تصور کنید در یک روز شلوغ کاری لپ تاپ خود را روشن می‌کنید و با صفحه‌ای سیاه و یا تاریک مواجه می‌شوید. اگر فرد منفی نگری باشید یه اولین چیزی که فکر می‌کنید سوختگی ال سی دی آن است. اما پیش از اینکه ذهن خود را به این سمت و سو ببرید پیشنهاد می‌کنیم با علائم و مشخصاتی که یک لپ تاپ با ال سی دی سوخته دارد آشنا شوید تا در زمان تعمیر ال سی دی لپ تاپ بتوانید با آگاهی بیشتر این کار را انجام دهید.

در این صفحه علاوه بر مطلب گفته شده روش‌ تست سوختن ال سی دی لپ تاپ را حین تعمیر لپ تاپ هم به شما آموزش می‌دهیم پس با ما همراه شوید.

عوامل موثر در سوختن ال سی دی لپ تاپ

ال سی دی جزء بخش‌هایی از لپ تاپ است که بسیار آسیب پذیر بوده و ممکن است با کوچکترین ضربه‌ای هم خراب شود. پس پیش از اشاره به علائم سوختگی این نکته را در نظر داشته باشید که همواره از لپ تاپ خود به خوبی و مخصوصا در برابر ضربه مراقبت کرد. به عنوان مثال با خرید محافظ‌هایی که در بازار وجود دارد می‌توانید تا حدودی این مسئله را کنترل کنید. هارد SSD چیست ؟ 3 تا از معایب هارد SSD

در مواردی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم احتمال سوختن ال سی دی لپ تاپ وجود دارد اما باز هم بهتر است برای مطمئن شدن، آن را با روش‌هایی که بیان می‌کنیم تست کنید.

11 دلیل نمایش صفحه آبی ویندوز معروف به صفحه مرگ ویندوز را در این صفحه از استاده مطالعه کنید.

آب خوردن صفحه لپ تاپ

خیس شدن و بدتر از آن خیس ماندن لپ تاپ یکی از بدترین اتفاقات ممکن برای لپ تاپ است. بنابراین در صورتی که صفحه نمایش شما بالا نمی‌آید و می‌دانید که دچار آب خوردگی شده است امیدی به بهبود عملکرد آن نداشته باشید و احتمالا صفحه LCD  لپ تاپ سوخته است و باید به فکر جایگزین کردن ال سی دی سوخته باشید. اما اینکه بدانید تعویض LCD لپ تاپ بهتر یا تعمیر آن توصیه میکنیم مطالب این صفحه از استاده را از دست ندهید.

شکستن صفحه لپ تاپ

ضربه خوردن لپ تاپ هم به همان بدی آب خوردن است. در مواردی این ضربه چنان شدید است که سبب شکستگی صفحه می‌شود و گاهی پیکسل‌ها می‌سوزند و از بین می‌روند.

نوسانات برق

در صورتی که لپ تاپ شما مستقیم به برق وصل باشد و نوسانات زیادی داشته باشید احتمال سوختگی پیکسل‌های صفحه ال سی دی وجود دارد. میتوانید علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ را اینجا بخوانید.

علائم و نشانه‌های LCD سوخته

در موارد زیر لپ تاپ شما احتمالا دچار سوختگی LCD لپ تاپ و یا مشکلی در ال سی دی شده است و بهتر است آن را نزد یک تعمیرکار لپ تاپ متبحر ببرید.

6 علت پرپر زدن مانیتور کامپیوتر را در این صفحه از استاده بخوانید

صفحه لپ تاپ کاملا سیاه است: اگر شما لپ تاپ خود را روشن کرده‌اید ولی صفحه آن سیاه است و یا با باز و بسته کردن لپ تاپ صفحه آن دچار پرش می‌شود، احتمالا مشکل از ال سی دی آن است.

صفحه لپ تاپ خیلی تاریک است: اگر صفحه نمایش شما بالا می‌آید اما خیلی تاریک است و یا در حین کار ناگهان تاریک می‌شود نیز آن را پیش یک متخصص تعمیر لپ تاپ ببرید.

صفحه ال سی دی به رنگ صورتی و یا سیاه در می‌آید: در این حالت هم که بعد از مدتی صفحه سیاه و یا صورتی می‌شود هم می‌توان به سوختگی ال سی دی مشکوک شد.

تصویر لپ تاپ پرش دارد و به اصطلاح چشمک می‌زند: اگر پس از مدتی استفاده از لپ تاپ صفحه دچار پرش‌های زیاد شد و دیگر نتوانستید به درستی صفحه را ببینید درصد زیادی احتمال آسیب به ال اسی دی وجود دارد.

بخشی از صفحه دچار هاله سیاهی شده است و تاریک است: معمولا تاریک شدن قسمتی از صفحه سوختن تعدادی از پیکسل‌ها را به همراه دارد و امکان پیش روی آن هم زیاد است.

صفحه سیاه و سفید می‌شود: اگر لپ تاپ شما روشن می‌شود و صفحه خاموش و روشن می‌شود هم احتمال آسیب ال سی دی نیز هست.

خط‌های رنگی و عمود بر صفحه روی آن مشاهده می‌کنید: از دیگر نشانه‌های سوختن ال سی دی لپ تاپ نمایش خط‌هایی روی صفحه است که معمولا هم رنگی هستند و از بین نمی‌روند.

تست سوختگی ال سی دی

اتصال مانیتور خارجی با VGA؛ برای تشخیص قطعی اینکه lcd ایراد دارد یا خیر اقدام زیر را انجام دهید:

یک مانیتور دیگر را با VGA  به لپ تاپ اتصال دهید. در صورتی که لپ تاپ شما کار کرد و اختلالی در روشن شده آن به‌‌وجود نیامد یعنی خرابی لپ تاپ شما از ال سی دی آن است و با تعویض آن مشکل حل می‌شود.

سخن آخر

در تمامی موارد بالا لپ تاپ روشن می‌شود و با بالا آمدن صفحه شاهد مشکلاتی در آن هستیم. در این حالت سعی کنید اول آن را تست کنید و سپس حتما در صورت سوختن ال سی دی لپ تاپ خود را پیش یک فرد متخصص ببرید تا بتواند مشکل آن را دقیق حل کند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در