در این صفحه از استاده تمام مواردی را که لازم است درباره استفاده از نمک ماشین ظرفشویی بدانید، برای شما توضیح خواهیم داد. آسیب رساندن به ظرف‌ها همیشه از جمله مواردی است که افراد را از خرید ماشین ظرفشویی، منصرف خواهد کرد. اما این امر در صورت استفاده درست از تجهیزات لازم برای ماشین ظرفشویی اتفاق نیفتاده و این دستگاه، به ظروف شما آسیبی نخواهد رساند.

در صورت نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی، قبل از تعمیر از آن استفاده نکنید. استفاده از نمک ماشین ظرفشویی یکی از عواملی است که می‌تواند از ظروف شما محافظت کرده و درخشانی و زیبایی آن‌ها را حفظ کند. لازم است که پیش از استفاده از نمک ماشین ظرفشویی، نکاتی را درباره وظایف آن و مقداری که باید از نمک استفاده شود، بدانید. زیرا استفاده بیش از اندازه این ماده، به ماشین ظرفشویی شما آسیب خواهد رساند.

نمک ماشین ظرفشویی ماده‌ای خاص بوده و با نمک‌های معمولی که شما می‌شناسید، تفاوت دارد.

نمک ماشین ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

برخی از افراد فکر می‌کنند که برای کار کردن ماشین ظرفشویی، تنها حضور یک قرص کافی است! اما این تفکر اشتباه بوده و معتقد بودن به آن باعث خرابی زود هنگام ماشین ظرفشویی خواهد شد. از مهم‌ترین مواردی که در کنار قرص برای شستن ظروف لازم است، می‌توان نمک ماشین ظرفشویی را  نام برد. نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی به چه صورت است؟

قدم اول این است که با عملکرد نمک ماشین ظرفشویی آشنا شوید. مهم‌ترین علت آسیب رسیدن به ظروف، سختی آب است. آب هنگامی سخت می‌شود که میزان مواد معدنی در آن، بیشتر از حالت معمول و مفید باشد. این حالت در برخی موارد برای آب‌های آشامیدنی و لوله کشی نیز رخ خواهد داد. استفاده از نمک ماشین ظرفشویی باعث می‌شود تا مقدار این املاح و مواد معدنی کاهش یافته و درجه سختی آب، کم شود. در این حالت، آب مورد استفاده برای شستن ظروف، به آن‌ها آسیب نزده و از درخشندگی آن‌ها کم نخواهد کرد.

بهتر است بدانید که نمک ظرفشویی علاوه بر این مورد، کاربرد دیگری نیز دارد. این ماده مهم سبب رفع گرفتگی لوله‌های موجود در ماشین ظرفشویی شده و عملکرد آن را بهبود خواهد بخشید.

در اصل نمک ماشین ظرفشویی به طور مستقیم این کار را انجام نمی‌دهد. قطعه‌ای به نام رزین این وظیفه را داشته که این قطعه گاهی اوقات به دلیل سختی زیاد آب و استفاده مکرر از ماشین ظرفشویی، دچار گرفتگی شده و عملکرد خود را به خوبی انجام نخواهد داد. نمک ماشین ظرفشویی در این موقعیت به کمک رزین آمده و آن را برای انجام وظایف خود آماده خواهد کرد.

نحوه استفاده از نمک ماشین طرفشویی

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد نمک ماشین ظرفشویی بدانید، انتخاب نمک مرغوب است. برای این کار بهتر است که با یک فرد متخصص مشورت نموده یا از نمایندگی تخصصی ماشین ظرفشویی، نوع نمکی که با ماشین ظرفشویی شما سازگار است را بپرسید.

دلیل روشن شدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی بوش و ال جی را در این صفحه بخوانید و با راهکارهای آن آشنا شوید.

نکته مهم بعدی نیز این است که از محل ورودی نمک در ماشین ظرفشویی خود با خبر شوید که برای این مورد لازم است دفترچه راهنما ماشین ظرفشویی خود را با دقت مطالعه نمایید. البته ما در ادامه، رایج‌ترین محل ورود نمک به داخل ماشین ظرفشویی را به شما معرفی خواهیم کرد که در اکثر دستگاه‌ها یکسان است.

  1. در اکثر موارد، راه ورودی نمک به ماشین ظرفشویی در کف دستگاه است.
  2. پس از این که محل دقیق آن را پیدا کردید، درپوش ورودی را بردارید.
  3. اگر ماشین ظرفشویی قیف مخصوص دارد، از آن استفاده نمایید. می‌توانید از قیف معمولی نیز برای این کار استفاده کنید. استفاده از قیف بسیار مهم است. زیرا باعث می‌شود که نمک به اندازه لازم داخل مخزن شده و مازاد آن بیرون نریزد.

نمک ماشین ظرفشویی برای سطح داخلی دستگاه مضر بوده و بدنه آن را خراب خواهد کرد.

4.در آخر، درب مخزن را ببندید و اطراف آن را پاک کنید تا نمکی باقی نماند.

نمک ماشین ظرفشویی ممکن است در اثر نگهداری نا‌مناسب خراب و غیر قابل استفاده شود. لازم است بای رخ ندادن این اتفاق، آن را به دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید.

اگر پس از انجام اصولی تمام موارد، احساس کردید که نمک از مخزن خارج شده، لازم است که مواردی همچون وجود شکاف یا سوراخ در بدنه داخلی ماشین ظرفشویی، خرابی مخزن و ایراد در چرخه شستن ظروف را بررسی نمایید.

نمک ماشین ظرفشویی باید به چه مقداری مصرف شود؟

برای انجام این کار، باید به یک نکته مهم توجه کنید. اگر برای اولین بار است که از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، باید ترکیبی شامل حدود دو لیوان نمک و یک لیتر آب را تهیه کرده و سپس به کمک قیف، داخل مخزن بریزید. اگر برای دفعات بعدی استفاده از ماشین ظرفشویی به نمک احتیاج داشتید، نیاز به آب نیست و می‌توانید نمک خالص را داخل محفظه مخصوص بریزید. مقدار نمک لازم برای ماشین ظرفشویی در دفعات بعدی حدود یک کیلو‌گرم است.

جالب است بدانید که ماشین ظرفشویی در این زمینه بسیار هوشمند عمل کرده است. نیازی نیست تا شما هر بار داخل محفظه را چک کنید و میزان نمک را بسنجید. خود ماشین ظرفشویی در صورتی که نیاز به نمک داشته باشد، بسته به نوع و مدل دستگاه، از خود علامتی نشان داده و شما را متوجه این نیاز خواهد کرد. می‌توانید علامت مخصوص ماشین ظرفشویی خود را از بروشور یا دفترچه راهنما دستگاه، پیدا کنید.

طبقه بندی شده در