وسایلی وجود دارند که علاوه بر قابلیت استفاده از برق شهری می‌توانند انرژی الکتریکی را توسط باتری‌ها در خود سیو کنند. یکی از این دستگاه‌ها اسکوتر برقی است؛ باتری این دستگاه از پراهمیت‌ترین بخش‌های آن به شمار می‌رود و در صورت آسیب یا ایجاد اشکال در آن عملکرد دستگاه مختل شده و حتی سبب خاموش شدن اسکوتر برقی نیز می‌شود. ما در این صفحه در خصوص تعمیر باتری اسکوتر برقی به همراه عیب‌یابی باتری میپردازیم.

تعمیر باتری اسکوتر برقی

برای تعمیر باتری اسکوتر برقی امکان دارد با تعویض پیل‌های خراب کوچک آن را تعمیر کرد. اما به طور کلی اگر باتری دستگاه شما خراب شد، بهترین راه این است که به فکر تعویض آن باشید. در انتخاب باتری جدید هم باید بسیار هوشمندانه عمل کنید؛ چراکه در یک باتری بی‌کیفیت خیلی زود پیل‌های کوچک دچار خوردگی داخلی شده و ماده‌ی الکترولیت آن ها از بین می رود و از رده خارج می‌گردند.

نکاتی برای خرید باتری اسکوتر

معمولا هنگام اقدام به تعمیر اسکوتر برقی با دیدن ظاهر یک باتری نمی‌توانید از اصلی یا تقلبی بودن آن باخبر شوید. اما راهکارهایی‌ وجود دارند که تا حدودی به شما در این زمینه یاری می‌رسانند. مثلا اینکه با تخمین وزن هر یک از پیل‌های کوچک به طور حدودی می‌توانید حدس بزنید که در این باتری ماژول از 20 باتری ساخته شده است. همچنین با توجه به اینکه دو دسته باتری 10 تایی به صورت موازی بودند، پس انتظار عبور یک شدت جریان بالاتر و در نتیجه مدت زمان شارژ بالاتر را خواهیم داشت.

با این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که یک باتری تقلبی در مدت زمان کمی شارژ می‌شود. علاوه بر این‌ها باتری اسکوتر برقی قبل از شارژ کامل، زمان کامل شدن شارژ را به شما اطلاع می‌دهد. اگر این پیغام از طرف باتری اسکوتر برقی به شما نرسید به معنای آسیب دیدن پیل‌های درون باتری است. علاوه بر این‌ها هنگام خرید باتری، به تاریخ ساخت آن نگاه کنید. در صورتی‌که مدت زمان طولانی از تولید آن گذشته باشد باتری‌ها مقداری از شارژ خود را از دست داده‌اند. این مقدار می‌تواند حتی به 20 تا 50 درصد شارژ اولیه باتری هم برسد.

ولتاژ مورد نیاز باتری اسکوتر برقی

ولتاژ نرمال مورد نیاز برای این دستگاه 37 ولت است. پس باید طوری این 20 پیل کوچک در مدار قرار گیرند که ولتاژ مورد نیاز تامین شود. قرار گیری پیل‌ها بدین صورت است که 10 پیل به صورت متوالی در کنار هم قرار دارند و ترکیب آن‌ها با 10 پیل دیگری که آن‌ها هم به شکل سری در کنار هم قرار دارند، موازی می‌شود. برای محاسبه‌ی ولتاژ معادل باتری‌های کوچک، با حاصلضرب 10×3.7 عدد 37 بدست می‌آید و برای 10 باتری دسته‌ی دوم نیز همین رابطه صدق می‌کند و چون ترکیب دو دسته به صورت موازی در مدار قرار دارند.

پس ولتاژ معادل کل دستگاه همان 37 است. باتری اسکوتر برقی حتما باید از 20 پیل کوچک ساخته شده باشد و تمام باتری‌ها نو باشند. زیرا اگر بعضی از آن‌ها دست دوم باشند، کارکرد دستگاه پایین می‌آید و در صورت خرابی برخی از پیل‌ها حتی ممکن است دستگاه خاموش شود و نیاز به تعمیر باتری اسکوتر داشته باشید.

عیب یابی باتری اسکوتر

برای عیب یابی باتری اسکوتر برقی باید بگوییم زمانی که چراغ نارنجی اسکوتر را مشاهده میکنید پس باید شک کنید که باتری مشکل پیدا کرده است و یا باید آن را عوض کرد. همچنین وقتی در حال حرکت با اسکوتر هستید مشاهده می‌کنید که اسکوتر حرکتی ندارد که نشان از مشکل در باتری اسکوتر است. این احتمال نیز وجود دارد که باتری تقلبی بوده! البته اگر به تازگی آن را عوض کرده باشید.

اسکوتر برقی نیز مانند هر دستگاه الکتریکی دیگری برای افزایش کارایی نیازمند مراقبت‌های ویژ‌ه‌ای است و بدون شک وقتی می‌خواهید عمر باتری اسکوتر برقی خود را بالا ببرید لازم است به موارد مهمی توجه کنید.

  • تا زمانی که شارژ باتری اسکوتر کاملا تمام نشده است آن را دوباره شارژ نکنید. زیرا یک سری دانه‌های کریستالی در باتری موجودند که با انجام دادن این عمل متبلور شده و ظرفیت باتری را کم می‌کنند.
  • اگر قرار است دوره زیادی از اسکوتر کار نکشید خوب است باتری آن را کاملا شارژ کرده و بعد باتری را تا زمان استفاده‌ی بعدی از اسکوتر دربیاورید.
  • در هنگام خرابی باتری اسکوتر هم بسیار مهم است که قطعه‌ی معیوب را به یک تکنسین ماهر و دقیق در این زمینه نشان دهید.
  • دقت کنید که علاوه بر باتری، کل دستگاه نیز سرویس دوره‌ای شود، تا اگر احتمال خراب شدن قطعه‌ای از دستگاه وجود دارد به موقع پیشگیری کرده باشید و در صدد تعمیر آن برآیید.

ویژگی‌های باتری اسکوتر

باتری اسکوترهای برقی از ترکیب 20 پیل لیتیومی که به‌طور سری و موازی با هم ترکیب شده‌اند و یک ماژول را ساخته‌اند تشکیل شده است. تمام این پیل‌های کوچک ازجنس لیتیوم هستند، ترکیبات شیمیایی یکسانی دارند و قابلیت بارها شارژ شدن را دارند. علاوه بر این‌ها باتری‌ها دارای ولتاژ 3.7 ولت هستند.

سخن آخر

هر قدر که زمان می‌گذرد حضور اسکوترهای برقی در میان مردم پررنگ‌تر می‌شود و در میان دیگر وسایل نقلیه جا باز می‌ معتبر اکند. بدون تردید همه‌گیری دستگاهی که از سوخت فسیلی استفاده نمی‌کند، در معابر پر ترافیک به راحتی تردد می‌کند و آلودگی صوتی چندانی نیز ندارد می‌تواند یک خبر خوب و جذاب برای جامعه‌ی بشری امروز باشد. در نظر داشته باشید که برای تعمیر باتری اسکوتر حتما از ارجینال آن و یک تعمیرکار معتبر کمک بگیرید.‌

طبقه بندی شده در