تعمیر هواکش دستشویی و آشپزخانه + آموزش نصب هواکش خانگی

در منزل همه ما و مخصوصا سرویس‌های بهداشتی بدون پنجره، وجود هواکش امری متداول و الزامی است. اما این الزام باعث می‌شود ما به تعمیر هواکش دستشویی هم نیاز پیدا کنیم. با توجه به اینکه هواکش با برق کار می‌کند هنگام تعمیر آن حتما برق را قطع کنید و اگر تخصص ندارید این کار را به متخصص بسپارید.

تعمیر هواکش دستشویی

در این صفحه به چگونگی تعمیر هواکش دستشویی و آشپزخانه می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

تعمیر هواکش آشپزخانه

تعمیر هواکش آشپزخانه هود

در آشپزخانه‌ها معمولا از هواکش‌های بزرگتر در بالای گاز استفاده می‌شود که در واقع هود نام دارند و قدرت مکش بالایی دارند.

مهم‌ترین بخش یک هواکش در آشپزخانه موتور آن است که اگر اختلالی در کارکرد آن به وجود آید نیاز به تعمیر هواکش آشپزخانه و یا تعویض قطعه وجود خواهد داشت.

به طور کلی در موارد زیر نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه وجود دارد که باید توسط کارشناس بررسی و انجام شود.

 • کار نکردن هود
 • سوختن لامپ
 • ایجاد سر و صدای زیاد
 • عدم توان هواکش در مکش هوا
 • جرم گرفتن فیلتر
 • ایراد در لوله‌های ورودی و خروجی
 • ایرادات برق‌کشی

نکته حائز اهمیت در تعمیر هواکش آشپزخانه، نوع آن است.

برای مثال شاید هود شما از نوعی باشد که تا چندین سال گارانتی دارد و شما نیازی به پرداخت هزینه گزاف نداشته باشید. 

هم‌چنین باید توجه کنید که در تعمیر هواکش آشپزخانه  مدل آن نیز بسیار مهم است. مثلا تعمیر هود‌های جدید که لمسی هستند کاری دشوارتر از تعمیر هودهای قدیمی‌تر است، زیرا امری تخصصی‌تر است.

نصب هواکش دستشویی

تعمیر هواکش دستشویی

ابتدا باید به اهمیت نصب هواکش دردستشویی اشاره کنیم:

 • هواکش باعث از بین رفتن  بوی ناخوشایند در سرویس بهداشتی می‌شود
 • رطوبت موجود که عاملی برای رشد باکتری‌ها است را رفع می‌کند
 • نصب هواکش دستشویی مانع از رشد کپک و قارچ‌ها در این فضا می‌شود

برای نصب هواکش دستشویی ابتدا به موارد زیر توجه کنید.

 • در گام اول برای خرید و برای نصب هواکش باید به سایز آن دقت کنید و سایزی را تهیه کنید که بتواند پاسخگوی متراژ دستشویی شما باشد.
 • سپس این نکته را مد نظر داشته باشید که برای نصب هواکش دستشویی باید کیفیت آن را در نظر بگیرید و هواکشی تهیه کنید که سر و صدای کمی داشته باشد تا مجبور نشوید پس از مدت کوتاهی به تعمیر هواکش دستشویی روی آورید.
 • اگر هزینه خرید هواکش برای شما چالش نیست هواکش‌های جدیدی که تایمر دارند را نصب کنید.
 • قبل از اینکه هواکش شما کاملا از کار بیفتد و با متوجه شدن اولین سر و صدای غیر عادی از متخصص بخواهید تعمیر هواکش دستشویی شما را انجام دهد.

حال نوبت به طریقه نصب هواکش دستشویی می‌رسد. برای نصب باید بدانید برخی هواکش‌ها سقفی هستند و برخی دیگر روی دیوار نصب می‌شوند.

اگر هواکش را به سقف و یا دیوار متصل می‌کنید باید جایگاه لوله‌ خروجی هوا را در نظر بگیرید و اگر جایگاهی برای آن وجود ندارد می‌توان آن را روی پنجره نصب کرد. اما با این کار امکان دارد صدای تولید شده به دلیل لرزش پنجره بیشتر شود.

طریقه نصب هواکش‌های خانگی معمولا آسان هستند و افرادی که در الکتریکی هم فعالیت می‌کنند می‌توانند آن را انجام دهند.

سیم‌کشی هواکش نیز چندان سخت نیست و کافیست سیم نول و فاز و سیم اتصال به زمین را به جایگاه درست آن متصل کنید. از آن‌جا که در سرویس‌ بهداشتی لامپ وجود دارد می‌توانید از برق آن استفاده کنید. اما به دلیل اینکه در این مکان‌‌ها فضا مرطوب است سیم‌کشی بحث حساسی است.

اگر هواکش در دیوار وصل می‌شود با رول پلاک و پیچ آن را متصل کنید و اگر می‌خواهید آن را به سقف وصل کنید چون سقف‌ها معمولا کاذب است آن را پیچ مخصوص (پروانه‌ای) وصل کنید. در این مرحله نکته مهم سفت کردن به اندازه پیچ‌ها است زیرا در صورتی که نامیزان باشند طریقه نصب هواکش دستشویی اشتباه است در این حالت یا سر و صدا ایجاد می‌شود و یا در کار آن به گونه‌ای اختلال ایجاد می‌شود که گویی خراب است.

نصب صحیح هواکش دمنده

نصب صحیح هواکش دمنده

هواکش‌ها دو نوع دمنده و مکنده دارند که در ابتدا شاید بسیار شبیه به هم به نظر بیایند اما در سیستم داخلی و فنی آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد. در زیر به برخی تفاوت‌‌های هواکش مکنده و دمنده و نکاتی درباره نحوه نصب صحیح هواکش دمنده اشاره می‌کنیم.

 • هواکش مکنده که به آن هواکش صنعتی هم می‌گویند جزء هواکش‌هایی است که جریان هوا را برقرار کرده و هوا را مطبوع می‌کند. اما هواکش دمنده بخش خاصی را خنک کرده، تمرکز نقطه‌ای دارد و انرژی بیشتری برای تولید این جریان نسبت به هواکش مکنده صرف می‌شود.
 • برای نصب صحیح هواکش دمنده باید از متخصص کمک بگیرید تا در بخش فنی دچار مشکل نشوید. هم‌چنین باید بدانید که هواکش دمنده سانتریفوژهای دمنده‌ای دارد که به صورت کنترل شده و مشخص جریان هوا را ایجاد می‌کند.
 • برای نصب صحیح هواکش دمنده باید پیش‌زمینه‌هایی را داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید هواکش دمنده را هم روی سقف و دیوار نصب کرد ولی معمولا آن را روی دیوار نصب می‌کنند. بعلاوه این هواکش‌ها قدرت بالایی دارند و می‌توانید از آن‌ها هم در محیط‌های مرطوب مانند حمام و دستشویی استفاده کنید.
 • در صورتی که طریقه نصب هواکش دستشویی و یا حتی تعمیر هواکش دستشویی را بلد هستید احتمالا بتوانید با کمک فروشنده نحوه نصب صحیح هواکش دمنده را بپرسید و آن را به راحتی انجام دهید.

تعمیر هواکش خانگی

 تعمیر هواکش آشپزخانه

همانطور که اشاره شد از هواکش در مکان‌هایی مانند حمام، دستشویی و آشپزخانه استفاده می‌شود. بنابراین در منزل افراد حداقل یک هواکش وجود دارد و به تبع نیاز به تعمیر هواکش دستشویی یا حمام و آشپزخانه هم بوجود خواهد آمد.

برای تعمیر هواکش خانگی ابتدا باید بدانید ایراد کار در کجاست. مثلا سر و صدای هواکش آزار دهنده است و یا به طور کلی کار نمی‌کند. هرکدام از این مسائل راهکار و نحوه تعمیر خاص خودش را دارد. در تعمیر هواکش خانگی اگر سر و صدای آن زیاد است به احتمال زیاد ایراد در پره‌های آن است که با هم درگیر شده‌اند و یا اینکه تعادل دستگاه درست نیست و باید پیچ‌ها را تنظیم کرد.

از مشکلات دیگری که نیاز به تعمیر هواکش خانگی وجود دارد لوله کشی ساختمان و برق‌کاری آن است که لوله خروج هوا باید در جای درست باشد و برق کشی آن به درستی از لامپ حمام و یا بخش جدایی گرفته شود.

جمع بندی

تعمیرات و نصب انواع هواکش شاید در ابتدا کار ساده‌ای به نظر بیاید ولی توصیه می‌شود که اگر قبلا این کار را انجام نداده‌اید و سررشته‌ای ندارید حتی اگر طریقه نصب هواکش دستشویی و حمام را مطالعه نموده‌اید این کار را به تنهایی انجام ندهید زیرا هواکش با برق کار می‌کند و اصولا کار با برق امری تخصصی و خطرناک است.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. بهمن گفت:

  درود .ببخشید منم فن سرویس بهداشتیم مثل فن اقا امیرحسین روشنش میکنی لامپ روشنه فن قطع میشه سی ثانیه روشن میشه دوباره قطع بازم روشن میشه .ایا نیم سوز شده یا نه .میشه تعمیر کرد یا نه یه بار مصرفه ممنونم راهنمایی کنید

 2. امیر حسین گفت:

  هواکش دستشویی خانه ام مشکل پیداکرده بعضی وقتا روشن میشه بعضی وقتا خاموشه چیکار باید بکنم آیا خراب شده کلا یا باید تعمیر بشه راهنمایی کنید لطفا

 3. شاهرخ گفت:

  هواکش دستشویی را کجا تعمیر میکنند ایا ادرس مشخصی خصوصا شرق تهران دارید ممنون

 4. حسین گفت:

  درمورد تعمیر هیچی نگفتین که.

 5. نادر گفت:

  ازهرچی گفتی بجز تعمیرفن

 6. محمد گفت:

  سلام سیم پیچ فن دستشویی و حمام رو از کجا میشه گیراورد تهران هستم

 7. مجیدح گفت:

  موضوعتون تعمیر هواکشه ولی به قول دوستمون در بالا همه چی توضیح دادین به جز تعمیرش،بهتره موضوعتونو بنویسید معرفی هواکش!

 8. ناشناس گفت:

  سلام.اینجا همه چی گفتین عیر از تعمیر فن

  • تیم پشتیبان استاده گفت:

   سلام
   منظور شما چه “فن” هست؟
   نیاز به چه آموزش ویا خدماتی در زمینه “فن” دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.