تعمیر جک کابینت آشپزخانه پمپی و گازی امکان‌پذیر نیست!

تعمیر جک کابینت آشپزخانه

یکی از این یراق آلات همان جک‌های کابینت هستند که در مدل‌های متنوعی در بازار موجودند. این جک‌ها نقش آرام بند را ایفا می‌کنند. ولی اگر روزی در عملکردشان اختلالی پیش بیاید دیگر کارایی لازم را نخواهند داشت و حتی ممکن است صدماتی را هم به بار بیاورند و نیازمند تعمیر کابینت آشپزخانه شوید. در این صفحه از خدمات آنلاین “استاده” سعی داریم راه‌کارهایی برای تعمیر جک کابینت آشپزخانه بیان کنیم.

انواع جک کابینت

برای تعمیر و یا تعویض جک کابینت مناسب است از نوع آن اطلاع پیدا کرد. البته باید توجه داشته باشید که برای هر مدل کابینت ممکن است جک خاص و متفاوتی نصب شود که متناسب با نوع و مکان قرارگیری کابینت مورد نظر باشد. انواع جک کابینت:

 1. جک پمپی یا گازی
 2. جک اتوبوسی یا آسانسوری
 3. جک‌های اونتوس

1- جک پمپی یا گازی کابینت: جک پمپی را ممکن است با عنوان جک گازی نیز شنیده باشید که هردو یک مدل هستند. دلیل نامگذاری جک پمپی یا گازی به این دلیل است که گاز موجود در داخل این نوع جک راحتی باز و بسته شدن درب کابینت را برای شما به ارمغان می‌آورد. جک مورد استفاده کابینت‌هایی که به بالا باز می‌شوند جک پمپی است مثل کابینت بالای سینک ظرفشویی. جنس جک پمپی یا گازی از فلز و پلاستیک می‌باشد پس یکی از ویژگی‌های این نوع جک مقاومت و استحکام زیاد است.

از دیگر ویژگی های جک پمپی می‌توان به قیمت مناسب آن اشاره کرد. هر کابینت عرض درب و وزن مختلفی دارد که در این صورت باید از جک پمپی یا گازی مناسب با آن استفاده کرد چون جک پمپی یا همان گازی در قدرت‌های مختلفی موجود هستند که از جمله از آنان می‌توان به جک پمپی80نیوتون که مناسب درب‌های70سانتی متری است و جک 100نیوتون که مناسب درب از 70 تا 100 سانتی متر و همینطور جک 120 نیوتون که مناسب درب‌های بالای یک متر است نام برد. البته جک60 و 150 نیوتون هم در بازار موجود است.

پس باتوجه با انواع جک پمپی یا گازی باید در خرید آن‌ها دقت به خرج بدهید و یک سری اصول را رعایت کنید. به طور مثال زمانی باید جک با قدرت کمتر خریده شود که عرض درب کابینت کمتر باشد و همینطور زمانی جک با قدرت بیشتر استفاده می‌شود که عرض درب کابینت بیشتر باشد. پایین بودن وزن درب کابینت با پایین بودن قدرت جک رابطه مستقیم دارد و در هنگام خرید جک باید به این موضوع هم توجه کرد.

2-جک اتوبوسی یا آسانسوری: جک اتوبوسی یا آسانسوری درب کابینت را به صورت افقی باز می‌کنند و دلیل نامگذاری آنان به این اسم این است که کارکرد این جک مثل درب اتوبوس است. سایزهای متفاوتی از این جک وجود دارد که از 60به90 و 90به120 است. همچنین در هنگام خرید جک اتوبوسی باید به عرض کابینت توجه کنید چون برای کابینتی با عرض کمتر از 60 نمی‌توان جک اتوبوسی استفاده کرد.

جک اتوبوسی دو نوع آرام بند و معمولی را شامل می‌شود که جک آرام بند کابینت چون سرعت باز و بسته شدن کابینت را کنترل می‌کند بااین نام یاد می‌شود. همچنین لازم به ذکر است از دلایل دیگر نامیدن این جک به نام آرام بند داشتن پیچ تنظیم سرعت بسته شدن درب است اما جک معمولی با سرعت باز و بسته می‌شود.

3-جک اونتوس کابینت: این نوع از جک‌ها که پیشرفته هم می‌باشند انواع گوناگونی دارند مانند جک اونتوس HF یا دو درب ، جک اونتوس HS ، جک اونتوس HK ، جک اونتوس HK-S ، جک اونتوس HK-XS

 • جک اونتوس HF یا دو درب : این جک از قابلیتی ویژه برخوردار است که می‌تواند دو درب کابینت را به‌طور یکجا باز کند و معمولا برای کابینت‌هایی که در مکانی با سقف بلند قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • جک اونتوس HS : بر خلاف جک قبلی این جک برای کابینت‌هایی که در مکانی با سقف کوتاه قرار گرفته است مناسب است چون کارکرد این جک به گونه ای است که درب به صورت زاویه دار باز می‌شود.
 • جک اونتوس HK : از این جک می‌توان در قسمت بالای یخچال و کابینت استفاده کرد و همچنین برای چرخیدن در جای خود به محیط کمی نیاز دارد.
 • جک اونتوس HK-S : از این جک برای کابینت‌های دیواری کوچک استفاده می‌کنند.
 • جک اونتوس HK-XS : این جک از اندازه کوچکی برخوردار است و برای کابینت‌هایی با عمق کم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • همچنین می‌توان از انواع دیگر جک‌های کابینت به جک ساعتی ، جک بازویی ، جک‌های بالا باز و پایین باز کابینت نیز اشاره کرد.

روش تعمیر جک کابینت پمپی یا گازی

در ادامه ابتدا علل خرابی جک کابینت را اشاره خواهیم کرد سپس روش تعمیرات آن را بیان می‌کنیم:

خراب شدن جک کابینت آشپزخانه دلایل متفاوتی دارد که عبارتند از:

 1. جک خراب است و درب بالا نگهداشته نمی‌شود
 2. تناسب نداشتن بین وزن درب کابینت و تحمل جک
 3. خرابی جک کابینت به دلیل روغن نداشتن در قطعات درب
 4. خرابی جک درب کابینت به‌خاطر شکسته شدن اجزای آن
 5. نصب جک کابینت در جهت اشتباه
 6. جنس نامناسب جک کابینت
 7. مستهلک شدن جک در اثر استفاده مداوم
 8. نگهداری نادرست از جک درب کابینت

1. جک خراب است و درب بالا نگه‌داشته نمی‌شود

برای تعمیر این مورد کافی است جک جدیدی از بازار تهیه کنید و به راحتی از قسمت پیچ‌ها، پیچ جک قدیمی را با پیچ گوشتی نوک تیز باز کنید و جک جدید را به جای آن بندازید تا چفت شود و سپس پیچ‌های آن را محکم کنید. به راحتی این کار را در منزل می‌توانید انجام دهید و مشاهده کنید که درب کابینت درست شده است.

2. تناسب نداشتن بین وزن درب کابینت و تحمل جک

در صورتی که نکات گفته شده در قسمت‌های پیشین را برای خرید جک مناسب برای کابینت رعایت نکرده باشید با مشکل عدم تناسب بین وزن درب کابینت و تحمل جک مواجه خواهید شد و جهت تعمیر آن باید جک متناسب با درب کابینت را انتخاب کنید و تعویض نمایید.

در صورت بروز مشکل بین وزن درب کابینت و تحمل جک، برای عیب یابی و حل این مشکل شما می‌توانید جک مناسب را برای کابینت خریداری کنید و یا می‌توانید از دو جک هم زمان برای کاهش فشار وارده به کابینت استفاده کنید. همانطور که پیشتر به آن اشاره شد می‌توانید پیچ‌های جک قبلی را باز کنید و جک جدید را ببندید.

3. خرابی جک کابینت به دلیل روغن نداشتن در قطعات درب

در صورت بروز این مشکل امکان دارد هنگام باز و بسته کردن درب کابینت متوجه صدایی بشوید. برای تعمیر این مشکل جک کابینت آشپزخانه باید روغن کاری کنید. میان نقطه ای که جک و درب متصل شده اند روغن بریزید و از زیاد ریختن روغن جلوگیری کنید.

برای جک‌هایی که افقی بسته می‌شوند باید با روغن‌دان، روغن به داخل درز وسط جک ریخته شود و برای جک‌های بازویی باید روغن را ازنقطه‌ای که میله به بازویی متصل شده وارد جک کنید و درب کابینت را چندین بار باز و بسته بکنید تا روغن به تمامی قسمت‌های نفوذ کند.

توجه داشته باشید که در صورت بروز مشکل کندی در باز و بسته شدن درب کابینت زمانی که از جک پمپی در کابینت شما استفاده شده است برای تعمیر جک کابینت آشپزخانه قبل از روغن کاری از یک متخصص کمک بگیرید زیرا در ساختار این نوع جک روان کننده وجود دارد و ممکن است با روغن کاری یا روغن کاری بیش از حد به مکانیزم این جک آسیب برسانید.

4. خرابی جک درب کابینت به‌خاطر شکسته شدن اجزای آن

در جک فنری وجود دارد که وظیفه اش در آن باز و بسته کردن درب کابینت آشپزخانه است و زمانی که این قطعه یا قطعات دیگر شکسته شوند ممکن است به جک کابینت آسیب برسانند و باعث خرابی آن شوند.

درصورت بروز چنین اتفاقی با تعمیر جک مشکل حل نمی‌شود و باید آن را تعویض کنید چون در این حالت جک به طور کامل آسیب دیده و امکان تعمیر جک کابینت آشپزخانه وجود ندارد.

5. نصب جک کابینت در جهت اشتباه

برای نصب جک کابینت باید به طور دقیق و اصولی عمل شود که در غیر این صورت باعث خرابی جک کابینت می‌شود و نیازمند تعمیر جک کابینت آشپزخانه است.

برای تعمیر جک کابینت آشپزخانه هنگامی که جک پمپی یا گازی کابینت در جهت اشتباه نصب شود حتما باید توجه داشته باشید که در زمان نصب جک کابینت بازوی استیل جک در جهت پایین قرارگرفته باشد. اگر جک پمپی در جهت اشتباه نصب شود رطوبت در بالای پمپ تجمع می‌کند و در صورت ورود رطوبت به پمپ گاز موجود در جک پمپی یا گازی خارج می‌شود و جک کابینت شما خراب می‌شود. در صورت نصب جک کابینت در جهت اشتباه تعمیر کارساز نیست و باید جک پمپی را تعویض کنید.

6. جنس نامناسب جک کابینت

اگر در هنگام خرید جک برای کابینت به جنس آن توجهی نکنید و از جنس‌های نامناسب استفاده کنید باعث کاهش عمر جک کابینت می‌شوید و در این صورت بر احتمال خرابی جک کابینت می‌افزایید.

7. مستهلک شدن جک در اثر استفاده مداوم

مشخص است که با گذشت زمان و استفاده از کابینت و کارکردن جک‌ها آن‌ها مستهلک شوند با دیدن این مشکل می‌توانید به تعویض جک‌های گازی بپردازید.

8. نگهداری نادرست از جک درب کابینت

اگر بیش از اندازه از مواد شوینده برای تمیز کردن کابینت استفاده کنید ممکن است باعث ایجاد زنگ زدگی در بخش‌هایی از جک کابینت شوند و همین مشکل سبب بروز مشکلاتی از قبیل کند شدن حرکت جک کابینت و در نهایت خرابی آن شود. پس هرگز موادشوینده و پاک کننده را به طور مستقیم روی جک کابینت آشپزخانه نریزید.

در خرید جک‌های پمپی به کیفیت بازوی استیل و قسمت پمپ توجه کنید. در صورت استفاده از انواع نامناسب جک پمپی با مشکل خارج شدن گاز و از کارافتادن جک مواجه خواهید شد.

توجه کنید که استفاده بیش از پانزده مرتبه از جک پمپی در طی یک دقیقه و یا کمتر موجب از کار افتادن پمپ جک می‌شود.

سخن آخر

به طور کلی در صورت رعایت یک سری نکات ساده شما می‌توانید عمر این جک کابینت (پمپی یا گازی) را بالا برده و از آن‌ها انتظار کارکرد طولانی‌تری داشته باشید از مهم‌ترین این نکات انتخاب جک مناسب کابینتتان است. در صورتی که از جک‌های ضعیف‌تر برای درب کابینت خود استفاده کنید، جک تحمل سنگینی درب را ندارد و خیلی زود می‌شکند و درصورتی‌که از جک قوی‌تر استفاده گردد به لولاها فشار وارد کرده و جک محکم به بیرون پرتاب می‌شود.

علاوه بر این‌ها تعداد زیاد باز و بسته کردن درب کابینت باعث می‌شود جک گازی داغ شود و به هوابندهای داخل آن آسیب وارد کند و شما را نیازمند تعمیر جک کابینت آشپزخانه کند. اگر هوابندها آسیب ببینند، ورود و خروج گاز داخل سیلندر (نیتروژن)  به درستی صورت نمی‌گیرد و عملکرد جک را مختل می‌کند.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. ناشناس گفت:

  سلام.چیزی به دانستنی هام افزوده نشد.فقط بلاجبار متن شمارو خوندم همین

 2. یاعلی گفت:

  سلام . دوستان یه راه حل بلدم که وقتی جک خراب شد یه جورایی بازم ازش استفاده کنید. البته فکر میکنم اونایی که مستاجرهستن این قطعه را باید عوض کنن چون فک کنم این قطعه مصرفی باشه

  وقتی که جک خراب شد یه بست گاز رو تا آخر باز میکنید بهد یه دو سانت شلنگ آب میبریم میندازیم زیر بست گاز و جک رو تا آخر باز میکنیم و بست گاز رو میبندیم تاسفت بشه . البته این کار برای جک کابینت بالای آبچکان کاربرد داره که اکثرا باز هست

 3. زنجان گفت:

  آقا آخر کلام ختم کلام دراین دوره وزمانه هیچ چیز را تعمیر نمی‌کنند یعنی تعمیر کاری وجود ندارد و فقط وفقط همه تعویض کارندکه این کار هم از دست خیلی ها بر می آید ،ومن اله توفیق

 4. شاهرخ گفت:

  واقعا شرکت های تولید کننده برای سودجویی بیشتر به سمت یک بار مصرف سازی پیش رفتع اند
  از ظروف غذا و پذیرایی بگیرید تا وسایل صنعتی و ….
  دوران تعمیر را خیلی ها گذشته می پندارند
  ولی یکی از اون کارهای جهادی مسولین ما در این دوران تحریم و فشار و سختی معیشت مردم، اینه که از شرکت هایی که به ابن امور تعمیراتی می پردازد حمایت بکند و بجای تعوض فرهنگ نگهداری و تعمیر را جا بیاندازند.
  متاسفانه فرهنگ ما را با تعویض کاری استحاله کرده اند .
  این بنده های خدا هم مقصر نیستند ولی بهتره که در تیتر زدن وقت مردم رو نگیرند.

  • مدیر محتوا استاده گفت:

   درود بر شما کاربر محترم استاده
   سپاس از اظهار نظر خود
   تیتر محتوا تغییر یافته است.
   بهترین باشید.

 5. محمدرضا گفت:

  دوستان عزیزمون که متخصص شده اند فقط تعویض کارند.

 6. ناشناس گفت:

  فقط تو تیتر زدین تعمیر ولی تو توضیحات حرفی از تعمیر نبود فقط تعویض رو پیشنهاد کردین!درب بالای آبچکان رو که ۵ ساله نصب کردیم شاید یبار در سال بازوبسته میکنم اونم بخاطر اینکه از کابینت بالائیش چیزی رو که درسال یبار استفاده میشه بردارم اما یهو شل شد ودیگه باز نمیمونه!
  لطفاً تو تیتراتون بنویسید جک گازی تعمیر ندارد فقط تعویض.

 7. وحید گفت:

  اول هر کلام سلام
  بعدشم من نوشتم تعمیر جک . عزیزم همون اولش بگو که قابل تعمیر نیست و بعد اگر خواستید توضیح دهید

 8. مهرداد گفت:

  خدایی اینهمه توضیح آخرشم تعویض

 9. توسلی گفت:

  دست توجیب کرد ونو خرید

 10. توسلی گفت:

  خیلی خیلی از فرمایشاتتان متشکریم یادکرفتیم باید دست توجیب کرد ونو خرید

 11. یاسین گفت:

  سلام اخر نگفتی تهمیر کاری ویاتعویض کار.من مخوام تعمیر بشه نه تعویض من سرچ مکنم تعمیر پمپ ایشون میاد تعویض مکنه

 12. محمدرضا گفت:

  این حرفا چیه یه کلام بگو چک یکبار مصرف ودرصورت خرابی تعویض شود خلاص

 13. ناشناس گفت:

  آخر نگفتید جکها ی پمپی تعمیر میشن یا نه

 14. محمد گفت:

  الان تعمیر کردی جک گازی رو ؟ خیر سرت

 15. مشتری گفت:

  ممنون از توضیحات دقیق و خیرخواهانه شما

 16. یادگار ۹۹ گفت:

  اشپز خانه ام به تعمیرات نیاز دارد وجای ماشین ظرفشویی ندارد

  • نجفی گفت:

   به نظر شما راهکار تعمیر جک کابینت دادی ،
   همین جک رو سه سال قبل انتخاب و خریدم شاید ماهی یک بار باز و بسته نشد اما خراب شد و دیگه کار نمیکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *