معمولاً به دلیل استفاده طولانی مدت، در طول زمان فوم‌های مبل دچار فرورفتگی شده و خراب می‌شوند. از این رو اکثر افراد به فکر تعمیر مبل به عنوان راه‌حل این مشکل بر خواهند آمد. معمولاً ایرادات خرابی اسفنج و فوم مبل از طریق تعمیر برطرف می‌شود که قیمت بسیار به صرفه‌تری را نسبت به هزینه‌های تعویض مبل خواهد داشت. در این صفحه از “استاده” قصد داریم که به شکل مجزا به بیان توضیحاتی در مورد تعویض و تعمیر فوم مبل و رفع ایرادات آن بپردازیم.

متخصصین تعمیرات مبل در استاده

تعمیر فوم مبل

تعمیر فوم مبل

گاهی اوقات ایرادات تا حدی است که باید به فکر خرید مبل نو باشید، اما در برخی از موارد نیز می‌توانید با رفع چند ایرادات موجود آنها را دوباره کاربردی سازید. بنابراین اگر به فکر تعمیر فوم مبل هستید یعنی باید به فکر رفع فرورفتگی‌های موجود در مبل باشید. در واقع شاید مبلمان شما در ظاهر سالم باشد اما ممکن است هنگام نشستن، در مبل فرو بروید که دلیل این مشکل بافت مبل می‌باشد که با تعمیر فوم مبل رفع خواهد شد.

فوم مبل در انواع مختلفی ساخته می‌شود که مدت زمان کارکرد آن در مقایسه با اسفنج‌های معمولی زیادتر می‌باشد. به عنوان مثال فوم سرد مبل مقاومت بالا و طول عمر زیادی دارد. تعمیر فوم مبل معمولاً در جهت تعمیر نشیمن مبل صورت میگیرد که با توجه به نوع مبلمان و میزان ایرادات مشخص میشود. در بعضی از مبلمان لازم است که فوم کامل تعویض شود، اما در برخی از اوقات نیز تعمیر فوم صرفا با چند تکه فوم صورت می‌گیرد.

تعویض اسفنج مبل

مبلمان راحتی معمولاً خیلی زودتر از مبلمان دیگر به دلیل استفاده روزانه نیاز به تعمیر پیدا خواهد کرد. به همین خاطر در این موارد تعمیر فوم مبل شامل تعویض اسفنج مبل و جایگذاری اسفنج مرغوب دیگر نیاز ما را برای داشتن مبلی جدید تامین خواهد کرد.

معمولاً اگر فنر زیرین مبل ایرادی نداشته باشد، تعویض اسفنج مبل به راحتی و سریع صورت می‌گیرد. اما اگر فنر شکسته باشد باید فنرهای مبل نیز تعویض شوند.برای تعویض فوم مبل باید روکش مبل جدا شده و رویه کوبی مبل و همچنین تعویض فنر و اسفنج صورت گیرد.

اسفنج مبل، ابر معمولی است اما در ضخامتهای مختلف می‌باشد که در کف مبل، تکیه‌گاه مبل و در صورت نیاز دسته‌های مبل استفاده می‌شود. انعطاف اسفنج در مبل باعث ظاهر زیبای مبل می‌شود؛ به همین دلیل اگر آسیب ببیند بهتر است که حتماً و خیلی سریع به تعویض اسفنج مبل بپردازید تا مشکلی برای فنرهای مبل رخ ندهد.

تعمیر فوم مبل در خانه

چسب کاری فوم مبل در خانه

می‌توانید با توجه به چند نکته مد نظری، به تعمیر فوم مبل در خانه بپردازید. البته توجه داشته باشید که این مراحل برای مبل‌هایی که دارای لمسه دوزی مبل می‌باشند نباید استفاده شود، زیرا این یک کار تخصصی است و باید به متخصص آن مراجعه کنید. برای انجام این کار بر طبق مراحل زیر اقدام کنید:

 1. بخش‌هایی را که در مبل نیاز به بازسازی دارد مثل رویه پشت و جلو، کوسن، دسته‌های مبل، زیر مبل و… را چک کنید.
 2. مقدار پارچه مبلی مورد نیاز و هزینه آن را بررسی و آماده کنید.
 3. اجزای مبل را جدا کرده و فوم‌های موجود در آن را خارج کنید.
 4. در این مرحله به تعمیر فوم مبل در خانه پرداخته و فوم جدید را به مبل با استفاده از اسپری چسب بچسبانید. در قسمت جلویی مبل و دسته‌ها باید فوم‌ها را بپوشانید.
 5. سپس با استفاده از پارچه‌های ارزان قیمت تمام درزهای مبل را بپوشانید.
 6. پارچه را بر روی مبل بزنید و با منگنه آن را به مبل متصل کنید.
 7. می‌توانید در این مرحله از تعمیر فوم مبل در خانه برای اتصال کامل پارچه به مبل از مقداری چسب نیز استفاده کنید.
 8. همچنین برای پوشاندن لبه‌های مبل نیز از تسمه‌های فلزی انعطاف‌پذیر که به پارچه می‌چسبد، استفاده کنید و با استفاده از چکش تسمه را به خوبی به پارچه محکم کنید.
 9. برای تکیه‌گاه مبل نیز اول بخش بالایی مبل و درزها را با مقوا و پارچه‌ها کامل بپوشانید و سپس پارچه مبل را با منگنه به خوبی بر مبل ثابت کنید.
 10. باقی‌مانده پارچه را نیز بر پشت مبل کشیده و در آخر در زیر مبل تمام پارچه را جمع کنید و منگنه بزنید.
 11. توجه داشته باشید که در صورت نیاز به رنگ کاری مبل حتما نکات مهم آن را به صورت اصولی بیاموزید و انجام دهید.

تعویض فوم مبل

روکش فوم مبل

اگر تشک مبل شما از نوع تشک دوبل می‌باشد باید حتماً به تعویض فوم مبل داخل تشک نیز بپردازید. البته در این مورد نیاز به برش اندازه‌های فوم به میزان رویه تشک برای تعویض فوم مبل دارید. اما همچنین می‌توانید از فوم قالبی نیز استفاده کنید. در زمان خرید فوم برای انجام تعویض فوم مبل به تراکم بالا و HR آن توجه داشته باشید. هر چه انعطاف‌پذیری و HR فوم بالاتر باشد، طول عمر و کیفیت فوم نیر بالاتر خواهد بود.

در پایان:

توجه داشته باشید که بهتر است از مبلمان درست و به خوبی مراقبت کنید تا بعداً به فکر تعمیر فوم مبل و دردسرهای آن نباشید. مانع از پریدن روی مبل شوید و جای کوسن‌های مبل را تغییر داده تا از صاف شدن و گود رفتن آنها پیشگیری شود. ولی بهرحال در صورتی که به این مشکل برخورد کردید می توانید به راحتی و با اندکی از تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید و یا خودتان دست به‌کار شوید.

طبقه بندی شده در