تعمیر برد تردمیل

تعمیر برد تردمیل همان طور که حساسیت‌ها و الزامات خاصی دارد، چون اصلی‌ترین و مهمترین قطعه تردمیل و حساس در زمان تعمیر تردمیل می‌باشد حتماً باید توسط تکنسین مجرب و متخصص صورت گیرد. در واقع کوچکترین اخلال و یا هر گونه ایراد در برد الکترونیکی دستگاه موجب اختلال کلی در عملکرد دستگاه و عدم کارکرد درست آن خواهد شد.

 در این صفحه قصد داریم که به بیان نکات لازمه در مورد ایرادات برد الکترونیکی و تعمیر برد تردمیل بپردازیم.

 هزینه تعمیر برد تردمیل

خدمتقیمت به تومان
هزینه تعمیر برد تردمیلاز 800.000
هزینه تعمیر برد تردمیل

 هزینه تعمیر برد تردمیل باید با توجه به مدل دستگاه و نوع برد آن حساب شود. چرا که به طور متوسط تردمیل‌ها ۴ نوع برد دارند؛ برد پنل، برد درایو و اینورتر، برد پاور و برد کنترل. البته این نوع بردها نیز با توجه به مدل تردمیل کاملاً متفاوت می‌باشد. چرا که این انواع بردها در بعضی از مدل‌های تردمیل ادغام شده و به صورت یک برد مستقل می‌باشد.

ارور و خطاهای تردمیل

تعمیر برد تردمیل

برد تردمیل به دلیل نوع عملکرد خود باید بین اجزای الکتریکی تردمیل چون موتور، سنسور سرعت، شیب برقی و… هماهنگی ایجاد نماید. معمولاً بروز مشکل و خرابی در آن جزو یکی از شایع‌ترین ایرادات این دستگاه می‌باشد. از این رو تعمیر برد تردمیل نیز که به خاطر ایرادات معمول چون فرسودگی و اصطکاک برد و یا مشکلات حساس چون سوختگی برد الکترونیکی و تعمیر کامل قطعات آن جزو الزامات می‌باشد.

 معمولاً در مدل‌های مختلف تردمیل، صفحه دیجیتال دستگاه، مشکل و یا ایراد قطعات را با نمایش یک کد خطای خاص اعلام می‌کند.

 از این رو کد خطای الزامی برای انجام تعمیرات برد تردمیل به صورت ارورهای زیر نمایش داده می‌شود:

 • ارور 01: وجود ایراد در برد کنترل و یا برد اینورتر 
 • ارور 03: وجود ایراد در برد کنترل 
 • ارور 05: وجود ایراد در برد اینورتر و به خصوص موتور تردمیل 
 • ارور 06: وجود ایراد در آی سی برد اینورتر در تردمیل 

در صورت مشاهده هر یک از این ارورها در صفحه نمایش تردمیل حتماً از یک تکنسین مجرب برای انجام تعمیرات برد تردمیل کمک بخواهید. چرا که به دلیل حساس بودن این قطعه و پیچیدگی که در تعمیر آن وجود دارد عدم مهارت در انجام این کار، باعث مشکلات و دردسرهای بیشتر و افزایش هزینه تعمیر خواهد شد.

 البته قابل ذکر است که قیمت تعمیر برد تردمیل در صورت رفع هر یک از کد خطاهای بیان شده کاملاً متفاوت می‌باشد. چرا که تعمیر قطعات با توجه به تعویض هر یک از این قطعات و برد برای رفع ارور هزینه خاص و جداگانه‌ای دارد.

 علت ایرادات متداول برد تردمیل و راهکار رفع آن

علت ایرادات متداول تردمیل

 همان طور که قبلاً نیز بیان کردیم، حیاتی‌ترین و مهمترین قطعه تردمیل، برد الکترونیکی آن می‌باشد که وظیفه هماهنگی سایر قطعات دستگاه را برعهده دارد. از این رو گاهی اوقات خرابی و ایراداتی که برای سایر قطعات تردمیل چون سنسور سرعت، تسمه تردمیل و غیره رخ می‌دهد باعث اختلال در عملکرد برد اصلی تردمیل نیز خواهد شد.

 به صورت کلی عواملی چون: 

 • نحوه استفاده از تردمیل
 • وزن بالا و بیش از حد استفاده کننده
 • استفاده‌های مستمر و مکرر از تردمیل در باشگاه‌ها 
 • عدم نظافت دستگاه و قطعات آن
 • تمام شدن زغال موتور تردمیل 
 • عدم روغن‌کاری تردمیل در زمان‌های مشخص 
 • وغیره 

باعث بروز ایراد و نیاز به تعمیر برد تردمیل خواهد شد.

 اولین نکته مربوط به نحوه استفاده از تردمیل می‌باشد. این موضوع به ظاهر پیش پا افتاده اما اصلی و مهم می‌تواند باعث ایجاد ایراد و خرابی تردمیل شود. معمولاً توصیه می‌شود که قبل از روشن کردن و استارت تردمیل، بر روی دستگاه بایستید و سپس با قدم زدن‌های سرعت کم به سرعت متوسط و متعادل بالا پیش بروید.

 هر یک از مدل‌های تردمیل، حداکثر وزن مجازی را برای استفاده دارند. از این رو عدم توجه به این مسئله باعث سوختن موتور تردمیل و ایراد در برد و در آخر الزام تعمیرات برد تردمیل خواهد شد. زیرا معمولاً وقتی موتور تردمیل می‌سوزد باعث سوختن برد و در نهایت تعویض آن خواهد شد.

 اگر قطعه نوار نقاله تردمیل کثیف شود این آلودگی در این قسمت به برد تردمیل نیز منتقل خواهد شد و باعث از کار افتادن و خرابی قطعه می‌شود. بهتر است که هر چند وقت یکبار گردوغبار و آلودگی‌های تردمیل را پاک کنید تا مشکلی رخ ندهد.

تردمیل نیز مانند دیگر وسایل برقی نیاز به روغن‌کاری قطعات و رسیدگی مستمر دارد. برای این که دستگاه عمر بالاتری داشته باشد و نیازی به پرداخت هزینه بابت قیمت تعمیر برد تردمیل نداشته باشید، بهتر است که با استفاده از روغن سیلیکون هر چند مدت یکبار روغنکاری و روان‌سازی قطعات تردمیل را انجام دهید.

 جمع‌بندی

 در صورت نیاز به انجام تعمیر برد تردمیل توجه داشته باشید که معمولاً هر مدل و نوع این دستگاه در تعیین هزینه نهایی تعمیر باید مدنظر قرار گیرد‌. چرا که تردمیل‌های مختلف هزینه متفاوتی نیز بابت تعمیر و یا تعویض قطعات خواهند داشت.

آخرین مطالب لوازم ورزشی در استاده مگ