داغ شدن جاروبرقی و به طور کلی هر وسیله برقی، امری طبیعی است. اما اگر جاروبرقی خیلی زود داغ می­‌کند باید علت آن را بیابید و قبل از اینکه دیر شود درصدد رفع آن برآئید. در این مقاله از “استاده مگ” به علت زود داغ شدن جاروبرقی می­‌پردازیم و راه حل‌­هایی را ارائه می­‌کنیم. با ما همراه باشید.

جهت تماس با نمایندگی‌های تعمیر جاروبرقی در محل می‌توانید با شماره تلفن‌های تعمیرکاران معرفی شده در استاده تماس بگیرید.

سوختن جاروبرقی اتفاق ناگواری است که علاوه بر هزینه بسیار بالایی که بر دوش خانواده می­‌گذارد، شرایط نامناسبی را نیز ایجاد می‌کند. فرض کنید مهمان دعوت کرده­اید و مشغول جارو کردن منزل خود هستید که ناگهان جاروبرقی می­‌سوزد و نمی­‌توانید تمام منزل را جارو کنید.

در چنین شرایطی هیچ راه حلی وجود ندارد اما می­‌توانید خیلی زودتر و زمانی که متوجه زود داغ شدن جاروبرقی شده­‌اید، موارد گفته شده در این مقاله از استاده علت‌های زود داغ شدن جاروبرقی را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهید.

چرا جاروبرقی داغ می­‌کند؟

جاروبرقی مانند اغلب دستگاه های برقی، موتور دارد و عملکرد جاروبرقی تا حد بسیار بالایی به موتور آن بستگی دارد. مکانیزم ساخت موتورهای الکتریکی مورد استفاده در دستگاه­‌های برقی به گونه‌­ای است که در شرایط خاصی مثل زیاد کار کردن داغ می کند. این داغ شدن تا حدی از دما، طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد اما اگر موتور خیلی زود داغ می­‌کند، نشان دهنده وجود مشکلی در جاروبرقی است که در ادامه به بررسی مشکلات شایع و علت زود داغ شدن موتور جاروبرقی می­پردازیم.

برخی اوقات، داغ شدن جاروبرقی به حدی زیاد است که می توان بوی داغی آن را استشمام کرد و این موضوع زنگ خطر محسوب می‌شود. می‌توانید آمورش تعمیر جاروبرقی را به صورت کامل اینجا بخوانید!

دلایل داغ شدن موتور جاروبرقی

داغ شدن موتور جاروبرقی بر اثر عواملی به شرح زیر است:

  • نیم سوز شدن موتور
  • خراب بودن فن موتور
  • پر بودن کیسه زباله
  • خراب بودن ترموستات
  • کثیف بودن فیلتر
  • مسدود بودن لوله
  • خراب بودن برد الکترونیکی
  • زیاد بودن بار موتور

نیم سوز شدن موتور جاروبرقی

از شایع‌ترین علت زود داغ شدن جاروبرقی ، نیم سوز شدن موتور جاروبرقی است. علت این امر این است که وقتی موتور جاروبرقی نیم سوز می‌شود، شدت جریان عبوری در آن افزایش زیادی می‌­یابد و باعث زود داغ شدن موتور می‌شود. در چنین شرایطی دو راه حل وجود دارد:

  1. تعویض سیم پیچی
  2. تعویض موتور

پیشنهاد می‌کنیم بهترین مارک جاروبرقی در سال 2021 را اینجا مشاهده کنید.

که به نظر متخصصان این حوزه، تعویض موتور در اغلب موارد، گزینه بهتری محسوب می‌­شود. همین حالا می‌توانید جهت تعمیر موتور جاروبرقی توسط متخصصین استاده اقدام نمایید.

خراب بودن فن موتور

فن موتور با مکش هوا به داخل موتور و همچنین ایجاد تهویه و خلاء در داخل باعث جلوگیری از زود داغ شدن موتور می­‌شود. از این رو به هنگام زود داغ کردن موتور، فن موتور را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل در فن موتور، آن را تعویض کنید. خراب بودن فن موتور را نیز ­می­توان از دلایل شایع زود داغ شدن جاروبرقی دانست.

پربودن کیسه زباله

پر­بودن کیسه زباله، سبب می­‌شود فشار غیر قابل تحملی به موتور وارد شود و همین امر سبب زود داغ شدن موتور می­‌شود. دقت کنید که اگر زود داغ شدن موتور جاروبرقی با کاهش مکش همراه است، به احتمال زیاد، کیسه جاروبرقی پر شده است. 5 علت خاموش شدن جاروبرقی و روشن نشدن آن را بخوانید.

خراب بودن ترموستات

ترموستات در جاروبرقی مسئولیت کنترل دما را برعهده دارد. به این صورت که در شرایطی که جاروبرقی بر اثر استفاده مداوم و زیاد داغ شود، ترموستات باعث خاموش شدن جاروبرقی به صورت خودکار می­‌شود و از داغ شدن زیاد موتور جاروبرقی جلوگیری می­‌کند. بنابراین اگر ترموستات خراب باشد، این کنترل دما صورت نمی­‌گیرد و دمای موتور بالا می­‌رود.

اگر بعد از مدت طولانی که از جاروبرقی استفاده کرده‌­اید (به عنوان مثال ۳۰ دقیقه متوالی) متوجه داغ شدن و بوی جاروبرقی می­‌شوید اما جاروبرقی همچنان کار می­کند به احتمال زیاد ترموستات خراب شده است که می­‌توانید با تعویض ترموستات، مشکل زود داغ شدن جاروبرقی را حل کنید. اگر در حین کار متوجه جرقه زدن جاروبرقی شده‌اید حتما برای یافتن علت و راهکار آن این مقاله از استاده را بخوانید.

کثیف بودن فیلتر

در اغلب جاروبرقی‌­ها، برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل اجزای جاروبرقی از فیلتر استفاده می‌­شود بنابراین کثیف بودن فیلتر جاروبرقی نیز یکی دیگر از دلایل زود داغ شدن جاروبرقی است زیرا در صورت کثیف بودن فیلتر، تبادل هوا با بیرون جهت تهویه هوای موتور صورت نمی­‌گیرد و موتور داغ می‌­شود. بوی سوختگی جاروبرقی و دلایل بوی بد جاروبرقی همراه راه حل

مسدود بودن لوله

از دیگر دلایل شایع زود داغ شدن موتور جاروبرقی، مسدود بودن لوله است زیرا در این شرایط، فشار بسیار بیشتری به موتور وارد می‌شود و باعث داغ شدن آن می­‌شود. با بررسی و دقت به لوله جاروبرقی می‌­توانید این مورد را تشخیص داده و آن را رفع کنید. جهت تعمیر لوله خرطومی جاروبرقی، ال جی، سامسونگ، بوش این صفحه را بخوانید.

خراب بودن برد الکترونیکی

همانطور که گفته شد، ترموستات قطعه­‌ای در جاروبرقی است که در صورت بالا رفتن بیش از حد دمای موتور، جاروبرقی را خاموش می­‌کند. اما در برخی موارد، ترموستات کار خود را به خوبی انجام می­‌دهد اما خراب بودن برد الکترونیکی جاروبرقی باعث می­شود پیغام صادر شده از ترموستات به موتور انتقال پیدا نکند. در این شرایط جاروبرقی در زمان مناسب خاموش نمی‌­شود و دمای موتور افزایش می­‌یابد که یکی از علت زود داغ شدن جاروبرقی است. تعمیر یا تعویض بردالکترونیکی جاروبرقی، کاری است که در چنین شرایطی باید انجام شود که بهتر است این کار به متخصصین این حوزه سپرده شود.  

زیاد بودن بار موتور

بالطبع زیاد بودن بار موتور باعث بالا رفتن دمای آن می­‌شود. هر جاروبرقی در توان مشخصی ارائه می­‌شود اما اگر بیش از حد توان نامی جاروبرقی از آن استفاده شود، باعث آسیب دیدن و حتی سوختن موتور جاروبرقی می­‌شود. از این رو، در استفاده از جاروبرقی باید به توان نامی آن توجه ویژه‌­ای داشت و در صورت زود داغ شدن موتور، سریعاً با تعمیرکار مربوطه تماس بگیرید. همچنین زیاد بودن بار موتور ممکن است به دلایل مختلفی از جمله خراب بودن قطعات الکترونیکی و … نیز مربوط باشد.

جمع بندی

جاروبرقی از دستگاه‌های حساس و ضروری در هر خانه­‌ای است که خراب شدن آن می‌­تواند دردسرهای زیادی به وجود آورد. به‌همین دلیل در شرایطی که احساس می‌­کنید جاروبرقی زود داغ می­‌شود و یا متوجه بوی داغی جاروبرقی می­‌شوید، به سرعت درصدد یافتن علت زود داغ شدن جاروبرقی باشید و بهتر است تا رفع مشکل از جاروبرقی استفاده نکنید. در این مقاله علت‌های شایع و مهم این موضوع را بیان کردیم که می‌­توانید با بررسی این موارد، جاروبرقی را عیب یابی و اقدامات لازم برای حل مشکل را انجام دهید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در