این روزها یکی از ابزارهای جذاب و زیبا در دکوراسیون منازل لوستر است. لوسترها در دو نوع سقفی و دیواری در بازار یافت شده و هر کدام به نحوی به روشنایی منزل ما کمک می‌کنند. عموما لوسترهای دیواری نوردهی کم‌تری آن هم به صورت نقطه‌ای داشته؛ درحالیکه لوسترهای سقفی بزرگ‌ترند و وظیفه اصلی نورپردازی منزل به عهده آنهاست. اما چقدر با نحوه سیم کشی لوستر آشنایی دارید؟ اگرتا به حال تجربه وصل لوستر برای خود یا دیگری را نداشته اید، همراه ما بمانید تا در این صفحه با فن سیم کشی و نصب لوستر آشنا شویم.

مراحل سیم کشی لوستر

سیم کشی لوستر اصلی‌ترین اقدام هنگام وصل کردن لوستر است. شاید تصور کنید تنها خریدن یک لوستر زیبا و گران قیمت و نصب آن کفایت کرده و کار تمام است، اما سیم کشی صحیح و منطقی آن حرف اول را می‌زند. اگر سیم کشی درست انجام نشود قطعا منجر به اتصالی کردن و حتی پریدن فیوز خواهد شد.

در همه ساخت و سازهای امروزی هنگام سیم کشی ساختمان سیم‌های مد نظر برای لوستر به همراه زنجیر یا یک قلاب محکم در سقف تعبیه شده که اجرای نهایی لوستر را بسیار راحت می‌کند. به طور کلی وصل کردن لوستر شامل چند مرحله و ترفند بوده که آشنایی با آنها لازم است. این مراحل را به صورت زیر دنبال کنید:

1. فیوز را قطع کنید

اصلی‌ترین کار قطع برق ساختمان است که قدم اول شناخته می‌شود. این نکته را فراموش نکنید که قبل از هر گونه سر و کله زدن با دستگاه‌های برقی منزل خود حتما فیوز را قطع کنید. بعد از این کار یکبار نیز جریان برق را توسط فازمتر چک کرده و با اطمینان خاطر به سراغ لوستر بروید.

2. بررسی زنجیر لوستر

در هنگام ساخت لوستر مقدار استانداردی زنجیر به آن وصل شده تا برای هر میزان ارتفاعی قابل تنظیم باشد؛ بنابراین بهتر است تا در هنگام اتصال زنجیرها آن را طبق ارتفاع مد نظرتان کم و زیاد کنید. اگر ارتفاع زنجیر لوستر خیلی زیاد بود حتما به کمک یک انبردست از حلقه‌های زنجیر آن کم کنید.

3. لوستر را به قلاب سقف بیاویزید

یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها در نصب لوستر، اتصال آن به قلاب است. اگر فرد سیم کش منزل برای سقف قلاب تعبیه نکرده باشد در این صورت کار شما کمی سخت شده و باید خودتان آن را انجام دهید. کافیست با کمک دریل سقف را سوراخ و یک قلاب محکم را به سقف رول‌پلاک کرده و زنجیرهای لوستر را به قلاب وصل کنید.

4. سیم کشی لوستر

با اطمینان می‌توان گفت که از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل سیم کشی آن است؛ چراکه سیم‌کشی درست و حرفه ای عمر لوستر را نیز بالا خواهد برد. قبل از هر چیز باید یک پل یا دو پل بودن لوستر دقت کنید؛ چراکه اجرای آن‌ها کاملا با هم فرق داشته و به دقت زیادی نیازمند است.

الف) سیم کشی لوستر دو پل

در این صورت برای وصل کردن لوستر باید از ترمینال سه تایی استفاده کرد. سه عدد سیم برق در تعبیه شده که دو سیم به رنگ قرمز که از نوع فاز مباشند و دیگری آبی که از نوع نول است. در این شرایط باید سیم‌های لوستر را به طور دقیق و مشابه به سیم‌های سقف وصل کنید یعنی نول با نول، فازها با یکدیگر. نقشه و شکل این نوع از لوستر را در ادامه ببینید.

سیم کشی لوستر دو پل

ب) سیم کشی لوستر یک پل

در این حالت سقف دارای یک سیم نول و یک سیم فاز است که باید با دقت به سیم‌های نول و فاز لوستر متصل شوند. بدون شک اجرای لوستر یک پل راحت‌تر از دو پل‌ها است. پس شما به یک لوستر یک پل با یک ترمینال دو تایی نیاز دارید. نقشه سیم کشی و تصویر این مدل لوستر را در ادامه ببینید.

سیم کشی لوستر یک پل

سیم کشی داخلی لوستر

سیم کشی داخلی لوستر

جهت انجام سیم کشی داخلی لوستر باید بدانید که لامپ‌ها به صورت سری به یکدیگر وصل می‌شوند و یک سیم فاز از لوستر بیرون می‌آید که انتهای آن به سقف خواهد رسید. از طرف دیگر از سمت کلید یک سیم فاز به سقف می‌رسد.

اگر بخواهیم لوستر چند رشته‌ای را در نظر بگیریم به عنوان مثال لوستر دو رشته‌ای؛ فاز یک رشته از لامپ‌ها را به صورت سری به هم وصل می‌کنیم که یک سیم مشترک از آن بیرون می‌آید. لامپ‌های شاخه دیگر نیز به کمک سیم به هم وصل می‌شود که در این حالت نیز یک سیم مشترکا از آن خارج می‌شود و به قسمت ترمینال می‌آید. در این حالت سیم دیگری به عنوان فاز از پل دیگر به آن وصل خواهد شد. یک سیم نول نیز که به صورت مشترک بین تمامی شاخه‌های لوستر می‌باشد.

5. مرتب کردن محل نصب

آخرین مرحله مرتب کردن محلی است که لوستر را در آن وصل کرده‌اید. باید سیم‌های اضافه و زنجیر را در زیر زنبق پنهان کرد تا زیبایی آن را تحت‌الشعاع قرار ندهد. کافیست زنبق را بالا کشیده و بعد از قرار دادن تمام سیم‌های اضافه در آن، لوستر را به سقف چسبانده و پیچ‌هایش را محکم کنید.

سخن آخر

لوستر و تاثیر مثبتی که در زیبایی و نورپردازی منزل شما دارد را نمی‌توان انکار کرد. تهیه و اجرای این ابزار دکوراتیو کار سختی نبوده و هر کسی با رعایت اصول ایمنی قادر به نصب آن خواهد بود. انتخاب ارتفاع مورد نظر و اتصال آن به سقف از ابتدایی‌ترین هستند؛ درحالیکه اصلی‌ترین بخش در نصب آن توجه به سیم کشی‌های سقف و لوستر است.

طبقه بندی شده در