امروزه با پیشرفت علم و فناوری، کولرهای گازی جدیدتری به نام کولر گازی اینورتر تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در این نوع کولرها میزان مصرف برق بسیار پایین می‌باشد از همین رو بیشتر مردم کولر گازی اینورتر را به عنوان کولر گازی کم مصرف می‌شناسند که در ادامه این محتوا از استاده مگ به توضیح بیشتری درباره کولر گازی اینورتر و معایب آن و همچنین اینکه اینورتر کولر چیست می‌پردازیم. جهت اقدام برای نصب کولر گازی در استاده می‌توانید روی آن کلیک کنید.

لیست تعمیرکاران کولرگازی در تهران

کولر گازی اینورتر

اگر بخواهیم بگوییم کولر اینورتر چیست، این وسیله نوعی دستگاه سرمایشی است که در طراحی آن، از کمپرسورهای دور متغیر به‌کار گرفته شده است. این موضوع باعث کاهش مصرف برق و انرژی شده که در نتیجه باعث افزایش طول عمر دستگاه نیز خواهد شد.  

 1. کارکرد کولر گازی دور ثابت به این صورت است که ابتدا دستگاه به شناسایی دمای محیط می‌پردازد تا با دمایی که کاربر آن را وارد کرده، مغایرت کند.
 2. سپس موتور کولر گازی روشن شده و با یک شوک بزرگ، محیط مورد نظر را سرد می‌کند.
 3. پس از اینکه به دمای ثبت شده رسید، به موتور دستگاه، دستور خاموش شدن ارسال شده و دوباره به پیمایش دمای محیط می‌پردازد.

در صورتیکه در کولر گازی دور متغیر روند به صورت دیگری می‌باشد. عملکرد کولر گازی دور متغیر به این صورت است که به هنگام رسیدن به دمای ثبت شده توسط کاربر، فرمان خاموش شدن موتور صادر نمی‌شود یعنی موتور دستگاه روشن می‌ماند و تنها دور موتور آن، کاهش پیدا می‌کند. در این حالت، با فاصله گرفتن از دمای دلخواه برای شروع کار دوباره موتور، دور موتور افزایش پیدا کرده تا به دمای ثبت شده برسد. (بهترین تنظیم درجه کولر گازی را انتخاب کنید!)

اینورتر کولر چیست

به‌طور کلی می‌توان گفت که از کمپرسورهای دور ثابت بیشتر در کولرهای گازی قدیمی و معمولی استفاده می‌شود که همین عامل سبب افزایش هزینه مصرف برق می‌شود ولی  استفاده از کمپرسوهای دور متغیر در کولر گازی اینورتر سبب کم شدن مصرف برق شده است.  

رادیاتور شیشه ای چیست؟ می‌توان روی آن حساب کرد؟!

نحوه عملکرد کولر گازی اینورتر

نحوه عملکرد کولر گازی اینورتر به این صورت است که با اینورتر داخلی‌اش، رابطه‌ی مستقیم دارد. در واقع اینورتر، جریان مستقیم (DC) را به جریان پیاپی (AC) تبدیل کرده و دور موتور دستگاه را کنترل می‌نماید. در نتیجه از روشن و خاموش شدن مداوم موتور دستگاه نیز جلوگیری می‌کند که این روند باعث کاهش برق مصرفی می‌گردد. مینی چیلر چیست؟ مزایا و معایب مینی چیلر را در این صفحه بخوانید.

بنابراین شما می‌توانید دمایی دلخواه مثلا بیست و دو درجه سانتی گراد را در کولر گازی اینورتر ثبت کنید که در این حالت کولر گازی اینورتر طبق این دما شروع به خنک سازی خواهد کرد. یعنی وقتیکه کولر گازی اینورتر روشن می‌شود شروع به خنک سازی محیط متناسب با دمای بیست و دو درجه سانتی گراد می‌کند. وقتی به این دما برسد بدون خاموش شدن موتور دستگاه، دور موتور و قدرت آن را کاهش می‌دهد.

جهت مشاهده مزایا و معایب کولر گازی ایستاده روی آن کلیک کنید.

معایب کولر گازی اینورتر

کولر گازی اینورتر دارای معایبی است که مهم‌ترین آن‌ها به صورت زیر می‌باشند.

 • یکی ازمعایب کولر گازی اینورتر، بالا بودن قیمت آن است. در حقیقت در طراحی، تولید و ساخت کولر گازی اینورتر، فناوری جدید و پیشرفته‌تری به کار رفته است که همین عامل باعث بالاتر رفتن قیمت آن، نسبت به کولرهای گازی معمولی شده است. البته از آن جایی که استفاده از کولر گازی اینورتر باعث کاهش انرژی و برق مصرفی می‌شود لذا قیمت بالای آن، با توجیه اقتصادی همراه می‌باشد.
 • یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید کولر گازی اینورتر باید به آن توجه کنید، معتبر بودن شرکت تولید کننده آن، است. در حقیقت اگر از یک شرکت معتبری، کولر گازی اینورتر خریداری شود معمولا دارای خدمات پس از فروش مناسبی می‌باشد. بنابراین اگر این دستگاه از شرکت معتبری تهیه نشود معمولا هنگام خرابی با مشکلات زیادی از جمله تامین قطعات لازم، رو به رو خواهید شد.
 • یکی دیگر از معایب کولر گازی اینورتر مربوط به تعمیرات آن است. در واقع این دستگاه سرمایشی، کم مصرف بوده و به مراتب دچار خرابی می‌گردد. همچنین نسبت به سایر کولرهای گازی، طول عمر بالایی دارد اما در صورت خرابی باید از هرگونه دستکاری برای تعمیر و راه اندازی مجدد آن، بپرهیزید و تعمیر آن را به تعمیرکاران متخصص بسپارید چون این افراد علاوه بر تجربه، از دانش فنی بالایی نیز برخودار می‌باشند.
 • در کولر گازی اینورتر، تمام برنامه‌ها و دستوراتی که از مادربرد مرکزی داده می‌شوند به صورت دیجتال هستند. بنابراین اگر این برد دچار مشکل شود، راه اندازی مجدد دستگاه امکان پذیر نمی‌باشد.

هواساز چیست؟ انواع دستگاه هواساز خانگی را اینجا مشاهده کنید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

میزان مصرف برق کولر گازی اینورتر

کولر اینورتر چیست

کولر گازی اینورتر داری اینورتر داخلی است که وظایف گوناگونی دارد که برخی از آن‌ها به صورت زیر می‌باشد.

 • استفاده از اینوتر در کولر گازی اینورتر سبب کم شدن قیمت برق می‌شود.
 •  اینورتر در پایین آمدن انرژی مصرفی نقش دارد. 
 • اینورتر، موتور دستگاه را خاموش یا روشن می‌کند بدون آنکه برق اصلی قطع یا وصل شود.
 • اینورتر از موتور کولر گازی در برابر ولتاژهای ناگهانی محافظت می‌کند.

همانطور که گفته شد اینورتر باعث کاهش مصرف برق می‌شود. در حقیقت اینورتر به صورت هوشمند عمل می‌کند. بدین صورت که مقدار باری را که به موتور دستگاه وارد می‌شود شناسایی کرده و متناسب با آن، موتور کولر گازی را به جریان می‌اندازد. بنابراین نوعی دستگاه کم‌مصرف به شمار می‌آید.

یکی از فرق‌هایی که کولر گازی اینورتر با سایر کولرهای گازی معمولی دارد، میزان برق مصرفی آن‌ها است. در حقیقت استفاده از این دستگاه، مصرف برق را به میزان یک دهم در مقابل سایر کولرها کاهش می‌دهد. برای مثال اگر شما برای خنک کردن محیط مورد نظر از کولر گازی معمولی استفاده می‌کنید، باید ماهانه حدود هفتصد هزار تومان هزینه مصرف برق را بپردازید در حالی که اگر از کولر گازی اینورتر استفاده کنید باید ماهانه هفتاد هزار تومان هزینه مصرف برق را پرداخت نمایید.

کولر گازی اینورتر یک دستگاه سرمایشی و مدرن می‌باشد. همچنین این کولر، دستگاهی کم‌مصرف است به طوریکه استفاده از آن باعث صرفه جویی در برق می‌شود و نسبت به سایر کولرهای گازی، عملکرد بهتری دارد به همین دلیل کولر گازی اینورتر نسبت به سایر دستگاه‌های سرمایشی، بیشتر مورد استقبال مردم قرار گرفته است.  

طبقه بندی شده در

با برچسب در