخل باک افزایش می یابد و پس از مدتی برای تعمیر قفل درب باک خود نیاز به تعمیرکار پیدا می‌کنید. به‌منظور تعمیر قفل درب باک در این مورد حتما به تعمیرکار مراجعه کنید چراکه یکی از حیاتی‌ترین قطعات خودرو باک آن است.

تعمیر قفل درب صندوق‌عقب سمند

قفل صندوق عقب سمند

قفل صندوق‌عقب دارای یک محرک است که از طریق یک موتور الکتریکی با فشردن دکمه‌ای از داخل اتومبیل باز می‌شود. به همین دلیل شما ممکن است به دلایل مختلفی مثل ازکارافتادن موتور الکتریکی، قطع شدن سیم اتصال، خرابی دکمه داخلی و… نیاز به تعمیر قفل درب صندوق‌عقب سمند پیدا کنید. اگر لازم شد که قفل درب سمند را تعمیر کنید موارد زیر را بررسی کنید.

  • سیستم ارتباطی کلید داخلی و قفل را بررسی کنید.
  • از سالم بودن کلید داخلی مطمئن شوید.
  • نگاهی به محرک قفل صندوق بیندازید.
  • از عملکرد سیستم برق خودرو مطمئن شوید.

هریک از موارد بالا نیاز به مراجعه به یک متخصص و در برخی موارد تعویض قفل درب دارند. توصیه می‌کنیم که پیش از اینکه خودتان دست‌به‌کار شوید، از دانشتان در حوزه تعمیر قفل درب صندوق‌عقب سمند اطمینان حاصل کنید. می‌توانید صفحه تعمیر قفل درب 206 و صندوق عقب 206 را مطالعه نمایید.

تعمیر قفل داشبورد سمند

تعمیر قفل داشبورد سمند

تعمیر قفل داشبورد سمند ممکن است به دلیل شکستن فنر پشت دستگیره، گیر کردن دستگیره، گیر کردن کلید در قفل و سایر موارد مشابه موردنیاز باشد. اگر نیاز به تعمیر قفل داشبورد در این مورد پیدا کردید، ابتدا قطعات مختلف قفل را بررسی کنید و اگر خودتان می‌توانید اقدام به تعویض قطعه موردنظر کنید. در غیر این صورت موارد را به اطلاع یک تعمیرکار ماهر برسانید.

چه زمانی نیاز به تعویض و یا تعمیر قفل است؟

دستگیره درب خودرو

دلایل متعددی ممکن است باعث شود که شما مجبور به تعمیر قفل درب سمند یا تعویض قفل درب سمند بشوید. اما سوال اصلی اینجاست که چه زمانی نیاز به تعویض و یا تعمیر قفل است؟

بهتر است هر چند وقت یک‌بار، هنگامی‌که برای سرویس خودروی خود مراجعه می‌کنید، قفل‌ها و سوییچ را نیز بررسی کنید.

 دلایل عمومی خرابی قفل‌ها مثل قرار گرفتن طولانی‌مدت در محیط‌های گرم یا مرطوب، قرار گرفتن در معرض گردوغبار، فرسودگی ناشی از استفاده زیاد و… می‌تواند منجر به خرابی قفل درب سمند شود. گاهی ممکن است شما اقدام به تعویض قفل سمند کنید اما پس از مدت کوتاهی قفل خراب شود. در این صورت مشکل از قفل نبوده و لازم است قبل از هر چیز ابتدا سیستم برق خودرو و مدارهای راه‌انداز قفل‌ها را بررسی کنید و سپس به سراغ تعمیر قفل بروید.

چه نوع کلید و یا قفلی استفاده کنیم؟

ریموت

اگر به دنبال این هستید که چه نوع کلید و یا قفلی استفاده کنیم، بهتر است به متخصصان مراجعه کنید. فراموش نکنید که کلیدها و سوییچ‌های یدکی که هنگام خرید خودرو تحویل می‌گیرید را نگه‌دارید اما اگر به هر دلیلی آن‌ها را نداشتید حتما از یک تعمیرکار متخصص بخواهید تا اقدام به تعمیر قفل درب سمند شما کند.

حتما از کلیدها و قفل‌های مخصوص سمند استفاده کنید چراکه مدارهای راه‌انداز و محل قرارگیری قفل‌ها متناسب با همین نوع طراحی‌شده‌اند. اگر بتوانید به‌جای استفاده از قفل‌های دست‌دوم یک قفل نو تهیه کنید، هم هزینه‌های آتی تعمیر قفل درب سمند را کاهش داده و هم ایمنی خودروی خود را افزایش می‌دهید. در غیر این صورت از فروشگاه‌ها و تعمیرگاه‌های مجاز ایران‌خودرو و دقیقا مدل مشابه قفل استفاده‌شده در خودروی خود، قفل دست‌دوم را تهیه کنید.

قفل به چه دلیلی خراب می‌شود؟

یک سوال اصلی در مورد قفل‌های خودرو این است که قفل به چه دلیلی خراب می‌شود؟ همان‌طور که قبلا اشاره شد، قفل‌ها ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید، گردوغبار یا رطوبت بیش‌ازحد فرسوده و خراب شوند. همچنین فرسوده بودن سوییچ، تعویض سوییچ در تعمیرگاه‌های نامعتبر، اشکال در سیستم برق خودرو، محکم باز کردن یا بستن درب خودرو و… از دلایل دیگر خرابی قفل‌هاست.

سخن آخر

قفل‌ها یکی از اصلی‌ترین مولفه‌ها در ایمنی خودرو هستند به همین دلیل تعمیر صحیح قفل یا تشخیص زمان مناسب تعویض قفل درب سمند از موارد مهم برای جلوگیری از سرقت خودرو است. در نظر گرفتن دلایل خرابی قفل و روش‌های مراقبت از آن‌ها نکته مهمی است خریداران به‌منظور حفظ ایمنی خود و سرنشینان باید آن را مدنظر داشته باشند.

طبقه بندی شده در