با فرارسیدن ایام و فصول سرد سال یا نصب پکیج، آن دسته از افرادی که از سیستم‌های گرمایشی همچون پکیج و یا شوفاژ برای گرم کردن فضای داخل خانه و یا آپارتمان خود استفاده می‌کنند، بدون شک دارای دغدغه‌ای مشترک هستند و آن هم تنظیم این سیستم‌های گرمایشی است و این مسئله اهمیت مطالعه صفحه پیش رویتان را دوچندان می‌سازد. در حالت کلی اگر بخواهیم به بحث پکیج و شوفاژ نگاه بیندازیم بدون شک این مسئله را می‌دانیم که این قبیل سیستم‌های گرمایشی فارغ از فصلی که در آن قرار گرفته ایم، در بحث گرم کردن آب مورد استفاده برای استحمام و یا آشپزخانه کاربرد دارند.

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

اما بااین‌حال و با سرد شدن هوا لازم است که تنظیمات زمستانی این سیستم گرمایشی را جهت بهره بردن از توانایی آن برای گرم کردن فضای داخل خانه فعال کنیم. در این صفحه قصد داریم آموزش مرحله به مرحله تنظیمات پکیج و شوفاژ برای فصل زمستان را با شما به اشتراک بگذاریم پس تا انتها با ما همراه باشید.

یکی از نکاتی که پیش از هر چیز لازم است به آن توجه ویژه شود بررسی جرقه پکیج و همچنین اطمینان پیدا کردن نسبت به سالم بودن و درست فعالیت کردن اتصالات گازی است که در پکیج وجود دارند. بنابراین لازم است که پیش از انجام مراحل زیر نسبت به آنچه پیش‌تر گفته شد، اطمینان کامل را به دست آورید.

مرحله اول: تغییر پکیج از حالت تابستانه به زمستانه

در این تغییر حالت، مدارهای گرم‌کننده و همچنین رادیاتورها به عنوان بخشی از سیستم گرمایشی شوفاژ فعال می‌شوند و این مسئله سبب ارتقای کاربری این سیستم از تأمین آب گرم مورد استفاده در ساختمان به گرم کردن محیط داخل خانه، می‌گردد. به عبارت بهتر در راستای تغییر حالت پکیج، سیستم علاوه بر تأمین آب گرم قادر خواهد بود که فضای داخل ساختمان را نیز گرم نگه دارد.جهت اشراف و تسلط بیشتر شما بر مطالبی که در ادامه آورده شده است، تصویری از سه ولوم تعبیه شده در هر پکیج برای شما آورده شده است. مراحل گام به گام تغییر پکیج از حالت تابستانه به زمستانه نیز در ادامه آورده شده اند:

خاموش کردن کامل پکیج

دقت به تصویری که در این قسمت از متن آورده شده است، شما را با سه عدد ولوم که بر روی پکیج است، مواجه می‌سازد. شما برای خاموش کردن پکیج کافی است که از اولین ولوم از سمت راست استفاده کنید. برای این کار کافی است که عقربه آن را به طرف چپ بچرخانید تا بر روی عدد صفر قرار گیرد. ارور پکیج ایساتیس و رفع خطاهای آن را اینجا بخوانید.

  • باز گذاشتن شیرهای رفت‌وبرگشت آب در زیر پکیج (لازم به ذکر است که شیرهای با سایز بزرگ‌تر در زیر پکیج، شیرهای رفت‌وبرگشت آب شوفاژ هستند.)
  • باز کردن شیرهای رادیاتورها (لازم است که تمامی شیرهای رادیاتورها باز شود.)
خاموش کردن کامل پکیج

هواگیری رادیاتور

برای این کار کافی است که به هنگام شروع هواگیری شوفاژ، تشتی را برای جلوگیری از خیس شدن نواحی اطراف در حین خارج شدن آب در زیر شیر شوفاژ قرار دهید. در مرحله بعد با استفاده از یک آچار اقدام به باز کردن شیر هوا کنید. لازم به ذکر است که شیر هوا در قسمت بالایی شوفاژ قرار گرفته شده است.

پس از باز کردن شیر، آب و هوا همراه با یکدیگر از شوفاژ بیرون میریزد ازاین‌رو بهتر است که شیر هوا تدریجی باز شود تا به این وسیله حجم آب خارج شده از شوفاژ به صورت کنترل شده باشد. بعدازآن نوبت به تنظیم فشار پکیج می‌رسد، دقت داشته باشید که فشار پکیج نباید از مقدار 2 تجاوز پیدا کند.

  • ابتدا تنظیم فشار پکیج و سپس بررسی فشار آب در آن (لازم به ذکر است که مقدار فشار قابل قبول برای پکیج، گیج بار، برابر با 1.5 بار است.) علت بالا رفتن فشار پکیج را اینحا مطالعه کنید.
  • لازم به ذکر است درصورتی‌که فشار دستگاه مقداری کمتر از 1.5 بار داشته باشد، شایسته است که از طریق باز کردن شیر زیر دستگاه برای ارتقای مقدار فشار دستگاه و رساندن آن به مقدار مطلوب 1.5 بار اقدامات لازم را انجام دهید.

علائم و نشانه‌های خرابی پمپ پکیج چیست؟

مرحله دوم: تنظیم درجه حرارت پکیج برای فصل زمستان

بر روی هر پکیج دیواری، همان‌طور که گفته شد شما با سه ولوم مواجه هستید. دومین ولوم از سمت راست که در کنار خود دارای نمادی همچون دوش آب است عمدتاً برای تنظیمات دمای آب در قسمت آشپزخانه و همچنین حمام مورداستفاده قرار می‌گیرد. سومین ولوم از سمت راست نیز که در کنار خود دارای نمادی همچون رادیاتور است، برای تنظیم دمای پکیج در فصل زمستان کاربرد دارد.

دقت داشته باشید که درصورتی‌که عقربه سومین ولوم بر روی عدد 0 قرار گرفته شده باشد این به آن معناست که حالت زمستانی در پکیج فعال نبوده و به‌تبع آن شما نباید انتظاری مبنی بر گرم شدن رادیاتورها از سیستم گرمایشی خود داشته باشید. برای فعال‌سازی حالت زمستانه پکیج دیواری، لازم است که اقدام به چرخاندن درجه دومین ولوم سمت راست کنید. هرگونه تغییر دادن درجه به سمت راست می‌تواند شما را در تنظیم دمای هوای اطراف و مقدار گرمای حس شده از طریق رادیاتور یاری نماید.

سخن آخر

توجه به تنظیمات ابزارگرمایشی منزل در شروع فصل سرما جزء واجبات است که باید به دقت صورت گیرد. حال که مطالب این صفحه را مطالعه کردید دست به کار شده و در همین ابتدای فصل سرما شروع به تنظیم پکیج یا شوفاژ خود کنید.

طبقه بندی شده در