احتمالا برای شما نیز رخ داده است که پس از گذشت مدت زمانی از استفاده تردمیل، باید اقدام به تنظیم تسمه تردمیل کرد زیرا شاهد وجود مشکلاتی در نحوه عملکرد آن هستیم. معمولا به دلیل پیچیده بودن عملکرد و وابستگی کیفیت و کارکرد این دستگاه با بروز اولین عیب و ایراد کوچک، اقدامی بابت تعمیر تردمیل و استفاده مجدد آن انجام نمی‌دهید.

اما می‌توان با توجه به برخی نکات و انجام چند اقدام ساده، به‌راحتی عمل تنظیم تسمه تردمیل، تعویض آن و سایر مشکلات این دستگاه را برطرف کرد. در این صفحه قصد داریم به هزینه تعمیر تسمه تردمیل، بررسی نحوه تنظیم تسمه تردمیل و مشکلات معمول این دستگاه ورزشی و بهترین زمان برای تعویض تسمه بپردازیم.

هزینه تعمیر تسمه تردمیل

خدمتقیمت به تومان
نوار نقاله برای تردمیل خانگی1.400.000 تا 2.200.000 + (400.000 اجرت)
نوار نقاله برای تردمیل باشگاهی 1.900.000 تا 2.800.000 + (500.000 اجرت)
ایاب و ذهابدر صورت انجام خدمت هزینه ایاب و ذهاب دریافت نمی‌شود.

برای بدست آوردن قیمت دقیق تعمیر تسمه تردمیل یا نوار نقاله تردمیل فرمول زیر را در نظر داشته باشید: 

(طول تردمیل) * (عرض تردمیل) * (1.400.000 تومان)

به عنوان مثال: 40*250*1400= 14.000.000 تومان

اگر تنظیم تسمه تردمیل به صورت درست و متعادل بر روی دستگاه انجام نشده باشد، باعث از جا در رفتن این قطعه و در نهایت عدم استفاده از آن خواهد شد. از این رو در صورت بروز مشکل مطمئنا هزینه تعمیر تسمه تردمیل نیز بسیار بیشتر از هزینه تنظیم و چک کردن عادی آن خواهد بود.

هزینه تعمیر تسمه تردمیل

 به صورت کلی هزینه تعمیر تسمه تردمیل باید با توجه به نوع خدمت ارائه شده از طریق نمایندگی‌های تعمیرات مجاز و سایز  آن محاسبه شود. علاوه بر هزینه تسمه تردمیل برای نصب تسمه و ایاب و ذهاب هم مبلغی دریافت می‌شود.

 نحوه تنظیم تسمه تردمیل 

نحوه تنظیم تسمه تردمیل

ابتدا اگر در هنگام استفاده از تردمیل، تسمه دستگاه لرزش داشته باشد و شل شده باشد، حتما باید آن را تنظیم کنید. مراحل زیر نحوه تنظیم تسمه تردمیل را نشان می‌دهند:

  1. تنظیم تسمه تردمیل نیز به این صورت است که فقط باید پیچ کناری دستگاه را سفت کنید.
  2. معمولا در پشت قسمت عرشه تردمیل، پیچ‌های مربوط به سفتی تسمه تردمیل وجود دارد. ابتدا عرشه دستگاه را باز کرده و پیچ‌های تنظیماتی تسمه تردمیل را در سمت راست یا چپ بچرخانید تا سفت و محکم شوند. از طریق آچار و ابزارآلات باید فقط پیچ‌ها را در جهت چرخش عقربه‌های ساعت پیچ دهید تا تسمه تردمیل متعادل شود.
  3. بعد از انجام این دستورالعمل نحوه تنظیم تسمه تردمیل، دستگاه را به برق وصل کنید و آن را روشن کنید. اگر راه رفتن بر روی تردمیل بدون لرزش و مشکلی صورت گرفت، تنظیم تسمه تردمیل به درستی صورت گرفته است.
  4. اگر همچنان لرزش تسمه در دستگاه وجود دارد و یا حتی لغزش آن فقط کمی کاهش یافته است، باید مجدداً دستگاه را خاموش و پیچ‌ها را سفت‌تر کنید. سفت کردن پیچ‌های تسمه تردمیل و تنظیم آن باید به صورتی باشد که هیچ لغزندگی‌ای در هنگام راه رفتن بر روی دستگاه احساس نکنید. دراین صورت می توانید اطمینان حاصل کنید که تنظیم تسمه تردمیل به درستی انجام شده است.

 تعویض تسمه تردمیل 

تعویض تسمه تردمیل

معمولاً با استفاده زیاد و طولانی مدت از تردمیل، اصطکاک ابزارآلات و قطعات و فرسودگی آنها را به دنبال خواهد داشت. ازاین‌رو نیاز به تعویض تسمه تردمیل به عنوان مهمترین قطعه دستگاه الزامی خواهد شد.

 تعویض تسمه تردمیل بهتر است که از طریق فرد متخصص و تعمیرکار مجرب این حوزه صورت گیرد. اما اگر قصد دارید این کار را خودتان انجام دهید، در خرید تسمه جدید و مطابق با مدل تردمیل خود توجه داشته باشید. برای انجام تعویض تسمه تردمیل:

  1. ابتدا قاب عقب دستگاه را باز کرده و پیچ‌های زیر بدنه را خارج کنید.
  2. بعد از جدا کردن محافظ و تخته وسطی تردمیل، تسمه کهنه دستگاه را باز کنید.
  3. حالا تسمه جدید را در تردمیل جای دهید و پیچ‌های جلویی و عقبی را سفت کنید.
  4. مجدد محافظ‌های کناری تردمیل را به دستگاه وصل و پیچ‌ها را محکم ببندید.

زمان تعویض تسمه تردمیل 

زمان تعویض تسمه تردمیل

بهترین زمان تعویض تسمه تردمیل معمولاً به صورت متوسط بین ۴.5 تا ۶ سال استفاده از دستگاه (معمول 55۰ ساعت کارکرد و استفاده) می‌باشد. البته این مدت زمان بیان شده، در مجموع با توجه به عمر مفید قطعه تسمه تردمیل می‌باشد. چراکه حتی در صورت استفاده کم از دستگاه و یا حتی عدم استفاده، این قطعه نیاز به تعویض خواهد داشت.

 ازاین‌رو با توجه به زمان تعویض تسمه تردمیل و انجام درست این کار، نسبت به افزایش کارایی دستگاه و مراقبت درست آن توجه لازم را داشته باشید.

 همچنین اگر در زمان استفاده و روشن کردن تردمیل، بوی سوختگی از تردمیل استنشاق شود، به معنای سوختن پلاستیک و الزام تعویض و تعمیر تسمه تردمیل می‌باشد.

 تنظیم نوار نقاله تردمیل 

تنظیم نوار نقاله تردمیل

شل شدن تسمه قطعه و عدم تنظیم نوار نقاله تردمیل باعث سروصدا و تحرک نقاله بر روی دستگاه در زمان استفاده می‌شود. چرا که اگر نوار نقاله تردمیل فرسوده و خراب شده باشد باعث می‌شود که به صورت فیکس و ثابت بر روی دستگاه قرار نگیرد. در این صورت زمانی که شما در حال استفاده از تردمیل هستید، نوار نقاله به کناره‌های پیست کشیده می‌شود و باعث ایجاد مشکلاتی در حین استفاده و عملکرد دستگاه خواهد شد.

 برای تنظیم نوار نقاله تردمیل:

  • باید پیچ‌هایی که در سمت راست و چپ انتهای پیست دستگاه هستند را محکم کنید. با استفاده از آلن پیچ‌ها را در جهت عقربه‌های ساعت محکم و سفت کنید.
  • در هنگام تنظیم نوار نقاله تردمیل به میزان چرخش پیچ‌ها و محکم کردن آنها نیز توجه داشته باشید. چراکه سفت کردن بیش از حد نوار نقاله تردمیل باعث آسیب و فشار به موتور تردمیل و خرابی موتور تردمیل می‌شود. بعد از اتمام کار و انجام تنظیم، تردمیل را روشن کنید و عملکرد آن را چک کنید.

در پایان

عملکرد درست تردمیل به تنظیم تسمه تردمیل وابسته است. چراکه برای انجام ورزش و دویدن بر روی تردمیل، پای کاربران با تسمه تردمیل در ارتباط است. از این رو اصطکاک این قطعه نسبت به سایر قطعات تردمیل در حد بالاتری قرار دارد. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه ایراد و لغزش در هنگام استفاده از تردمیل، باید این قطعه را چک کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در