یکی از بهترین دستگاه‌ها برای چربی سوزی و حفظ سلامتی در خانه یا مکان‌های بسته، تردمیل است. تردمیل‌ها با قرار دادن تنظیمات مختلف در اختیار افراد می‌توانند حالت‌های مختلفی را برای ورزش کردن شبیه‌سازی کرده و بدن ما را وادار به استفاده از چربی‌های خود در راه سوخت‌وسازهای مفید کنند. اما این دستگاه‌ها نیز مانند هر دستگاه الکترونیکی اگر به خوبی نگهداری نشده و یا به مدت زیاد کار کند، با مشکلات جدی مواجه خواهد شد و نیاز به تعمیرات تردمیل برای شما واجب خواهد شد. در متنی که می‌خوانید چند نکته مهم را برای نگهداری و افزایش طول عمر تردمیل برای شما فهرست کرده‌ایم.

تمیز نگه‌داشتن تردمیل

به دلیل اینکه قطعات مختلف تردمیل در حین کار به‌طور دائم بر روی هم ساییده می‌شوند، باید کاملا تمیز نگه داشته شوند تا اصطکاک میان قطعات کاهش یابد. به‌عنوان‌مثال غبار جمع شده در نواحی موتور تردمیل را با استفاده از جارو پاک کنید. به دلیل اینکه تردمیل بر روی زمین قرار می‌گیرد، گردوغبار و پرز فرش به راحتی به آن نفوذ کرده و باعث می‌شود که روند خنک کاری موتور به درستی انجام نشود. و پس از مدتی نیاز به تعمیر موتور تردمیل پیدا خواهید کرد.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تردمیل، نوار نقاله آن است که باید به‌طور منظم تنظیم و روغن‌کاری شود. همچنین باید با استفاده از یک دستمال نخی خشک عرق خود را از روی نوار نقاله پاک کنید. با این کار هم از لیز خوردن خود جلوگیری خواهید کرد و هم گردوغبارهای سخت شده با عرق در میان عاج‌های نوار نقاله جمع نخواهند شد.

قرار دادن تردمیل در جای مناسب!

به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید تردمیل را در خانه خود نصب کنید، بهتر است آن را بر روی فرش قرار ندهید. زیرا پرزها به آسانی به داخل تردمیل نفوذ کرده و عملکرد آن را مختل می‌کنند. به علاوه فرایند خنک‌سازی تردمیل بر روی فرش نیز با اختلال مواجه می‌شود. علاوه بر این سطحی که تردمیل بر روی آن قرار می‌گیرد باید کاملا صاف و هموار بوده و شیب نداشته باشد. زیرا ناهموار یا شیب دار بودن سطح باعث می‌شود که پایه‌ها هم‌تراز نبوده و تردمیل در حین کار بلرزد یا تکان بخورد.

ازنظر آب و هوایی نیز باید محل قرارگیری تردمیل از شرایط مناسبی برخوردار باشد. به‌عنوان‌مثال قرار دادن دستگاه در محیط‌های مرطوب یا دارای گردوخاک زیاد، می‌تواند قطعات آن را دچار فرسودگی کرده و از عمر تردمیل بکاهد. به علاوه تابش مستقیم نور خورشید نیز باعث از بین رفتن قطعات تردمیل می‌شود. بنابراین سعی کنید که تردمیل را در اتاقی قرار دهید که پنجره داشته باشد اما نور آفتاب به‌طور مستقیم به دستگاه نخورد. با این کار می‌توانید با باز گذاشتن پنجره دمای اتاق را متعادل کنید.

از یک محافظ استفاده کنید!

نوسانات برقی یکی از مخرب‌ترین عوامل برای دستگاه‌های برقی و به‌ویژه تردمیل هستند. اگر می‌خواهید که تا سال‌های سال بر روی تردمیلتان بدوید و از ورزش کردن با آن لذت ببرید، باید هر بار پیش از روشن کردن دستگاه ایمن بودن اتصالات را چک کرده و از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کنید. به علاوه وقتی می‌خواهید تردمیل را تمیز کنید، باید آن را از برق جدا کنید. پس‌ازاین کار نیز باید دستگاه را به مدت ده دقیقه به حال خود گذاشته و سپس عملیات سرویس و نگهداری را آغاز کنید.

روغن‌کاری تردمیل را فراموش نکنید!

یکی از مواردی که می‌تواند کارایی تردمیل شما را افزایش دهد و از فرسودگی قطعات آن جلوگیری کند، روغن‌کاری مداوم تردمیل است. باید برای انجام این کار از روغن‌های مخصوص تردمیل که روغن سیلیکونی است، استفاده کنید. وقتی‌که می‌خواهید عملیات روغن‌کاری را انجام دهید، بهتر است که تردمیل در خالت off باشد.

برای اینکه بتوانید تمام دستگاه را به‌طور کامل روغن‌کاری کنید، باید تسمه تردمیل را تنظیم کنید و با دست بالا آورده و تمامی سطوح را به روغن آغشته کنید. پیشنهاد می‌شود که برای روغن زدن تردمیل خود یک زمان معین داشته باشید و اگر به‌طور مداوم از تردمیل استفاده می‌کنید یک بار در هفته این کار را انجام دهید.

تسمه تردمیل را تنظیم کنید

یکی از معایناتی که پیش از روشن کردن تردمیل باید انجام دهید، معاینه کشش تسمه است. باید مطمئن شوید که تسمه به میزان مناسب محکم بوده و می‌تواند کشش لازم برای حرکت نوار نقاله را فراهم کند. به علاوه میزان کشش تسمه باید به حدی باشد که در هنگام راه رفتن بر روی تردمیل هیچ‌گونه لرزشی احساس نشود.

هرچند احساس لرزش در حین راه رفتن یا لغزش در حین دویدن می‌تواند به دلیل شل شدن پیچ‌های رگلاژ نیز باشد. به علاوه باید به خاطر داشته باشید که راه رفتن یا دویدن بر روی تردمیل می‌تواند باعث انحراف نوار نقاله شود. بنابراین باید آن را همواره در مرکز عرشه تردمیل قرار دهید.

مدت‌زمان استفاده از تردمیل را طولانی نکنید!

بیشتر تردمیل‌های خانگی از موتورهای DC استفاده می‌کنند و تجربه نشان داده که برای بالا رفتن میزان عمر تردمیل نباید بیشتر از 60 دقیقه به‌طور مداوم از آن استفاده کرد. پس از آن 30 دقیقه به دستگاه اجازه استراحت دهید سپس شروع کنید.

در پایان

با توجه به قیمت‌های روزافزون تردمیل و دیگر تجهیزات ورزشی، باید در استفاده از وسایل خود و به‌خصوص وسایلی که در طول زمان استهلاک دارند، تمام تلاش خود را به‌کارگیریم. کارهایی که انجام دادن آن‌ها انرژی زیادی از ما نخواهند گرفت اما عمر مفید تردمیل را افزایش می‌دهند. در این صفحه 6 راهکار و نکته ساده را به همراه توضیحات کوتاهی برای شما عنوان کردیم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در