پیش از پیدایش اسکوترهای برقی استفاده از اسکوترهای معمولی در میان کودکان و نوجوانان رایج بود و به عنوان یک وسیله‌ی تفریح و سرگرمی برای آن‌ها به شمار می‌رفت. بدین صورت که انرژی از پای شخص به چرخ‌ها منتقل شده و باعث حرکت اسکوتر می‌شود. اسکوتر سواری را می‌توان مانند دوچرخه سواری یک ورزش بدنی خوب به حساب آورد. علاوه بر این‌ها وزن سبک، پارک آسان و رانندگی راحت با آن می تواند دلیلی بر آن باشد که افراد این وسیله را به جز سرگمی برای حمل و نقل نیز مورد استفاده قرار دهند. در این صفحه از استاده قصد داریم در خصوص تعمیر اسکوتر ساده و برآورد هزینه‌ی تعمیرات اسکوتر معمولی صحبت کنیم.

دسترسی سریع به مطالب

تعمیر اجزای اسکوتر ساده

اسکوترهای معمولی از قاب اسکوتر، دسته‌ها، فرمان، ترمز و چرخ‌ها تشکیل شده است. قاب اسکوتر اصلی ترین قسمت اسکوتر است که از صفحه‌ای برای قرار دادن پاها و ستونی که به فرمان وصل است تشکیل شده است. قاب ها در دو نوع جامد و تاشو موجودند. معمولا صفحه‌ای که برای قرار دادن پاها در نظر گرفته شده است، از جنس فولاد یا آلومینیوم است و یا توسط یک لایه‌ی محافظ پوشانده شده است تا به مرور زمان در اثر قرار گرفتن پاها فرسوده نشود. در ادامه به توضیح تک تک اجزای سازنده‌ی اسکوتر و مشکلاتی که ممکن است برای آن‌ها پیش بیاید تا نیاز به تعمیر اسکوتر ساده پیدا کنیم را بررسی خواهیم کرد.

تعمیر اسکوتر برقی و قیمت تعمیرات اسکوتر برقی در کارگاه را اینجا بخوانید.

فرمان اسکوتر ساده

فرمان اسکوترساده T شکل است و نقش کنترل اسکوتر را در جهات دلخواه دارد. فرمان در اسکوتر ساده می‌تواند هم به صورت یک تکه باشد و هم تاشو. معمولا هنگامی که اسکوتر متحمل یک ضربه‌ی سنگین می‌شود یا بعد از یک تصادف فرمان باید تعویض گردد.

گیره‌ی تنظیم ارتفاع فرمان

همانطور که از نام آن مشخص است برای تنظیم ارتفاع اسکوتر از این گیره استفاده می شود. و متناسب با قد ورزشکار تنظیم می شود. بدین ترتیب جهت تنظیم ارتفاع اسکوتر پیچ اصلی را کمی شل کنید و سپس به آرامی اسکوتر را در ارتفاع مورد نظر تنظیم کنید. در انتها گیره‌ی تنظیم را کاملا محکم کنید.

ترمز اسکوتر ساده

اسکوتر باید بتواند در سرعت های بالا در مواقع لزوم سریع متوقف شود. ترمزها در اسکوتر معمولی این نقش را ایفا می‌کنند. البته در اسکوترهای پیشرفته‌تر که چرخ‌‌های قطورتری دارند، از دو ترمز برای چرخ های جلو و عقب استفاده می شود. در صورت تنظیم نبودن ترمز اسکوتر ساده باید لنت ترمز و کابل ترمز تنظیم گردند. لنت ترمز بر روی چرخ جلویی اسکوتر قرار گرفته است و هنگامی که اهرم ترمز فشار داده می شود، این لنت ها به یکدیگر جفت می‌شوند. در صورتیکه لنت ها کهنه شده باشند باید آن ها را تعویض کرد، البته ممکن است لنت‌ها در جای مناسب قرار نگرفته باشند و فرایند ترمز گیری با اختلال مواجه شود. میزان سفتی کابل ترمز نیز در عملکرد مناسب ترمزها نقش دارد. یعنی اهرم ترمز باید در فاصله‌ی مناسب از فرمان اسکوتر ساده قرار داشته باشد.

چرخ‌های اسکوتر معمولی

چرخ های اسکوتر در دو نوع پلاستیکی یا بادی موجودند و در ابعاد مختلفی ساخته می شوند. چرخ‌های بزرگ مناسب افراد بزرگسال است و برای سواری در جاده های ناهموار نیز مناسب است. چرخ‌های پلاستیکی از نوع پلاستیک فشرده است و بیشتر برای اسکوترهایی که مناسب خردسالان است کاربرد دارد. اما چرخ‌های بادی برای اسکوترهای بزرگسالان به کار می‌رود و برای عملکرد صحیح باید دارای فشار تنظیم شده و مناسب باشند. در چرخ های بادی در صورت استفاده‌های طولانی مدت آج تایر ساییده شده و باید تعویض گردد.

بلبرینگ اسکوتر معمولی

بلبرینگ حرکت چرخ را نرم و روان می‌کند. و ساییده شدن بین سطوح را کم می‌کند. مقدار شتابی که اسکوتر بعد از عدم تلاش اضافی ورزشکار می‌گیرد، به نرمی بلبرینگ بستگی دارد. در صورتی که هنگام سواری با اسکوتر ساده لرزش یا صدایی در چرخ احساس کردید، امکان دارد مربوط به اشکال در بلبرینگ باشد. امکان دارد زنگ زده باشد و کهنه شده باشد که در این صورت متخصص تعمیر اسکوتر معمولی می‌تواند مشکل بلبرینگ را حل کند.

سخن آخر

انجام تعمیر اسکوتر ساده به عنوان تعمیر یک دستگاه نقلیه مکانیکی محسوب می‌شود. این دستگاه نیز مانند تمامی وسایل نقلیه برای اینکه عمر بالاتری داشته باشد، نیاز به نگهداری صحیح و سرویس‌های دوره‌ای دارد. هنگام سواری با اسکوتر ساده نباید فشار زیادی به آن‌ها اعمال شود و با سرعت و شتاب معمول آن ها را برانید. تا علاوه بر تضمین سلامت خود عمر دستگاهتان را نیز بالا ببرید.

طبقه بندی شده در