حتی اگر شما از جاروبرقی خود به‌درستی استفاده کنید، بازهم ممکن است بوی ناخوشایندی از دستگاه شما به مشام برسد. این بوی سوختگی جاروبرقی می‌تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود که البته با یافتن منبع مشکل بوی سوختگی جاروبرقی می‌توانید در جهت کاهش آن اقدام کنید. در صورت وجود ایراد جدی میتوانید از متخصصین تعمیر جاروبرقی در استاده کمک بگیرید.

در این صفحه از استاده مگ قصد داریم عواملی که باعث استشمام بوی سوختگی از دستگاه جاروبرقی شما می‌شوند را بررسی کرده و راهکارهایی برای رفع آن‌ها بیان کنیم.

دلایل بوی بد جاروبرقی و راه حل‌های آن

برای رفع مشکل بوی بد جاروبرقی خود، اولین کاری که باید بکنید این است از قطع بودن جریان برق اطمینان حاصل کنید. در ادامه به موارد پراهمیت‌تری که منجر به پراکنده شدن بوی سوختگی می‌شود، اشاره می‌کنیم:

پاره شدن تسمه‌

شایع‌ترین علت ایجاد بوی سوختگی از جاروبرقی ، تسمه‌ی آسیب‌دیده است. هنگامی‌که دستگاه روشن است، تسمه به‌طور مداوم از خلا عبور می‌کند و باعث چرخش برس می‌شود. تسمه ممکن است به دلیل سایش بیش‌ازحد و پارگی، روی برس گیر کند. علاوه بر این امکان دارد تسمه از مسیر خود خارج شود. در چنین مواردی، تسمه دچار اصطکاک، گرما، پارگی و یا کشیدگی شده و بوی سوختگی در هوا پخش می‌شود. این بوی سوختگی بیشتر شبیه لاستیک سوخته است. برای رفع این مشکل باید تسمه را تعویض کرد. تعویض آن را طبق دستورالعمل کتابچه‌ی راهنمای جاروبرقی انجام دهید. اگر هم احساس می‌کنید که از پس این کار برنمی‌آیید بهتر است از یک سرویس‌کار مجاز و متخصص کمک بگیرید.

سوختن موتور جاروبرقی

اگرجاروبرقی بسوزد، از خود علائم و مشخصات خاصی بروز می‌دهد. مثلا دیده شدن جرقه های شدید موتور جاروبرقی، کاهش قدرت جاروبرقی و داغ شدن جاروبرقی. بوی تولید شده از این مشکل، شبیه سوختن سیم یا پلاستیک سوخته و ذوب شده است. برای بررسی موتور سوخته کافی است با استفاده از یک آمپرمتر، جریان دریافتی را اندازه بگیرید. اگر این جریان از جریان اسمی دستگاه بالاتر باشد، پس موتور دستگاه شما معیوب است. در این مواقع باید سیم پیچی آرمیچر و قطب‌ها مجددا انجام شوند.

لازم به ذکر است که گاهی اوقات موتور نمی‌سوزد. بلکه فقط برای چند لحظه بیش‌ازحد گرم می‌شود. در چنین شرایطی زمان بدهید تا جارو برقی کاملا خنک شود. پس از آن می‌توانید دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید.

گردوغبار روی موتور

کار جاروبرقی پاک کردن گردوغبار خانه است. بنابراین جاروبرقی، چه جدید باشد و چه قدیم، به مرور زمان گردوغبار را به خود جذب می‌کند. جمع شدن گردوغبارها تا یک حد متعادلی، طبیعی است. اما گردوغبار بیش‌ازحد می‌تواند باعث ایجاد بوی بد شود زیرا گرمای موتور موجب سوختن ذرات گردوغبار می‌شود البته این بوی سوزان، چندان جای نگرانی ندارد. معمولا پس از سوخته شدن گردوغبار و خاموش شدن جاروبرقی، بوی نامطبوع هم از بین می‌رود. اگر چنین اتفاقی نیفتاد و بوی بد جاروبرقی همچنان باقی ماند، حتما از یک متخصص جهت تعمیرات دستگاه خود کمک بگیرید.

نوسانات برقی و سوختگی جاروبرقی

گاهی اوقات اختلالات الکتریکی موجب سوختن جاروبرقی می‌شود و بوی ناخوشایندی از سمت دستگاه به مشام می‌رسد. به همین دلیل بهتر است برای دستگاه خود محافظ بخرید تا خسارات ناشی از نوسانات برقی را به حداقل برسانید. محافظ‌ها مجهز به فیوز بوده و ولتاژ برق را تنظیم می‌کنند. بهترین برندهای جاروبرقی در سال 1400 کدامند؟

انسداد لوله‌ی جاروبرقی و پر شدن مخزن آن

جذب گردوغبار و آلودگی‌های منزل، می‌تواند کارایی جاروبرقی را کاهش دهد. پر شدن کیسه زباله، عبور جریان هوا را با مشکل مواجه می‌کند و در نتیجه مکش دستگاه کم می‌شود. بنابراین شما باید مخزن را به موقع تخلیه کنید و از انسداد لوله‌های جاروبرقی با مو، پشم و … جلوگیری کنید. این موارد به جاروبرقی فشار وارد می‌کنند و باعث عبور بیش‌ازحد جریان می‌شود در نتیجه احتمال سوختگی دستگاه بالا می‌رود.

اتصال حلقه و کلاف در آرمیچر

اتصال حلقه در قطب‌ها باعث نیم سوز شدن موتور می‌شود. اگر حلقه‌های یک کلاف به هم متصل شوند، مانع عبور جریان در تمام کلاف می‌شوند. چنین رخدادی، باعث بر هم ریختن میدان مغناطیسی می‌شود در نتیجه گشتاور لازم جهت چرخش آرمیچر به وجود نمی‌آید و موتور عملکرد مناسب را نخواهد داشت و نیم سوز می‌شود.

سایر مشکلات

گاهی اوقات ممکن است جاروبرقی شما بوی سوختگی بدی ایجاد کند که با هیچ کدام از مشکلات ذکر شده در بالا، مطابقت ندارد. در این صورت ممکن است تشخیص مشکل برای شما دشوار باشد. در چنین مواردی، نباید خودبخود دست به تعمیر جاروبرقی بزنید. زیرا اگر ناشیانه عمل کنید، استفاده از جاروبرقی در دفعات بعدی، بسیار خطرناک است. بهترین کار این است که دستگاه خود را به یک تعمیرکار کار آزموده نشان دهید تا دستگاه شما را به‌طور کامل چکاپ کند و مشکلات آن را تشخیص دهد. پیشنهاد می‌شود علت خرابی جاروبرقی همراه با رهکارهایی برای رفع آن را مطالعه نمایید.

بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ

اگرچه جاروبرقی سامسونگ را می‌توان یکی از مطرح‌ترین و بهترین جاروبرقی‌های موجود در بازار لوازم‌خانگی دانست، اما ممکن است برای این جاروبرقی نیز مشکلاتی پیش آید که باعث شود با بوی سوختگی در جاروبرقی سامسونگ روبرو شوید. در صورت مواجه شدن با این مشکل:

  • در این اولین مرحله انسداد و یا گرفتگی لوله جاروبرقی را چک کنید.
  • در مرحله بعد میزان پرشدن کیسه جاروبرقی خود را بررسی نمایید.
  • به خاطر داشته باشید درصورتی‌که در حین کار کردن با دستگاه جاروبرقی خود با نوسانات برقی روبرو شده‌اید ممکن است هزینه‌های تعمیر جاروبرقی سامسونگ گردن‌ گیر شما شود.
  • درصورتی‌که هیچ‌یک از موارد بالا دلیل بوی سوختگی در جاروبرقی سامسونگ شما نبود می‌توانید دست به آچار شده و با باز کردن جاروبرقی مواردی مانند پارگی تسمه و یا گردوغبار موجود بر روی موتور را بررسی نمایید. پیشنهاد می‌کنیم برای تعویض لوله خرطومی جاروبرقی این صفحه را بخوانید.

نکته: در این زمینه شاید ورود به بخش فنی برای شما هزینه‌های بیشتری به بار بیاورد بنابراین بهتر است دستگاه خود را به یک مرکز تعمیرات تخصصی بسپارید.

سخن آخر

مشکلاتی نظیر مسدود شدن لوله‌ی مکش، پر شدن مخزن جاروبرقی، اتصال حلقه در پیچک آرمیچر و کلاف‌های قطب و … باعث عبور بیش‌ازحد جریان از موتور شده و زمینه را جهت سوختن دستگاه فراهم می‌آورد. اگر مشکل از قطعات دستگاه باشد، برای رفع بوی سوختگی، قطعات معیوب را تعویض کنید. همچنین میتوانید با تعویض فیلتر خلا، تخلیه‌ی محتویات و استفاده از محصولات معطر کننده مانند جوش‌شیرین، می‌توانید با هرگونه بوی نامطبوعی مقابله کنید.

طبقه بندی شده در