ممکن است هر فردی که از لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده می‌کند با پرپر زدن مانیتور مواجه شود. پرپر زدن مانیتور مختص به لپ تاپ نیست و برای مانیتور کامپیوتر نیز این مشکل به وجود می‌آید. در ادامه درباره علت پرپر زدن مانیتور کامپیوتر و همچنین علت پرپر زدن مانیتور لپ تاپ توضیح داده خواهد شد. همچنین در این محتوا از استاده مگ راهکار برطرف کردن مشکل پرپر زدن مانیتور کامپیوتر و لپ تاپ را نیز بررسی خواهیم کرد.

علت پرپر زدن مانیتور کامپیوتر و لپ تاپ

علت بروز این مشکل معمولا در کامپیوتر و لپ تاپ یکسان است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

حضور لوازم الکترونیکی در نزدیکی کامپیوتر و لپ تاپ

اولین و ساده‌ترین علت پرپر زدن مانیتور کامپیوتر و لپ تاپ حضور لوازم الکترونیکی در نزدیکی آن‌ها است. معمولا این موضوع برای افرادی که از کامپیوتر استفاده می‌کنند پیش می‌آید همچنین بیشتر در کامپیوترهای قدیمی این موضوع مشاهده شده است. یعنی زمانی که وسیله الکترونیکی مانند گوشی موبایل به کامپیوتر، مخصوصا مانیتور کامپیوتر نزدیک می‌شود این اتفاق می‌افتد.

البته ممکن است بعضی مواقع زمانی که گوشی زنگ می‌خورد مانیتور پرپر بزند. راهکار حل این مورد بسیار ساده است. شما باید سعی کنید در صورت بروز چنین مشکلی تا حد ممکن لوازم برقی را از کامپیوتر و مانیتور آن دور کنید.

وجود مشکل در مانیتور کامپیوتر و لپ تاپ

زمانی که مانیتور کامپیوتر و لپ تاپ آسیب ببیند و خراب بشود بدیهی است که با مشکلاتی از قبیل پرپر زدن مانیتور روبه‌روخواهید شد. در این صورت شما باید با کمک تعمیرکاران نمایندگی نسبت به بررسی و عیب یابی مانیتور کامپیوتر و لپ تاپ خود اقدام کنید. (علائم سوختن ال سی دی لپ تاپ و روش‌های تست LCD)

وجود مشکل در کارت گرافیک کامپیوتر یا لپ تاپ

مشکل کارت گرافیک کامپیوتر یا لپ تاپ در پرپر زدن صفحه

در ادامه درباره برطرف کردن مشکل در کارت گرافیک به صورت جداگانه برای کامپیوتر و لپ تاپ توضیح داده می‌شود.

برطرف کردن مشکل کارت گرافیک کامپیوتر

بعضی مواقع علت پرپر زدن مانیتور کامپیوتر درست نصب نبودن کارت گرافیک بر روی مادربرد کامپیوتراست. راهکار حل این مشکل به این صورت است که باید ابتدا کامپیوتر را خاموش کنید. سپس کیس را باز کنید و پس از پیدا کردن کارت ویدیو از درست وصل بودن آن اطمینان حاصل کنید. 11 دلیل نمایش صفحه آبی ویندوز معروف به صفحه مرگ ویندوز را در این صفحه بخوانید.

همچنین برای بروزرسانی درایور کارت گرافیک کامپیوتر باید به سایت سازنده کارت گرافیک کامپیوتر مراجعه کنید. سپس مدل کارت گرافیک را سرچ کنید و بروزترین درایور را انتخاب و دانلود و نصب کنید.

شما برای اینکه متوجه بشوید که آیا مشکل از اتصال کارت گرافیک روی مادربرد است یا خیر باید به صورت زیر عمل کنید.

 1. ابتدا باید کامپیوتر را خاموش کنید.
 2. کارت ویدیو را بردارید.
 3. کابل مانیتور را به کارت پردازنده یا کارت ویدیویی دوم که کارت قدیمی را جایگزین کرده‌اید وصل کنید.
 4. بررسی کنید که مشکل برطرف شده است یا خیر. اگر مشکل هنوز هم ادامه داشت، مشکل از کارت گرافیک نیست و باید به بررسی علت‌های دیگر پرپر زدن مانیتور کامپیوتر بپردازید.

برطرف کردن مشکل کارت گرافیک لپ تاپ

برای اطلاع یافتن از شرایط تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ و هزینه تعمیر چیپ گرافیک کلیک کنید.

گاهی مواقع علت پرپر زدن مانیتور لپ تاپ وجود مشکل در کارت گرافیک آن است. در لپ تاپ دلیل بروز این مشکل درست نصب نبودن و یا به روز نبودن کارت گرافیک است. راهکار برطرف کردن این مشکل بسیار ساده است.

نحوه بروزرسانی درایور کارت گرافیک لپ تاپ

 1. ابتدا باید وارد سایت لپ تاپ خود شوید.
 2. سپس باید مدل لپ تاپ را سرچ کنید.
 3. حال شما با همه درایورهای به روز مواجه می‌شوید. به روزترین درایور را انتخاب و سپس دانلود و نصب کنید.

11 دلیل نمایش صفحه آبی ویندوز معروف به صفحه مرگ ویندوز را در این صفحه از استاده مطالعه کنید.

وجود نوسان برق، علت پرپر زدن مانیتور کامپیوتر

گاهی اوقات نوسان برق علت پرپر زدن مانیتور لپ تاپ و کامپیوتر است. برای اطمینان داشتن از صحت ارسال جریان برق به کامپیوتر و لپ تاپ از فرد ماهر و برقکار کمک بخواهید زیرا این مورد امری تخصصی است.

وجود مشکل در کابل رابط، پنل مانیتور و یا فلت لپ تاپ و کامپیوتر

علت پرپر زدن مانیتور لپ تاپ

برای مطمئن شدن از اینکه دلیل بروز این مشکل از موارد ذکر شده می‌باشد یا خیر شما می‌توانید از یک مانیتور دیگر استفاده کنید. یعنی شما کامپیوتر یا لپ تاپ را به مانیتور دیگری وصل کنید و سپس به تصویر آن دقت کنید. اگر مشکل برطرف شد باید نسبت به تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر اقدام کنید. پیشنهاد ما به شما کمک گرفتن از تعمیرکاران نمایندگی است تا با مهارت کافی نسبت به عیب یابی و تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ اقدام کنند.

در صورتی که مشکل از کابل باشد شما باید به نحوه اتصال و همچنین سالم بودن کابل مورد نظر توجه کنید. اگر کابل با پیچ وصل شده است با استفاده از پیچ‌گوشتی آن را محکم کنید تا به طور درست به کیس و یا مانیتور متصل شود. اگر با انجام این امور مشکل برطرف نشد از یک کابل سالم کمک بگیرید و آن را جایگزین کابل قبلی کنید.

مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، علت پرپر زدن مانیتور کامپیوتر

ممکن است علت پرپر زدن مانیتور کامپیوتر و لپ تاپ همین موضوع باشد. برای برطرف کردن مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری به دو راه حل ذکر شده در ادامه مطلب توجه کنید.

روش اول(برای برطرف کردن مشکل پرپر زدن مانیتور لپ تاپ و کامپیوتر هنگام روشن شدن آن‌ها)

 • وارد قسمت کنترل پنل کامپیوتر و لپ تاپ شوید.
 • گزینه services را انتخاب کنید.
 • در صفحه جدید باز شده گزینه desktop windows manager session manager را انتخاب کنید.
 • وارد قسمت start up type شوید. در این قسمت گزینه disable را فعال کنید.

در صورتی که در آینده به غیرفعال سازی این گزینه نیاز داشتید می‌توانید تمامی مراحل بالا را انجام دهید و این گزینه را غیرفعال کنید.

روش دوم

در صورت اذیت شدن چشم‌هایتان در اثر پرپر زدن مانیتور لپ تاپ و کامپیوتر می‌توانید مراحل زیر را برای حل کردن این مشکل انجام دهید:

 • وارد قسمت کنترل پنل لپ تاپ و کامپیوتر شوید.
 • به قسمت display مراجعه کنید.
 • در پنجره جدید باز شده وارد قسمت setting شوید.
 • گزینه advanced را انتخاب کنید
 • در پنجره جدید باز شده وارد قسمت monitor شوید.
 • گزینه screen refresh rate را تنظیم کنید و تغییر دهید.(برای تنظیم این گزینه به این موضوع توجه کنید که هر چه مقداری که تنظیم می‌شود بیشتر باشد میزان پرپر زدن تصویر کمتر خواهد شد. پس می‌توانید مقدار معین را کمی بیشتر کنید تا مشکل برطرف شود.)

طبقه بندی شده در

با برچسب در