خرابی جاروبرقی یکی از مشکلاتی است که قطعا در طول زندگی با آن مواجه شده‌اید یا خواهید شد. به همین دلیل در این صفحه از استاده مگ به دلایل خرابی جاربرقی و همچنین عیب یابی و راهکارهایی که برای رفع مشکلات رایج جاروبرقی باید بدانید خواهیم پرداخت.

می‌توانید لیست متخصصین تعمیر جاروبرقی در تهران را در بالا مشاهده کنید و متخصص برتر را انتخاب نمایید.

عیب یابی جاروبرقی

جاروبرقی یکی از مهم‌ترین وسایل است که باعث پاکیزگی محیط می‌شود. با توجه به میزان کاری که ما بوسیله جاروبرقی انجام می‌دهیم، گاهی ممکن است خراب شوند اما رفع بسیاری از مشکلات جاروبرقی به راحتی انجام می شود. برای عیب یابی جاروبرقی مطالب زیر را مطالعه کنید تا ببینید چگونه خرابی جاروبرقی خود را با توجه به عیبی که دارد تعمیر کنید.

مطالب مرتبط برای شما:

چرا جاروبرقی از کار میفتد؟

یکی از علل خرابی جاروبرقی کار نکردن آن است که در این زمان بهتر است راهکارهای زیر را انجام دهید:

 • گاهی جاروبرقی روشن نمی‌شود و یا به همان صورتی که هست باقی می‌ماند و کار نمی‌کند. در این صورت برای عیب‌یابی و رفع مشکل جاروبرقی می‌توان این اقدامات را انجام داد:
 • ممکن است ساده به نظر برسد ، اما کمبود نیرو اغلب دلیل خرابی جاروبرقی است. بررسی کنید که جاروبرقی به یک پریز برق فعال متصل است ( نیازی به تنظیم مجدد فیوزها و قطع کننده‌ها نیست).
 • از کار افتادن و خرابی جاروبرقی به دلیل انسداد دلیل بعدی احتمالی بعدی این مشکل است. انسداد شلنگ و فیلترها را بررسی کنید و هرگونه انسداد را پیدا کنید و آن‌ها را برطرف کنید.
 • درصورتی که سیم جاروبرقی مشکل داشته باشد، باعث خرابی و از کار افتادن آن می‌شود. حتما آن را بررسی کنید. آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی را اینجا بخوانید.
 • کلید روشن و خاموش می تواند با گذشت زمان خراب شود و نیاز به تعویض دارد. در حالی که جاروبرقی‌های مختلف دارای سوئیچ‌های مختلف هستند ، همه آن‌ها بسیار شبیه به یکدیگر هستند. 5 علت خاموش شدن جاروبرقی را می‌توانید بخوانید.
 • در صورت خرابی موتور به نظر می رسد جاروبرقی مرده است. به یاد داشته باشید که یک موتور معیوب اغلب به دلیل مسئله دیگری مانند فیلترهای مسدود شده یا استفاده بیش از حد از همان کیسه خلا ایجاد می شود. بنابراین هنگام تعویض موتور جاروبرقی به یاد داشته باشید که مشکلی اساسی وجود ندارد که باعث از کار افتادن موتور جاروبرقی شود.

چرا جاروبرقی بو می‌دهد؟

از دیگر مواردی که سبب خرابی و اقدام به عیب یابی جاروبرقی خواهد شد؛ بویی است که از جاروبرقی استشمام می‌شود:

 • آیا جاروبرقی شما بو می دهد؟ این مسئله چندین دلیل مشترک دارد و معمولاً به راحتی قابل رفع است :
 • یک کیسه جاروبرقی بد بو (در جاروبرقی‌های کیسه ای) محتمل ترین دلیل بروز این مشکل است. از این گذشته ، همه چیز از غذا گرفته تا موی حیوانات می تواند در آنجا تجمع یابد و بوی بد ایجاد شود. پس اولین جایی که باید بررسی شود، همین جا است.
 • فیلترهای کثیف یکی دیگر از مقصرهای احتمالی است. فیلترها را در مخلوط جوش شیرین و آب تمیز کنید و درصورتی که مشکل برطرف نشد ، باید فیلترها را تعویض کنید.
 • شلنگ یا اتصال مسدود شده می‌تواند باعث بو گرفتن جاروبرقی برای شما شود. شلنگ را برداشته و از نظر انسداد بررسی کنید. اگر شلنگ کاملاً پلاستیکی باشد، می‌توانید آن را بگذارید تا یک شب در آب صابون خیس بخورد. همچنین می‌توانید اتصالات پلاستیکی را بگذارید تا یک شب خیس بخورند تا تمیز و بوی آن‌ها رفع شود.

جاروبرقی قدرت مکش ندارد!

 • انسداد در لوله جاروبرقی باعث از بین رفتن مکش می‌شود. دستگاه را خاموش کنید، آن را از برق بکشید و تمام لوله‌ها را از نظر انسداد بررسی کنید. همچنین باید بررسی کنید که چیزی در ناحیه برس مانند وجود نداشته باشد. اگر رول‌های برس آسیب دیده باشند، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. برای تعمیر لوله خرطومی جاروبرقی برای انواع برندها می‌توانید کلیک کنید.
 • آیا جاروبرقی شما مکش سابق را ندارد؟ این یک مشکل رایج در خرابی جاروبرقی است که عیب یابی و رفع آن معمولاً آسان است. نکات زیر باید در عیب یابی و حل آن به شما کمک کند.
 • اگر جاروبرقی شما مکش سابق خود را از دست داد، اولین چیزی که باید بررسی کنید پر بودن کیسه است. اگر چنین باشد ، تعمیر آسان است؛ به راحتی کیسه را تعویض کنید.
 • فیلترهای کثیف یا مسدود شده نیز می‌توانند باعث از بین رفتن مکش شوند. برای تمیز کردن فیلترها، جوش شیرین و محلول آب را مخلوط کنید و فیلتر را با آن شست‌وشو دهید. اگر این کار نکرد، نیاز به تعویض دارند.
 • سوراخ یا شکاف در شلنگ جاروبرقی شما می‌تواند مکش را تا حد زیادی کاهش دهد. در این صورت، ممکن است شلنگ نیاز به تعویض داشته باشد. میتوانید دلایل زود داغ شدن جاروبرقی را اینجا ببینید و راهکارهای آن را بخوانید.

جاروبرقی بوی سوختن می‌دهد :

بوی سوختگی جاروبرقی یکی دیگر از دلایل خرابی جاروبرقی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

 • جاروبرقی ها در دمای بالا کار نمی کنند، بنابراین اگر بوی سوختن می دهد خطرناک است. حتما بلافاصله دستگاه را خاموش کنید.
 • در مرحله بعد ، پریز برق، کلید جاروبرقی و کابل را از نظر وجود گرما بررسی کنید. در صورت مشاهده دود، برای احتیاط جاروبرقی را مستقیماً بیرون ببرید.
 • فیلترهای مسدود شده یا یک کیسه پر از فشار می‌تواند فشار بیشتری به موتور وارد کند و باعث گرم شدن بیش از حد آن شود. برای رفع مشکل ، کیسه را خالی کرده و فیلترها را تمیز یا تعویض کنید.
 • اگر موتور مجبور باشد خیلی سخت کار کند، کابل گرم می‌شود و بوی سوختن می‌دهد. هنگامی که کیسه را خالی کردید و فیلترها را جایگزین کردید ، جاروبرقی را دوباره راه اندازی کنید تا ببینید آیا هنوز مشکل وجود دارد یا خیر. اگر مشکل همچنان ادامه دارد، باید تعمیرکار متخصص آن را تعمیر کند. می‌توانید از متخصصین تعمیر موتور جاروبرقی در استاده کمک بگیرید.
 • در جاروبرقی های ایستاده ممکن است تسمه متحرک لغزیده یا مسدود شده باشد که این امر می‌تواند باعث بوی سوختگی شود. برای برطرف کردن مشکل، تسمه محرک را تعویض کنید یا انسداد را برطرف کنید. همچنین باید بررسی کنید که برس دوار مانعی ندارد و می‌تواند آزادانه بچرخد.

منبع: ransomspares

طبقه بندی شده در

با برچسب در