نحوه شستشوی ادرار از تشک خوشخواب

شستشوی ادرار از تشک خوشخواب

ایجاد لکه ادرار روی تشک خوشخواب ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. اما کسانی که فرزند خردسال، پت و یا سالمندی که مبتلا به بی اختیاری ادرار شده است در منزل دارند بیشتر درگیر این مشکل هستند. علاوه بر ظاهر بد لکه روی تشک بوی ادرار نیز آزار دهنده است. پس بهتر است تا این لکه خیس است آن را بشویید و از شر آن خلاص شوید.

لیست کارخانه‌های قالیشویی در تهران

در این صفحه از نظافت منزل با روش‌‌های شستن و از بین بردن لک ادرار روی خوشخواب آشنا می‌کنیم و آن را آموزش می‌دهیم.

ضرورت تمیز بودن خوشخواب

خوابیدن بخش زیادی از زندگی را در بر می‌گیرد و ما ساعات زیادی را روی تخت خود و مشغول استراحت هستیم. بنابراین اهمیت نظافت و تمیزی آن مشخص است. حتی اگر لکه یا آلودگی ‌روی تشک شما نبود باز هم نیاز است تا هر چند وقت یک‌بار آن را بشویید. اما در صورتی که هر لکه‌ای مانند غذا، خون، ادرار انسان یا حیوان‌های خانگی و … روی آن به وجود آمد پیشنهاد می‌کنیم تا لکه کاملا به درون خوشخواب و لایه‌های درونی آن نفوذ نکرده دست به کار شوید. زیرا از بین بردن لکه ادرار جزء موارد سخت محسوب می‌شود اما حتی در حالتی که خشک شده هم ممکن است ولی کمی چالشی‌تر است.

هم‌چنین قبل از اینکه دست به کار شوید سراغ خوشخواب خود بروید و ببینید تشک شما از جنس فوم است یا فنر دارد. اگر تشک شما از فوم است نباید طوری آن را بشویید که آب به داخل آن نفوذ کند زیرا خشک شدن آن دردسرساز است. اگر تشک شما فنر دار است هم محدودیت شستشو با‌ آب هم‌چنان وجود دارد زیرا با نفوذ آب به درون فنرها، آن‌ها در معرض زنگ‌زدگی قرار می‌گیرند و عمر تشک به شدت کوتاه می‌شود.

از بین بردن لکه ادرار از روی خوشخواب

شاید اولین چیزی که به ذهن هر کس برسد آب کشیدن آن ناحیه است تا هم نجسی آن از بین برود و هم لکه پاک شود. اما این کار اشتباه است. پس چه کنیم؟ شما باید در ابتدا ادرار را از تشک خارج کنید و سپس با استفاده از روش‌های اشاره شده لکه را از بین ببرید و تشک را ضدعفونی کنید.

ابتدا مکان آلوده شده را خشک کنید: برای انجام این کار می‌توانید از یک حوله یک بار مصرف استفاده کنید و تا جایی که ادرار به آن جذب می‌شود به خشک کردن ادامه دهید.

یک کاسه آب، اسفنج، صابون و جوش شیرین کنار دست خود بگذارید: روی لکه را کمی صابون و جوش شیرین بزنید و بعد با اسفنج خیس روی آن را ماساژ دهید. سپس اسفنج را در ظرفی بچلانید و دوباره این کار را تکرار کنید. در آخر اگر دیگر خبری از لکه و بوی بد نبود خوشخواب را با حوله‌ای خشک کرده، در و پنجره‌ها را باز بگذارید تا خشک شود.

نکته: برای پاک کردن لکه از آب داغ استفاده نکنید.

از ترکیب آب‌لیمو، سرکه و نمک استفاده کنید: این سه ماده را ترکیب کرده، روی محل مورد نظر بریزید و و با اسفنج خوب بسابید. پس از اینکه لکه از بین رفت با اسفنج خیس شده با آب هم روی لکه بکشید و بعد آن را خشک کنید.

نکته: اگر تشک شما در جایی است که نور خورشید به آن می‌تابد پرده را کنار بزنید تا آفتاب به خشک شدن کمک کند.

از سه ماده جوش شیرین، آب اکسیژنه (هیدروژن پر اکسید) و در صورت پاک نشدن از چند قطره مایع ظرفشویی استفاده کنید. مانند روش‌های بالا این مواد را با هم ترکیب کرده روی لکه زده و سپس با اسفنج نم‌دار تشک را پاک کنید.

اگر لکه مقاوم بود و با انجام مراحل بالا پاک نشد می‌توانید از ترکیب آمونیاک،‌ آب اکسیژنه و آب استفاده کنید. مواد را ترکیب کرده و روی لکه بزنید. کمی صبر کنید و سپس آن را با آب تمیز و بعد خشک کنید.

نکته: حیوانات خانگی نظیر گربه از طریق سیستم بویایی محل ادرار کردن خود را پیدا می‌کنند. پس اگر در خانه پت نگه‌داری می‌کنید از آمونیاک استفاده نکنید.

پودر لباسشویی آنزیم دار،‌ مقدار بسیار کمی آب و آب اکسیژنه می‌تواند لکه سمج ادار را در صورت پاک نشدن با مواد بالا از بین ببرد. آب و پودر ماشین را به حالت خمیر سفتی در آورده و مدت 30 دقیقه روی لکه‌ها بزنید. سپس با آب اکسیژنه باقی‌مانده پودر را پاک کنید و روی آن را جارو بکشید.

نکته: برای اینکه لک و بوی ادرار کاملا از روی تشک پاک شود گاهی لازم است شستشو را چندین بار تکرار کنید. اگر ادرار به آن طرف تشک هم پس داده است اقدامات را برای طرف دیگر هم تکرار کنید.

در نهایت اگر شستن به روش‌های بالا به دلتان نچسبید و یا هم‌چنان لک‌ها باقی ماندند از خدمات قالیشویی و خشکشویی معتبر برای شستن خوشخوابتان استفاده کنید.

اقدامات نهایی پس از شستشوی ادرار از خوشخواب

حال که توانستید خوشخوابتان را بدون آسیب به فوم و فنر آن بشویید، بهتر است روی کل آن را شامپو فرش بکشید و چند قطره عطر هم برای خوش ‌بو شدن داخل آن بریزید. البته می‌توانید از داروخانه‌ها مواد ضدعفونی‌کننده که بوی خوبی هم دارند استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید یک دور هم با بخارشوی روی تشک بکشید تا سریع‌تر هم خشک شود.

سخن آخر

پیشنهاد می‌کنیم همیشه از یک رویه مناسب و ضخیم (محافظ تشک) روی خوشخواب استفاده کنید تا خود آن آسیب نبیند و بتوانید آن را بدون دغدغه بشویید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.