با نزدیک شدن به روزهای گرم سال آموزش نصب کولر آبی و نحوه‌ تعمیر این وسیله‌ی سرمایشی به عنوان یکی از پرتکرارترین سوالات شما همراهان عزیز تبدیل شده است. شایان ذکر است آموزش نصب موتور کولر آبی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که جهت نصب کولر آبی می‌بایست انجام شود. به همین علت ما در این صفحه از استاده قصد داریم به صورت خیلی جامع و به همراه ویدیو آموزشی به بررسی طریقه نصب کولر آبی و همچنین آموزش نصب موتور کولر آبی بپردازیم.

جهت اقدام برای سرویس کولر آبی و تعمیر کولر آبی در استاده روی آن کلیک کنید و در صورت تمایل سفارش خود را پس از مشاوره کامل ثبت نمایید.

آموزش نصب موتور کولر آبی

 • هنگام نصب کولر آبی
 • هنگام سوختن موتور کولر آبی و تعویض آن
 • هنگام جابه‌جایی کولر آبی

به طور معمول در یکی از سه حالتی که بالاتر ذکر شده است، می‌بایست موتور کولر آبی باز یا بسته شود. بدین منظور پیشنهاد ما به شما همراهان عزیز این است که جهت پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی از دانش و مهارت تکنسین متخصص کمک بگیرید. اما درصورتی که فردی فنی هستید، در ادامه‌ی مطلب به بررسی کامل چگونگی آموزش نصب موتور کولر آبی اشاره خواهیم کرد.

آموزش باز کردن و خارج نمودن موتور کولر آبی

درصورتی که به دنبال خرابی و یا سوختگی موتور کولر آبی، قصد تعویض آن را دارید، در وهله‌ی اول می‌بایست نسبت به خارج نمودن موتور قبلی اقدام فرمایید. به منظور باز کردن موتور کولر آبی به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

 1. کلید موتور کولر آبی را خاموش کرده و یا فیوز برق را قطع نمایید.
 2. درب‌های کولر آبی را باز کنید تا موتور دستگاه قابل مشاهده باشد.
 3. در این مرحله می‌بایست پیچ‌هایی که باعث اتصال موتور به پایه شده‌اند را باز کنید. بدین منظور توصیه می‌شود از یک انبردست و آچار آلن هشت کمک بگیرید.
 4. اکنون سیم‌هایی که از موتور دستگاه به کلید واقع بر بدنه اتصال دارند را جدا کرده و فیش ورودی برق را نیز باز نمایید.
 5. تسمه کولر آبی که با کمک پولی به انتهای کولر اتصال دارد را نیز جدا کنید و سپس به آرامی موتور دستگاه را خارج نمایید.
آموزش نصب موتور کولر آبی

آموزش نصب موتور کولر آبی

حال که با چگونگی خارج نمودن موتور کولر آبی آشنا شدیم، در این قسمت به بررسی مرحله به مرحله طریقه نصب موتور کولر آبی سالم و جدید می‌پردازیم.

قیمت تعمیر دینام کولر آبی در محل سال 1401  را مشاهده کنید.

مرحله‌ی اول

در ابتدای کار می‌بایست تسمه‌ در جایگاه صحیح تنظیم شود و قرار گیرد. بدین منظور پولی را در انتهای موتور تنظیم نمایید، به گونه‌ای که بخش تسمه‌خور پولی به بیرون باشد.

بدنه موتور کولر آبی از دو بخش صاف و سوراخ‌دار تشکیل شده است. هنگام نصب موتور کولر آبی بر پایه‌ی دستگاه توصیه می‌شود سطح سوراخ‌دار در دوطرف موتور و سطح صاف آن در قسمت بالایی قرار گیرد. با این کار اگر آبی بر موتور دستگاه پاشیده شود، آب از طریق سوراخ‌ها وارد قسمت‌های داخلی موتور نخواهد شد.

مرحله‌ی دوم

پس از قرارگیری پولی در جایگاه صحیح، نوبت به بررسی یاتاقان‌ها می‌رسد. در ابتدای کار می‌بایست از سالم بودن یاتاقان‌ها اطمینان حاصل فرمایید. بدین منظور می‌توانید پولی بزرگ یا پایین را با دست خود به چرخش دربیاورید. اگر یاتاقان سالم باشد، پولی به آسانی خواهد چرخید و درصورت بد چرخیدن پولی دستگاه، ضروری است که یاتاقان‌ها را روغن‌کاری نمایید.

پس از اطمینان حاصل نمودن از سلامت یاتاقان‌ها می‌توانید نسبت به نصب آنها بر بدنه‌ی موتور کولر آبی و مطابق با پولی اقدام فرمایید.

مرحله‌ی سوم

پس از قرارگیری یاتاقان‌ها و هم‌راستا بودن پولی‌ها نوبت به تسمه کولر آبی می‌رسد. البته توصیه می‌شود پس از قرارگیری تسمه کولر آبی، از تنظیم بودن آن اطمینان حاصل نمایید؛ چراکه لق زدن و یا سفت بودن تسمه منجر به آسیب رسیدن به دینام دستگاه خواهد شد و درنتیجه تعمیر و تعویض مجدد آن را به دنبال دارد. زمان تعویض تسمه کولر آبی، نصب و تنظیم تسمه کولر + آموزش

حهت اقدام برای تعمیر شناور کولر آبی و همه چیز در مورد تنظیم و نصب شناور کولر روی لینک کلیک کنید.

مرحله‌ی چهارم

اکنون با عنایت کافی و رعایت نکاتی که به آنها اشاره شده، می‌توانید پیچ و مهره‌های موتور را با کمک آچار و انبردست بر روی پایه‌ی دستگاه سفت و نصب نمایید. سپس با کمک پیچ گوشتی تخت می‌بایست پیچ ثابت نگهدارنده که در پشت موتور کولر آبی قرار گرفته است را سفت کنید.

مرحله‌ی پنجم

اکنون در این مرحله می‌بایست از برقراری اتصالات کلید موتور و سیم‌ها اطمینان حاصل فرمایید و بررسی نمایید که نوشته‌های کلید موتور کولر آبی به فیش‌های مرتبط اتصال داشته باشد. نحوه اتصالات کابل‌های ارتباطی میان کلید واتر پمپ، کلید موتور، کلید دور تند و دور کند یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اقدامات نصب موتور کولر آبی می‌باشد که توصیه می‌شود حتما تحت نظر کارشناسان ماهر و متخصص انجام شود.

نکاتی مهم پیرامون آموزش نصب کولر آبی

موارد دیگری که هنگام نصب موتور کولر آبی می‌بایست رعایت شوند، عبارت هستند از:

 • با کنترل تسمه کولر آبی از سالم و تنظیم بودن این قطعه مطمئن شوید.
 • پیش از تعویض و یا نصب دینام کولر آبی، با کمک یک فازمتر کنترل کنید که بدنه‌ی کولر باردار نباشد.
 • از قرار گرفتن منافذ و سوراخ‌های سطح موتور کولر آبی در دو طرف دستگاه مطمئن شوید.
 • حتما پیش از بستن درب کولر آبی، با روشن کردن پمپ آب بررسی نمایید تا در هنگام آبرسانی دستگاه، آبی روی موتور ریخته نمی‌شود و سپس درب‌ دستگاه را ببندید.

نصب موتور کولر آبی با کمک تعمیرکار متخصص

نصب موتور کولر آبی با کمک تعمیرکار متخصص

نحوه نصب موتور کولر آبی امری کاملا تخصصی می‌باشد که می‌بایست با رعایت اصولی خاص و در جایگاه مناسب نصب گردد تا حداکثر بازدهی را به ارمغان آورد؛ بنابراین توصیه می‌شود تحت نظارت تعمیرکاران آموزش‌دیده و باتجربه انجام پذیرد. جهت اقدام برای این کار می‌توانید با سرویسکاران معرفی شده در استاده تماس بگیرید و ثبت سفارش کنید.

طبقه بندی شده در