بهترین راه این است که از دستگاه‌های ورزشی در منزل و یا در باشگاه‌ها استفاده کنیم. یکی از این دستگاه‌ها دوچرخه ثابت است که تمرین با آن یک فعالیت هوازی عالی به شمار می‌آید و قادر است سلامت جسم و روح ما را تضمین کند. اما اگر روزی هنگام ورزش کردن با این دستگاه متوجه اختلالی در یکی از قسمت های دستگاه بشوید قطعا آزرده خاطر خواهید شد و تمام تلاش خود را می کنید که هر چه سریع‌تر مشکل دستگاه را حل کنید. ما در این صفحه قصد داریم به عیب یابی دوچرخه ثابت بپردازیم و دلایل خرابی آن را بررسی کنیم.

عیب یابی و دلایل خرابی دوچرخه ثابت

ایجاد سرو صدا هنگام رکاب زدن

ممکن است هنگام ورزش کردن با دوچرخه ثابت صداهای آزار دهنده‌ای مثل یک لرزش که دائما تکرار می شود به گوش شما برسد. در این گونه مواقع ابتدا باید دقیقا بررسی کرد که صدا از کجا می آید؛ اگر این صداها از ناحیه‌ی پدال‌ها به گوش شما می‌رسد، بهتر است که قاب تسمه را برداشته وساچمه‌ها را روغن کاری کنید. البته ممکن است پیچی که رکاب را به توپی متصل می کند در اثر استفاده‌ی زیاد از دستگاه شل شده باشد. در این صورت با سفت کردن پیچ مشکل صدا رفع می‌شود.

روشن نشدن مانیتور دوچرخه ثابت

نصب مانیتور روی دوچرخه ثابت این امکان را به شما می‌دهد که:

میزان کالری سوزانده شده

مسافت طی شده و ضربان قلب

سرعت و مدت زمان ورزش

را در حین دوچرخه سواری مشاهده کنید.

حال اگر اشکالی در سیستم مانیتور پیش بیاید و روشن نشود، امکان دارد نیاز به تعویض باتری داشته باشد. در صورتیکه جریان الکتریکی ورودی به دوچرخه داده شد اما باز هم مشکل حل نشد، امکان دارد آداپتور و یا صفحه نمایشگر خراب شده باشد. در صورت خرابی صفحه نمایشگر تکنسین مربوطه آن را تعویض می‌کند.

ایجاد لغزش حین دوچرخه سواری

معمولا در برخی از دوچرخه‌های موجود در بازار با نصب پایه‌های ضد لغزش، این مشکل رفع می شود و در حقیقت این پایه‌ها از جابجا شدن دوچرخه هنگام رکاب زدن پیشگیری می‌کنند. در صورت مشاهده‌ی لغزش در دستگاه باید عیب یابی دوچرخه ثابت توسط یک متخصص بررسی شود.

پاره شدن تسمه دوچرخه ثابت

ممکن است به مرور زمان در اثر سایش تسمه‌های دوچرخه و یا پارگی آنها نیاز به تعویض تسمه‌ها پیدا کنیم.

ظاهر شدن کدهای خطا

یکی دیگر از دلایل خرابی دوچرخه ثابت ظاهر شدن هر کدام از ارورها روی دستگاه نشان از بروز مشکل در قطعه‌ی خاصی از دستگاه است. این خطاها ممکن است مربوط به تعمیر برد، حس‌گر سرعت، اختلال در برق ورودی به دستگاه و غیره باشد. در این صورت باید فورا اقدام به تعمیرات یا تعویض قطعه‌ی معیوب دستگاه نمایید

خراب شدن زین دوچرخه

اساسا ارتفاع داشتن بیش از حد زین یا قرار نگرفتن زین در محل اصلی خود، امکان دارد تجربه‌ی یک دوچرخه سواری ناخوشایند را برای شما به همراه داشته باشد و هنگام سواری ناگهان زین جابجا شود؛ و به مرور زمان با شل شدن پیچ ها نیاز به تعویض داشته باشد.

سرویس‌های دوره‌ای دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت نیز مانند هر دستگاهی که به طور دائم مورد استفاده قرار می‌گیرد، نیازمند بررسی و سرویس‌های دوره‌ای است. این وسیله‌ی ورزشی کالری سوز از قسمت‌های مختلفی نظیر پدال، زین، فرمان، دنده، مونیتور و غیره تشکیل شده است. که در صورت پیدا شدن ایراد در هر کدام از این قطعات، دوچرخه دیگر کارایی لازم را نداشته و امکان استفاده‌ی مناسب از دستگاه وجود ندارد. هنگام کار با این دستگاه در صورت مشاهده‌ی یک سری نشانه‌ها می‌توان به خراب بودن دوچرخه ثابت پی برد.

سخن آخر

در پایان باید گفت که اگر قصد خرید یک دوچرخه ثابت را برای منزل خود دارید باید به یک سری نکات قبل از خرید آن دقت کنید. اولین موردی که باید اهمیت دهید این است که متناسب با فضایی که در منزل دارید، ابعاد دوچرخه ثابت را انتخاب کنید. علاوه بر این دوچرخه را باید متناسب با برنامه‌ای که برای تناسب اندامتان در نظر گرفته‌اید تهیه کنید.

سعی کنید یک برند معتبر که دارای خدمات پس از فروش خوبی باشد را بخرید و مهمتر از همه‌ی مطالب بالا هر چند وقت یکبار دستگاه خود را توسط تکنسین‌های مربوطه چکاب کنید. زیرا تمام اجزای دوچرخه به‌طور منظم کار می‌کنند و اگر قطعه‌ا‌ی از دستگاه خراب شود و تعمیر آن نادیده گرفته شود، قطعا تاثیر خود را روی قطعات دیگر نیز می‌گذارد و عملکرد آنها را نیز با اختلال همراه می‌سازد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در