برای بسیاری از خانواده‌های که توانایی پرداخت هزینه‌های باشگاه را ندارند، خرید وسایل ورزش در منزل نظیر دوچرخه ثابت یا تردمیل بسیار به‌صرفه‌تر است. این وسایل هم برای همه اعضای خانواده مفیدند و هم نیاز به پرداخت هزینه ماهیانه ندارند. اما اگر بیش‌ازحد از آن‌ها استفاده کنید یا هر چند وقت یک‌بار برای سرویس آن‌ها اقدامی نکنید دیر یا زود مجبور به تعمیر دوچرخه ثابت خواهید شد.

در این صفحه از استاده شما با مشکلاتی که در دوچرخه‌های ثابت پیش آمده و روش حل آن‌ها آشنا خواهید شد. به‌علاوه تعرفه‌های فعلی تعمیر دوچرخه ثابت را نیز متوجه می‌شوید تا کلاه سرتان نرود.


هزینه تعمیر دوچرخه‌های ثابت چقدر است؟

قطعهقیمت به تومان
پیچ تنظیم شدت و قدرت رکاب10.000 تا 150.000
قاب40.000 تا 150.000
زین دوچرخه20.000 تا 200.000
تسمه25.000 تا 75.000
پنل دوچرخه120.000 تا 200.000
قسمت پنجه رکاب20.000 تا 100.000

هزینه تعمیرات دوچرخه ثابت بسته به نوع مشکل بسیار متنوع است. اکثر شرکت‌های تعمیرکننده دوچرخه‌های ثابت، دارای تعمیرکاران سیار هستند که تنها با یک تلفن و بدون نیاز به مراجعه حضوری به منزل شما آمده و تعمیرات را انجام می‌دهند. این نوع تعمیرات معمولا شامل هزینه‌های ایاب و ذهاب نیز می‌شود. همچنین در صورت عدم رفع مشکل در خانه، تعمیرکار دوچرخه ثابت را با خود برده و آن را صحیح و سالم به شما تحویل می‌دهد.


⦁ بیشتر مشکلات در اثر تنظیم نامناسب دوچرخه ثابت رخ می‌دهد. اگر در تنظیم صندلی، ارتفاع و دسته‌های دوچرخه مشکل دارید حتما از یک فرد متخصص کمک بگیرید. شکستن صندلی، خراب شدن دسته‌ها و موارد این‌چنینی معمولا شامل گارانتی نشده و هزینه‌ای بین ۱۰ تا ۲۰۰ هزار تومان را روی دست شما خواهد گذاشت.
بسیاری از شرکت‌های تعمیرکننده دوچرخه‌های ثابت پیش از فرستادن یک تعمیرکار از شما می‌خواهند که خودتان برای رفع مشکل تلاش کنید. ممکن است مشکل دوچرخه شما با کمی روغن‌کاری یا سرویس درست دستگاه بسیاری از مشکلات را برطرف کنید. در چنین مواردی تنها هزینه‌ای که باید صرف کنید همان هزینه تلفن است.


⦁ اگر دوچرخه ثابت شما روشن نمی‌شود احتمال زیاد مشکل در کابل تغذیه آن است. در این‌گونه موارد تعمیرکار ابتدا مدار تغذیه دوچرخه را بررسی کرده و درصورتی‌که اشکال داشته باشد قطعه موردنظر را تعمیر می‌کند.
درصورتی‌که مدار تغذیه سالم باشد باید سایر بخش‌های دوچرخه موردبررسی قرار گیرد. ممکن است مدارهای تبدیل و انتقال ولتاژ مشکل داشته باشند یا سیم‌های اتصال قطع شده باشند. در این حالت بسته به اینکه کدام‌یک از بخش‌ها دچار خرابی شده و اینکه نیاز به تعویض وجود دارد یا نه باید هزینه‌ای را آماده کنید.

⦁ ممکن است دوچرخه شما در حین کار سروصدای زیادی راه بیندازد. اگر با روغن‌کاری مشکل دستگاه حل نشد با یک تعمیرکار تماس بگیرید. شل شدن قطعات، سرویس نکردن به‌موقع دستگاه، اشکال در تسمه و پدال دوچرخه، شل شدن پیچ‌ها و… می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. اگر اشکال صرفا با سفت کردن پیچ‌ها یا تعویض آن‌ها حل شود هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت اما درصورتی‌که نیاز به تعویض قطعات وجود داشته باشد ممکن است لازم باشد تا مبلغ بیشتری هزینه کنید.

انواع دوچرخه‌های ثابت


دوچرخه‌های ثابت در سه مدل نشسته، ایستاده و اسپینینگ عرضه می‌شوند. هریک از این دوچرخه‌ها برای افراد خاصی مناسب هستند. پس بهتر است در هنگام خرید با توجه به شرایط خود آن‌ها را خریداری کنید تا بعدا دچار مشکلات کمردرد و زانودرد نشوید.
دوچرخه‌های ثابت نشسته مخصوص افراد با مشکلاتی از قبیل زانو و کمردرد است. این دوچرخه‌ها برای تقویت مقاومت ماهیچه‌ها و حفظ توان حرکتی آن‌ها بسیار مناسب بوده و بیشتر برای مصارف درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.


دوچرخه‌های ثابت ایستاده دارای آپشن تنظیمات صندلی، ارتفاع دوچرخه و محل دسته‌ها بوده و برای افرادی که به دنبال تناسب‌اندام یا کاهش وزن هستند مفید است. این دوچرخه‌ها لذت یک ورزش هوازی واقعی را به شما بخشیده و همه عضلات بدن را درگیر می‌کنند. تنظیم مناسب دوچرخه‌های ثابت ایستاده باعث می‌شود که بدون ایجاد آسیب در ستون فقرات خود به وزن دلخواه برسید.

دوچرخه‌های ثابت اسپینینگ مخصوص افراد متخصص در این زمینه است. این دوچرخه‌ها احساس یک دوچرخه‌سواری واقعی را به شما هدیه می‌دهند و برای کسانی که به هر علتی نمی‌توانند برای ورزش حرفه‌ای از خانه خارج شوند بسیار مناسب است.

در تعمیر دوچرخه ثابت به چه نکاتی توجه کنیم؟

پیشنهاد ما به شما پیشگیری قبل از درمان است. انجام سرویس‌های به‌موقع دوچرخه ثابت شما را تا سال‌ها از مراجعه به تعمیرکار بی‌نیاز می‌کند. با توجه به وجود تحریم‌ها مطمئن باشید قطعه موجود روی دوچرخه از قطعات تعویضی کیفیت بالاتری داشته و یک دوچرخه تعمیر شده هیچ‌گاه مثل روز اول نخواهد شد. پس پیش از اینکه در دردسر بیفتید به دوچرخه خود برسید تا دست شما را در پوست گردو نگذارد.


کلام آخر


برای تعمیر دوچرخه ثابت بهتر است از نمایندگی‌ها استفاده کنید. تعمیرکارهای نمایندگی‌ها عموما قابل‌اطمینان‌تر بوده و از قطعات باکیفیت‌تری استفاده می‌کنند. به‌علاوه اینکه نمایندگی‌ها گارانتی تعمیر به شما می‌دهند تا اگر ظرف مدت کوتاهی پس از تعمیر مجددا مجبور به مراجعه به تعمیرگاه شدید بدون پرداخت هزینه یا با صرف هزینه کمتر تعمیرات را برای شما انجام دهند. نهایتا اگر دانش فنی کافی ندارید، هیچ‌گاه خودتان اقدام به تعمیر دوچرخه ثابت نکنید. باز کردن دوچرخه بدون تخصص لازم نتیجه‌ای جز پیچ‌های اضافه و هزینه بیشتر برای تعمیرات آن نخواهد داشت.

طبقه بندی شده در