آرام بند یک وسیله کاربردی است که مانع با شتاب و سریع بسته شدن درب می‌شود. آرام بند معمولا روی درب و چهارچوب نصب می‌شود. همچنین گاهی از آرام بند برای موارد امنیتی و حفاظت از ساختمان یا اتاق استفاده می‌شود. گاهی اوقات ممکن است آرام بند دچار خرابی شود و درب را به درستی نبندد یا زودتر از وقتی که باید، ترمز بگیرد. همچنین از دیگر مشکلات شایع در خرابی آرام بند، سفت شدن آرام بند بعد از چند وقت است. در ادامه این صفحه از خدمات آنلاین استاده به بررسی خرابی‌ها و مشکلات شایع آرام بند و علل آن‌ها و راهکارهای تعمیر آن‌ها می‌پردازیم.

لیست تعمیرکاران جک درب پارکینگ | کرکره برقی | درب اتوماتیک | آرامبند

علت خرابی آرام بند

آرام بند امکان دارد در شرایط متعددی دچار خرابی شود. زمانی که آرام بند خراب می‌شود، بهتر است درب را خلاص کنیم تا خرابی قطعات آرام بند تشدید نشود. از عمده‌ترین دلایل خرابی آرام بند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

درست بسته نشدن پیچ‌ها

بستن پیچ‌های آرام بند حساسیت‌های زیادی دارد و مهم است دقیقا به تعداد دورهایی که باید، بسته شود. در صورتی که پیچ‌ها اشتباه و یا کم و زیاد بسته شوند، نشتی روغن و مشکلات دیگری به وجود خواهند آورد و در نهایت منجر به خرابی آرام بند خواهند شد.

می‌توانید جهت تعمیر آرام بند درب همین حالا با متخصصین معرفی شده در استاده تماس بگیرید. کافی است روی آن کلیک کنید.

استفاده اشتباه از آرام بند

وظیفه اصلی آرام بند کنترل سرعت بسته شدن در و جلوگیری از سریع بسته شدن آن است. در صورتی که نیروی خارجی مثل نیروی دست انسان با هل دادن یا مانع شدن، باعث اختلال در عملکرد آرام بند شود، می‌تواند در بلند مدت باعث به وجود آمدن خرابی‌هایی در آرام بند شود. همچنین عمر مفید آرام بند با استفاده‌ی اشتباه شدیدا کاهش پیدا می‌کند.

نشتی روغن آرام بند

روغن اورینگ آرام بند به دلایل مختلفی مثل فشار آوردن به درب و یا اشتباه بسته شدن پیچ‌ها امکان دارد دچار نشتی شود. علت نشتی روغن اورینگ باید سریعا پیدا شده و برطرف شود؛ در غیر این صورت می‌توان سبب به وجود آمدن خرابی‌هایی در آرام بند شود.

علت سفت بودن آرام بند

سرعت آرام بند توسط روغن آن تنظیم می‌شود. گاهی اوقات در فصول مختلف سال، بر اثر انبساط و انقباض، ممکن است آرام بند سفت شود و درب به آرامی بسته شود. در این شرایط باید روغن آرام بند چک شود و با چرخاندن پیچ تنظیم سرعت، برای تغییر سرعت بسته شدن درب اقدام کرد. گاهی اوقات نیز ممکن است بر اثر خرابی بازوهای آرام بند، آرام بند سفت شود و درب به آهستگی بسته شود.

در این شرایط باید بازوهای آرام بند چک شوند و در صورتی که نیاز به تعویض یا تعمیر دارند، در جهت رفع ایراد آن‌ها اقدام شود. در صورتی که روغن آرام بند نشتی داشته باشد و از آن خارج شود، نمی‌توان روغن جدیدی در مخزن آن ریخت چون محل روغن آرام بند پلمپ است و دسترسی آن بسته است. در این صورت باید آرام بند کامل تعویض شود و آرام بند جدیدی جای آن نصب شود.

آرام بند از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

آرام بند وسیله‌ای با یک نیروی حرکتی است که شامل چندین قطعه است و هماهنگ با هم کار می‌کنند و در نتیجه، درب بسته می‌شود. قطعات آرام بند عبارتند از:

  • پاشنه بازویی
  • ساعد بازویی
  • بازوی اصلی
  • پیچ تنظیم سرعت
  • پیچ آلن
  • پایه دستگاه
  • پایه بازوی دستگاه

خراب شدن آرام بند می‌تواند به دلیل خرابی یا درست کار نکردن هر کدام از قطعات یا مجموعه‌ای از آن‌ها باشد.

عمر مفید آرام بند چقدر است؟

از آن‌جایی که درب‌ها در طول روز بارها باز و بسته می‌شوند، آرام بند بسیار در معرض خرابی است. هر چقدر استفاده از آرام بند اصولی‌تر باشد و سرویس‌های آن منظم‌تر و بهتر انجام شود، عمر آرام بند بیشتر خواهد شد. عمر متوسط آرام بندها بین 3 تا 5 سال است و بستگی به برند تولید کننده‌ی آن دارد. 7 دلیل برای بسته نشدن درب پارکینگ و عیب یابی خرابی درب پارکینگ

سرعت بسته شدن درب چگونه تنظیم می‌شود؟

  • برای سریع‌تر بسته شدن درب، باید پیچ تنظیم سرعت را به سمت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانیم.
  • برای آهسته‌تر بسته شدن درب باید پیچ تنظیم سرعت را به سمت عقربه‌های ساعت بچرخانیم.

پیچ تنظیم سرعت را نباید بیشتر از 2 بار در خلاف جهت عقربه‌های ساعت چرخاند چون باعث باز شدن کامل پیچ و خالی شدن روغن می‌شود.

جمع بندی

آرام بند یکی از وسایل پرطرفدار منازل است و در اکثر درب‌های ورودی از آن استفاده می‌شود. مزایای استفاده از آن، مثل نصب شدن روی تمام درب‌ها و عمر بالا باعث شده تا از آن برای کنترل سرعت باز و بسته شدن اکثر درب‌ها استفاده شود. آرام بند قابلیت فرسورگی زیادی دارد. درب‌ها در طول روز بارها باز و بسته می‌شوند و با هر بار باز و بسته شدن، آرام بند مستهلک‌تر می‌شود. آرام بند اگر به صورت دوره‌ای سرویس شود و همچنین از آن درست استفاده شود، عمر مفید نسبتا خوبی خواهد داشت. خرابی‌های آرام بند معمولا در چند حالت محدود اتفاق می‌افتد که کشف و تعمیر آن کار خیلی سختی نیست.

طبقه بندی شده در

با برچسب در