رنگ کردن صندلی چوبی، فلزی، پلاستیکی و مراحل رنگ آمیزی صندلی

رنک کردن صندلی

ضرورت رنگ کردن صندلی چیست؟ مگر صندلی را هم میتوان رنگ کرد؟ در طول زندگی صندلی­‌هایی وارد خانه ما شده­اند که هیچگاه برای خروج آنها از خانه برنامه­ای نداشته­ایم. آنها می­مانند کنار خانه، گوشه و کنار اتاقها و یا در آخر تنها سهم‌شان از وسایل خانه ما بودن جزیی از انباری شدن است.

رنگ کردن صندلی‌ها پیشنهاد ما این است! در یکی از روزهای استراحتتان، آنها را از مخفیگاهش بیرون بکشید به تعمیر صندلی خود بپردازید و سعی کنید به خاطراتی که آن صندلی سهمی در آن داشته‌­اند فکر کنید. شاید با کمی خلاقیت شما، آنها هم بتوانند نقش بیشتری در خاطرات آینده شما بازی کنند.

اگر صندلی­‌ها کمی مستعمل شده است حتی برای فضای نشستن در حیاط، باغ، ،ویلا یا تراس؛ با اندکی هزینه می‌توانید نشیمن گاهی با رنگ دلخواهتان داشته باشید. ما در این صفحه به بررسی نکاتی درباره رنگ کردن صندلی خواهیم پرداخت.

رنگ کردن صندلی چوبی

رنگ کردن صندلی چوبی

رنگ کردن صندلی میتواند یکی از ابتکارات ما باشد وقتی آن صندلی هنوز چهار پای سالم برای سرپا ماندن دارد. با کمی تغییر و رنگ کردن آنها میتوان به دکوراسیون داخلی خانه نیز رنگی دیگر بخشید، بدون آنکه هزینه­‌ای اضافه صرف کرده باشید.

برای شروع به رنگ کردن صندلی چوبی باید بفهمیم که جنس صندلی ما از چست؟ رنگی که در حال حاضر بر روی چوب دیده می شود چه جنس رنگ و یا چه نوع رنگی است؟ پس از فهمیدن آن تصمیم میگیرید که رنگ صندلی چوبی را به چه روش و با چه رنگی آن را رنگ کنید. سپس رنگ جدید آن صندلی را انتخاب می کنید و با توجه به شرایط بالا، نوع رنگ کاری شما مشخص می‌شود.

در رنگ کردن صندلی چوبی با اسپری رنگ چوب در در مدت زمان کوتاه‌تری میتواند شما را به صندلی دلخواهتان برساند. روش کار با اسپری به این ترتیب است:

 1. بایک دستمال صندلی را از هر گرد ، غبار و آلودگی پاک کنید.
 2. سپس برای رنگ کردن صندلی اسپری را با رعایت فاصله مناسب و آرام روی سطوح صندلی بیافشانید.
 3. می­توانید برای رسیدن به رنگهای ترکیبی در چند نوبت از رنگهای متفاوت با همخوانی بالا استفاده کنید تا به مرور رنگی با پرده­ای متفاوت ایجاد کنید.
 4. و در آخر از اسپری فیکساتور برای تثبیت رنگ استفاده کنید تا رنگ نهایی ماندگاری بیشتری پیدا کند.

و اما مراحل رنگ کردن صندلی‌های چوبی با قلم مو

 1. در قدم نخست سطح چوب را توسط سنباده یکدست کنید.
 2. در قدم بعد سطح مورد نظر را با یک لایه رنگ آستر و یا بتونه هموار و آماده­ی رنگ آمیزی کنید. به مدت یک شب صندلی را رها کنید تا کاملا خشک شود.
 3. برای رنگ کردن صندلی و رسیدن به رنگی کاملا پایدار و با کیفیت در یک نوبت دیگر کل صندلی را سنباده بزنید. دقت داشته باشد که تمام خلل و فرج آستر یا بتونه به خوبی یکدست شود. پس از اتمام سنباده زنی یک لایه دیگر از آستر را روی صندلی اجرا کنید و یک شب دیگر برای خشک شدن آستر دوم صبر کنید.
 4. و اما در مرحله اصلی رنگ کردن صندلی، رنگ مورد نظر نهایی را با قلم مو بزنید. صبر کرده تا خشک شود، سنباده­ای دیگر کشیده و مجددا همان رنگ اصلی را بدون آنکه ردی از خود به جا بگذارد به صندلی بزنید.
 5. در مرحله نهایی نوبت به اسپری محافظ رنگ اصلی می­رسد که باید در دو نوبت به تمام سطوح رنگ شده زده می­شود.

اگر تمام مراحل را با دقت اجرا کنید شما صاحب یک صندلی چوبی زیبا خواهید شد.

رنگ کردن صندلی فلزی

رنگ کردن صندلی فلزی

برای آنکه رنگ را با بهترین کیفیت ممکن روی فلز اجرا کنید در مرحله اول رنگ کردن صندلی فلزی با استفاده از فرچه سیمی سطوح زنگ زده را تمیز کنید. هرچه از زنگارها باقی ماند را با سنباده یا همان پوست آب و یا سنباده بلوکی کاملا از بین ببرید. این عمل مایه­ی یکنواختی نتیجه کار خواهد بود.

در مرحله بعد با کمک بتونه فلزی نا همواری‌ها را صاف کرده و مجدد سطوح را با سنباده هموار کنید. قبل از رنگ کردن صندلی‌های فلزی همه­ی سطح آن را با پارچه کتان از آلودگی­ها و گرد و خاک ها پاک کنید و منتظر بمانید تا سطح بتونه زده شده کاملا خشک شود.

حالا وقت آن رسیده که رنگ کردن صندلی فلزی را شروع کنید. یک لایه از پرایمر یا آستری را با کمک قلم مو روی سطوح صندلی بزنید. اگر صندلی پر پیچ و خم است می­توانید از اسپری آستر استفاده کنید. به جای رنگ پرایمر از خود رنگ اصلی نیز می­توانید استفاده کنید.

و بالاخره رنگ نهایی را می­توانید با استفاده از رنگهای روغنی بر روی صندلی اعمال کنید. اسپری و قلم مو می‌تواند ابزار مناسبی برای کار باشند. این مرحله را چندین بار تکرار کنید تا به سطح رنگ دلخواه برسید. نکته مهم آنکه بین هر مرحله باید فاصله زمانی برای خشک شدن سطوح را رعایت کنید.

رنگ کردن صندلی پلاستیکی

رنگ کردن صندلی پلاستیکی
 • برای رنگ کردن صندلی پلاستیکی، سطوح آن را با پودر شوینده و پارچه یا اسفنج کاملا بشویید.
 • سطوح را با دقت سنباده بزنید زیرا رنگ بر روی زبری بهتر می­چسبد. بدلیل صاف بودن سطوح پلاستیکی مرحله سنباده زنی بسیار مهم خواهد بود.
 • قبل از رنگ کردن خاک سنباده را به طور کامل از سطح کار با کمک الکل و پارچه پاک کنید.
 • برای اجرای رنگ آستر در رنگ کردن صندلی‌های پلاستیکی به صبر و تکرار بیشتر احتیاج است. نباید سعی کنید تمام سطح کار را در یک نوبت رنگ کنید چون باعث شره کردن رنگ می‌شود پس به آهستگی این کار را انجام دهید. صندلی را به مدت دو ساعت در مکانی خشک و گرم قرار دهید تا چسبندگی آستر اولیه از بین برود.
 • در رنگ کردن صندلی پلاستیکی با کمک اسپری چند بار به رنگ آمیزی بپردازید تا به کیفیت مطلوب برسید و نیز مدت زمان مابین رنگ آمیزی را رعایت کنید تا صندلی به خشکی مورد نظر برسد. 

رنگ آمیزی صندلی

رنگ آمیزی صندلی

همانگونه که در بالا اشاره شد رنگ آمیزی صندلی می تواند مایه خرسندی شما از محصول نهایی شود. همچون هر کار دیگری رنگ آمیزی صندلی نیز محتاج صبر و حوصله است. با مطالعه این توضیحات شما میتوانید صندلی هایتان را هر ساله رنگ کنید و به تغییر دکوراسیون منزلتان با حداقل هزینه دست پیدا کنید.

در پایان

در این صفحه از خدمات آنلاین استاده ضمن رعایت نکات گفته شده باید بدانید که در رنگ آمیزی صندلی با ابزار متفاوت، احتیاج به حفاظت شما از بدنتان است. پس بنابراین استفاده از دستکش و عینک کار و تهویه مناسب هوای محل تعمیرات صندلی­ها را فرامرش نکنید. از زیبایی و رنگ کردن صندلی لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.