یکی از وسایل گرمایش و سرمایش که این روزها با طرفداران زیادی نیز مواجه شده است، کولر گازیست. گرم کردن و سرد کردن سریع محیط یکی از دلایل این محبوبیت است که دیگر وسایل سرمایشی و گرمایشی این قابلیت را ندارند. کولر گازی نیز مانند دیگر وسایل برقی و دستگاه‌ها، نیاز به مراقبت و سرویس کولر گازی و نگهداری دارد تا بتواند به وظایف خود به درستی عمل کند و کار خود را بدون مشکل انجام دهد. یکی از آسیب‌هایی که امکان دارد برای دستگاه کولر گازی شما به وجود بیاید و شما با آن مواجه باشید، عدم فعالیت درست فن کولر گازی یا کم شدن دور فن آن است.

در این صفحه قصد داریم دلایل و علل کار نکردن فن کولر گازی را با هم بررسی کنیم و روش حل مشکل و پیشگیری از به وجود آمدن آن را نیز بدانیم؛ پس با ما همراه باشید.

لیست تعمیرکاران کولرگازی در تهران

فن کولر گازی چیست؟

قبل از هر چیزی باید بدانیم فن چیست و چه وظیفه و عملکردی در کولر گازی دارد؟ کولر گازی برای کار کردن و روشن شدن نیاز به هوا دارد، این هوا را فن به داخل کولر گازی می‌رساند. پس می‌توان گفت که فن کولر گازی از قطعات بسیار مهم و پرکاربرد در کولر است که باید به درستی و بدون مشکل کار کند و اگر این اتفاق نیفتد، قطعا انتظارات شما از کولر گازی که همان هوای خنک و مطبوع در زمان کم است، اتفاق نخواهد افتاد و برآورده نخواهد شد.

علت کار نکردن فن کولر گازی

کند کار کردن و یا عدم کار کردن فن کولر گازی قطعا میتواند علل خاص خود را داشته باشد که در ادامه به هر کدام از آن‌ها جداگانه اشاره خواهد شد و همه دلایل را با هم بررسی خواهیم کرد. اگر کولر گازی شما سایبان ندارد حتما جهت آموزش ساخت سایبان کولر گازی کلیک کنید.

موتور فن کولر گازی

یکی از عواملی که سبب عدم فعالیت فن کولر گازی میشود، خراب بودن موتور فن است که موتور فن دو پروانه در اطراف خود دارد و با استفاده از بلبرینگ‌ها کار خود که چرخیدن و خنک کردن است را انجام می‌دهند. این بلبرینگ‌ها قطعات مصرفی هستند و به مرور و در اثر استفاده، خراب و فرسوده خواهند شد و نیاز به تعمیر و تعویض بلبرینگ فن کولر گازی پیدا می‌کنید.

در صورت خرابی و فرسودگی بیرینگ‌ها، موتور یا به درستی کار نخواهد کرد یا از کار خواهد ایستاد و در نتیجه یا دور فن کند خواهد شد یا اصلا نخواهد چرخید. می‌توانید با چرخاندن شفت موتور از صحت کارکرد موتور فن اطمینان حاصل کنید، اما اگر شفت‌ها محکم نبود و لقی داشت یا به درستی نمی‌چرخید باید بدانید که مشکل کار همین‌جاست. کولر گازی هر چند وقت باید سرویس شود؟

خازن کولر گازی

خازن‌ها قطعات حساسی هستند که ممکن است در اثر استفاده زیاد یا کم و زیاد شدن ولتاژ برق بسوزند. یکی از موارد دیگر عدم کارکرد درست فن کولر گازی یا کند شدن دور آن، می‌تواند سوختن خازن باشد. برای تست خازن و عملکرد آن، نیاز به یک مولتی‌متر دارید تا بفهمید خازن دلیل مشکل فن کولرتان است یا نه. اگر جریان الکتریکی در خازن وجود نداشت پس باید این قطعه را تعویض نمایید.

موتور دمنده کولر گازی

اگر موتور دمنده یا بلوور فن به درستی چرخش نداشته باشد باعث میشود تا فن هم به درستی کار نکند و در نتیجه کولر گازی یا اسپیلت عملکرد خوبی نداشته باشد. این قطعه در صورت خرابی باید حتما تعویض شود و قابل تعمیر نیست. علت کم و زیاد شدن باد اسپیلت برای چیست؟

سنسور کنترل دما

یکی دیگر از بخش‌هایی که سبب ایجاد دشواری در عملکرد فن کولر گازی خواهد شد، سنسور کنترل دما یا ترمیستور است. این قطعه دمای محیط و قطعات کولر گازی را اندازه می‌گیرد و همین میزان دما باعث روشن شدن یا نشدن فن کولر گازی خواهد شد. اگر این قطعه عملکرد درست و دقیقی نداشته باشد، باعث خواهد شد تا فن هم به وظیفه خود به درستی عمل نکند. برای تست این قطعه نیز نیاز به مولتی‌متر و اندازه‌گیری جریان الکتریکی آن دارید تا مطمئن شوید ترمیستور سالم است یا خیر. معرفی انواع گاز کولر گازی و بهترین گاز کدام است؟

خراب شدن ترموستات

خرابی ترموستات نیز باعث از کار افتادن فن کولر خواهد شد. ترموستات وظیفه دارد تا دمای محیط را به کولر گازی اعلام کند؛ پس اگر نتواند به وظیفه خود عمل کند، فن نیز روشن نخواهد شد و به همین ترتیب کولر گازی نمی‌تواند دمای هوا را به درجه‌ای که شما مد نظر دارید، برساند. برای تست ترموستات باز هم نیاز به یک مولتی‌متر دارید تا از وجود جریان الکتریکی در آن اطمینان پیدا کنید. چرا گاز کولر گازی کم می‌شود؟ می‌توانید دلایل و راهکارهای آن را در این صفحه از استاده مطالعه کنید.

دلایل بوی بد کولر گازی را اینجا بخوانید و با راهکارهای رفع آن آشنا شوید.

خرابی رله برد

رله برد یکی دیگر از قطعاتی است که خرابی آن ممکن است باعث خرابی یا درست کار نکردن فن کولر گازی شود. وظیفه رله برد در کولر گازی تامین ولتاژ مورد نیاز برای کارکرد قطعات است و در صورت خرابی به راحتی می‌توان آن را تعویض کرد، رله برد روی دستگاه قرار دارد.

در پایان

خرابی هر یک از قطعات ذکر شده باعث خواهد شد تا فن کولر گازی کار نکند یا دور آن کند شود و شما با عملکرد کولر خود دچار مشکل شوید. برای تعمیر یا تعویض هر یک از این قطعات می‌توانید خودتان دست به کار شوید ولی باید مراقب جریان برق باشید و یا می‌توانید از تعمیرکار کولر گازی در استاده کمک بگیرید.

طبقه بندی شده در