تردمیل مانند سایر وسایل برقی در صورت استفاده مداوم و بیش از حد دچار مشکلاتی می‌شود و نیاز به تعمیر و سرویس پیدا می‌کند. احتمالا برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام استفاده از تردمیل متوجه بوی سوختگی در آن شده‌اید. عدم توجه به این بوی سوختگی می‌تواند خطرساز باشد و احتمال آتش سوزی وجود دارد. اولین اقدام در چنین شرایطی این است که تردمیل را از برق بکشید و از یک متخصص در زمینه تعمیر تردمیل کمک بگیرید. اما در صورتی که با بوی سوختگی مواجه شدید دلایل متعددی موجب بروز این مسئله هستند. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم درباره علل بوی سوختگی تردمیل و راه حل برطرف کردن مشکل اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

دلایل بوی سوختگی تردمیل

چند عامل در بروز بوی سوختگی تردمیل موثر هستند که در ادامه تمامی این موارد به همراه راهکار برطرف کردن مشکل بیان می‌شود.

موتور تردمیل دچار اتصالی شده است

اگر از همان ابتدای کار، تردمیل را روی سرعت بالا تنظیم می‌کنید امکان دارد مشکل اتصالی در موتور به وجود آید و یا اینکه فیوز آن قطع شود و بوی سوختگی به مشامتان برسد. در صورت بروز اتصالی موتور، در برد کنترل (درایور) نیز اتصالی رخ خواهد داد. در این شرایط باید از سرویس‌کار تردمیل بخواهید که به شما کمک کند. به طور معمول سیم‌های اتصالی به موتور و سایر اتصالات سیم‌کشی‌ها بررسی می‌شوند که اتصال زمینی نداشته باشند. ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر برد تردمیل یا تعمیر موتور تردمیل باشد.

سوختن رشته سیم صفحه موتور و یا لاک

اگر یک تردمیل ارزان قیمت و بی‌کیفیت خریده باشید ممکن است با استفاده مکرر و مداوم از تردمیل در آن اصطکاک ایجاد شود. سایش سبب گرم شدن تردمیل شده و دستگاه کمپرسور و خنک کننده به درستی کار نخواهند کرد و جریان برق به هم ریخته و دچار عدم تعادل در تردمیل شود.

بروز اصطکاک در تخته و تسمه آن

دو قطعه تسمه و تخته در تردمیل با هم در ارتباط هستند. هر چقدر که میزان استفاده از تردمیل زیادتر باشد، پس از مدتی تسمه ساییده و فرسوده می‌شود؛ در نتیجه استهلاک اصطکاک بیشتری با تخته پیدا می‌کند. اصطکاک ایجاد حرارت خواهد کرد و تصویر را داغ می‌کند. در نتیجه کلید قطع کننده جریان نیز قطع می‌شود. اگر این کلید به طور مستمر قطع و وصل شود، به مرور زمان فعالیت موتور تردمیل را هم دچار اختلال می‌کند و مجبور به تعویض موتور خواهید شد.

بهتر است برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی لبه تسمه را با کمک یک دستمال نم‌دار کاملا تمیز کنید، زیرا گرد و غبار عاملی برای افزایش اصطکاک است. به طور معمول تسمه در میان تردمیل قرار گرفته و اگر از حالت تراز خارج شود، اصطکاک ایجاد خواهد شد و در نتیجه آن فرسودگی و ساییدگی تسمه است. بهتر است تنظیم تسمه تردمیل را انجام دهید.

اتصال در قسمت‌های الکترونیکی و سیم پیچ‌های تردمیل

اگر روغن کاری مناسب و صحیح انجام ندهید، ممکن است سیم پیچ‌ها دچار سوختگی شود. در ابتدا برای جلوگیری از بروز مجدد این مشکل روش روغن کاری صحیح را با توجه به کتابچه راهنما و کمک گرفتن از کارشناسان تعمیرکار تردمیل یاد بگیرید.

عامل دیگر سوختگی در سیم پیچ‌ها ممکن است ناشی از مشکلات و نداشتن توازن ولتاژ باشد. این مشکل هنگامی بروز پیدا میکند که موتور نتوانسته به خوبی خنک کاری انجام دهد و در نتیجه آن سیم پیچ‌ها دچار سوختگی می‌شوند.

اگر یک فاز اولیه از کار بیافتد، سیم پیچ‌ها دچار سوختگی می‌شوند. در این شرایط بهترین راهکار برای حل مشکل کمک گرفتن از کارشناس تردمیل است. ممکن است یک کنداکتور دچار نقص شده باشد که در این شرایط از دو کنداکتور دیگر استفاده می‌شود. اگر یک فاز در سیم پیچ دچار مشکل و اختلال شود، جریان الکتریکی بیشتری وارد دو فاز دیگر شده و موتور را گرم خواهد کرد. این مسئله موجب ایجاد اتصال در سیم پیچ‌ها، قسمت‌های الکتریکی و سوختن سیم پیچ می‌شود.

کلام آخر

اکثریت موارد ذکر شده متاسفانه بیشتر در تردمیل‎های ارزان قیمت و بی کیفیت رخ می‌دهد و هزینه‌های تعمیرات و تعویض قطعات را بر دوش شما تحمیل می‌کند. زمانی که با این مشکلات و بوی سوختگی مواجه شدید، ابتدا آن را از برق بکشید. اگر راه حل مسئله در دفترچه راهنمای تردمیل ذکر شده بود، طبق دستور پیش بروید. در غیر این صورت از یک کارشناس در زمینه تعمیر تردمیل و تجهیزات ورزشی کمک بگیرید.

طبقه بندی شده در