با نصب کلید دو پل می‌توان با یک تیر دو نشان زد و با تنظیم کردن مدار دو لامپ در یک مسیر آن‌ها را از یک نقطه خاموش و روشن کرد. با این کار دیگر نیازی به استفاده از چند کلید پریز پشت سرهم برروی دیوار نمی‌باشد و نمای داخلی خانه جلوه زیباتری خواهد داشت؛ همچنین برق کشی ساختمان در زمان کوتاه‌تری به پایان خواهد رسید.

در این صفحه از “نکت” به طریقه نصب کلید دو پل و نحوه نصب کلید تک پل چراغ‌دار می‌پردازیم پس با ما همراه شوید.

آموزش نصب کلید تک پل چراغ‌دار

آموزش نصب کلید تک پل چراغ‌دار

بستن کلید یک پل با طریقه نصب کلید دو پل تفاوت دارد و انجام آن بسیار آسان است. بستن این مدار را حتی در دوران مدرسه نیز آموخته‌ایم. در این حالت مانند تصویر بالا کلید در جریان برق متنهی به لامپ قرار می‌گیرد.

در رابطه با آموزش نصب کلید تک پل چراغ‌دار باید گفت که برای نصب حرفه‌ای کلید در منزل باید از برق‌کاران حرفه‌ای کمک گرفت. اما به طور عمومی چند نکته را درباره آن ذکر می‌کنیم.

 1. کلید تک پل باید در راستای سیم فاز باشد نه نول.
 2. معمولا لامپ‌ها دارای سر پیچ هستند پس سیم فاز را به آن وصل کنید تا از برق گرفتگی محافظت شوید.
 3. نکته‌ای که در بخش آموزش نصب کلید تک پل چراغ‌دار اهمیتی ندارد بخش اتصال ورود و خروج سیم‌ است.
 4. با توجه به تصویر دو پیچ نقره‌ای و طلایی می‌بینید که سیم فاز به آن‌ها وارد و از دیگری خارج شده است و این کلید سری بسته شده است.

آموزش نصب کلید دو پل چراغ‌دار

آموزش نصب کلید دو پل چراغ‌دار

برای دیدن آموزش نصب کلید دو پل چراغ‌دار نیاز است به ترتیب مراحل زیر را طی کنید.

قطع برق: به طور کلی برای انجام هر کاری مانند نصب کلید دو پل و … که با برق سر و کار دارد ابتدا باید برق را قطع نمود. حال اگر می‌خواهید این کار را در یکی از اتاق‌های منزل انجام دهید می‌توانید فقط برق آن اتاق را قطع کنید.

بررسی سیم‌ها: بخشی که می‌خواهید در آن‌جا نصب کلید دو پل را انجام دهید چک کنید. در این قسمت شما سیم‌هایی را مشاهده می‌کنید که با اندکی تامل می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید. سیم فاز معمولا به رنگ قرمز یا مشکی است که در آن برق شارش دارد. سیم نول نیز معمولا سفید رنگ است. سیم دیگر ارث است که به رنگ‌های سبز یا زرد دیده می‌شوند و مانع از رخداد برق گرفتگی می‌شود.

آموزش سیم کشی راه پله را همراه نقشه، در این صفحه از استاده مگ بخوانید.

طریقه نصب کلید دو پل: بخش بسیار مهمی است و مراحل مختلفی در این بخش باید طی شوند.  

 1. ابتدا باید بدانید سیم فاز و نول کدامند که می‌توانید این کار را به کمک فازمتر انجام دهید و پس از اطمینان برق را قطع کنید. هم‌چنین سیم‌ها نباید با دیوار یا بخش فلزی کلید برخوردی داشته باشند.
 2. حال که سیم‌ها را از هم تشخیص دادید باید آن‌ها را در جایگاه درست خود نصب کنید. در مبحث آموزش نصب کلید دو پل چراغ‌دار باید بدانید که کلید‌های دو پل یک بخش مستطیل شکل فلزی دارند که نشانگر مکان درست اتصال سیم‌ها است. برای اتصال درست تشخیص رنگ پایانه سیم‌ها مهم است زیرا پایانه سیم فاز نقره‌ای و مشکی، سیم نول مسی رنگ و سیم ارث سبز است.
 3. حال که در این مرحله از آموزش طریقه نصب کلید با سیم‌ها و اهمیت کارایی هر کدام آشنا شدید باید آن‌ها در جایگاه درست خود به دور پیچ ببندید و محکمشان کنید. در این مرحله به دلایل ایمنی پیشنهاد می‌شود که اول سیم ارث را متصل کنید.
 4. در مرحله آخر و قبل از اتصال برق مطمئن شوید که همه کارها و اتصالات درست انجام شده‌اند و همه چیز را دوباره چک کنید.
 5. حال شما می‌توانید مراحل انتهایی از آموزش نصب کلید دو پل چراغ‌دار را انجام دهید. در این مرحله برق را دوباره قطع کنید و با استفاده از نوار چسب پایانه اتصالات را با آن عایق کنید. قاب مورد علاقه خود را تهیه کنید و آن را به دیوار پیچ کنید.

نحوه اجرای کلید تک پل چراغ‌دار

نحوه نصب کلید تک پل چراغ‌دار

نحوه نصب کلید تک پل چراغ‌دار تفاوت زیادی با طریقه نصب کلید دو پل ندارد ولی باید بدانید که:

 • در لوله‌گذاری کلید یک پل، سیم فاز و نول وارد کلید شده و از آن به به لامپ اتصال پیدا می‌کند. 
 • در نحوه نصب کلید تک پل چراغ‌دار،سیم نول به پیچ‌های کلید متصل نیست.
 • سیم فاز در دو قطعه به دو پیچ متصل شده و از پیچ دوم به لامپ اتصال می‌یابد.

نکته حائز اهمیت در رابطه با تفاوت کلید دو پل و تک پل و نحوه نصب کلید تک پل چراغ‌دار این است که در کلید تک پل دو پیچ وجود دارد.

در پایان

در این مطلب با طریقه نصب کلیدهای دو پل و تک پل و تفاوت‌های آن‌ها آشنا شدیم. اما باید در نظر داشته باشید تنها در صورتی می‌توانید این کار را به تنهایی انجام دهید که دوره‌ دیده باشید و یا تجربه این کار را داشته باشید. زیرا کار با برق بسیار خطرناک است و می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در